REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na rejestrację znaku towarowego w 2023 roku - jak zdobyć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pravna Group
4 usługi prawne online
Dotacje na rejestrację znaku towarowego w 2023 roku - jak zdobyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz zastrzec znak towarowy swojej marki? To dobry moment. Możesz obniżyć opłaty urzędowe aż o 75%. Ruszyła kolejna edycja dofinansowań z EUIPO. Ilość środków jest ograniczona, a dotacje przyznawane są zgodnie z zasadą: kto pierwszy, ten lepszy. Kto może skorzystać z dofinansowania? Jak je zdobyć? Jakie są zasady? Wyjaśniamy w artykule. 

Jak działa Fundusz MŚP?

Fundusz MŚP realizowany przez EUIPO to program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców działających na terenie Unii Europejskiej. Jego celem jest zapewnienie im ochrony własności intelektualnej poprzez zwrot części poniesionych na ten cel opłat. Dotacje mają formę bonów i dotyczą dwóch obszarów: wstępna diagnostyka własności intelektualnej oraz znaki towarowe i wzory. W przypadku tego pierwszego mamy szansę uzyskać aż 90% zwrotu za usługi. W drugim obszarze za opłaty urzędowe możemy zapłacić aż:

REKLAMA

  • 50% mniej przy rozszerzeniu ochrony na inne kraje UE,
  • 75% mniej przy rejestracji nowego znaku towarowego.

Maksymalna kwota zwrotu za działania związane ze wstępną diagnostyką własności intelektualnej to 1350 euro, a na działalność związaną ze znakami towarowymi i wzorami to 1000 euro. 

Kto może ubiegać się o dotacje?

REKLAMA

O dotacje z Funduszu MŚP może ubiegać się każde mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo z siedzibą w jednym z państw członkowskich UE. Wnioskodawcą może być jego właściciel, pracownik lub osoba upoważniona. Branża, w jakiej działa firma nie ma tu znaczenia. 

Do mikroprzedsiębiorstw zaliczają się te zatrudniające mniej niż 10 pracowników oraz o rocznym obrocie nie większym niż 2 miliony euro. Mała firma zatrudnia maksymalnie 50 pracowników, a jej roczny obrót jest mniejszy lub równy 10 milionów euro. Z kolei średnie przedsiębiorstwo ma mniej niż 250 pracowników i generuje roczny obrót niższy niż 50 milionów euro. 

Jak wygląda procedura przyznania dotacji?

Przed złożeniem wniosku o przyznanie dotacji musimy upewnić się, że posiadamy konto Funduszu MŚP. Do czego jest ono potrzebne? To jedyne miejsce, gdzie każdy użytkownik może wypełnić formularz wniosku, formularz zwrotu kosztów, sprawdzić datę ważności swoich bonów oraz je przedłużyć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po założeniu konta uzupełniamy nasz profil o niezbędne informacje i dokumentację. Oto co należy uwzględnić:

  • zaświadczenie o VAT/NIP przedsiębiorstwa wystawione przez właściwy organ krajowy,
  • dane bankowe oraz wyciąg bankowy zawierający nazwę i logo banku, nazwę firmy jako posiadacza rachunku, pełny numer IBAN z kodem kraju i kodem BIC/SWIFT,

REKLAMA

Wniosek można złożyć jedynie w formie elektronicznej przez nasze konto Funduszu MŚP. Wnioski złożone inną drogą nie są rozpatrywane. Czas na składanie wniosków trwa od 23 stycznia do 8 grudnia 2023 roku. Przed złożeniem wniosku warto stworzyć jasną strategię ochrony własności intelektualnej swojej firmy, gotową do wcielenia w życie. W ten sposób oszczędzasz czas i ograniczasz ryzyko, że Twoje bony wygasną, zanim zdążysz ich użyć. 

Po złożeniu wniosku otrzymasz mailowe potwierdzenie. Pozytywnej odpowiedzi na swoje zgłoszenie także szukaj na poczcie elektronicznej. Odpowiedź zwykle przychodzi w ciągu 10 dni. Pamiętaj, że bony są ważne tylko przez 2 miesiące od momentu uzyskania pozytywnej decyzji, ale można je przedłużyć jeszcze o 2 miesiące. Wystarczy, w ostatnim miesiącu pierwotnego okresu 2 miesięcy, złożyć odpowiedni wniosek. Aktywacja bonu uruchamia okres na jego realizację, który wynosi 6 miesięcy.

Jak wygląda zwrot kosztów? Po zatwierdzeniu złożonego przez nas wniosku i dołączonych do niego dokumentów należna kwota wypłacana jest na nasz rachunek bankowy. Informacja o tym fakcie dotrze do nas drogą elektroniczną. Termin zwrotu kosztów to zwykle 30 dni od złożenia wniosku. 

Procedura ubiegania się o dotacje może i nie jest skomplikowana, ale goni nas czas. Dotacje otrzyma ten, kto zgłosi się pierwszy, dlatego nie zwlekaj. Bony są terminowe i zdarza się, że wygasają. Dlatego ważne jest, by przy procedurze rejestracji znaku towarowego skorzystać z pomocy specjalistów — bez tracenia czasu na naprawę pomyłek i błędów w dokumentacji — wskazuje Karolina Bohdanowicz, ekspert ds. znaków towarowych w Pravna Group. 

Oszczędzaj na bezpieczeństwie - tylko z dotacjami!

Rejestracja znaku towarowego to najważniejsza inwestycja w bezpieczeństwo Twojej marki. Dzięki kolejnej edycji dofinansowań z EUIPO możesz na tym sporo zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że środki są ograniczone, więc wsparcie finansowe otrzyma ten, kto zgłosi się jako pierwszy. 

Dotacje na rejestrację znaków towarowych to ogromne ułatwienie dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA