REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na rejestrację znaku towarowego w 2023 roku - jak zdobyć?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Dotacje na rejestrację znaku towarowego w 2023 roku - jak zdobyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz zastrzec znak towarowy swojej marki? To dobry moment. Możesz obniżyć opłaty urzędowe aż o 75%. Ruszyła kolejna edycja dofinansowań z EUIPO. Ilość środków jest ograniczona, a dotacje przyznawane są zgodnie z zasadą: kto pierwszy, ten lepszy. Kto może skorzystać z dofinansowania? Jak je zdobyć? Jakie są zasady? Wyjaśniamy w artykule. 

Jak działa Fundusz MŚP?

Fundusz MŚP realizowany przez EUIPO to program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców działających na terenie Unii Europejskiej. Jego celem jest zapewnienie im ochrony własności intelektualnej poprzez zwrot części poniesionych na ten cel opłat. Dotacje mają formę bonów i dotyczą dwóch obszarów: wstępna diagnostyka własności intelektualnej oraz znaki towarowe i wzory. W przypadku tego pierwszego mamy szansę uzyskać aż 90% zwrotu za usługi. W drugim obszarze za opłaty urzędowe możemy zapłacić aż:

REKLAMA

  • 50% mniej przy rozszerzeniu ochrony na inne kraje UE,
  • 75% mniej przy rejestracji nowego znaku towarowego.

Maksymalna kwota zwrotu za działania związane ze wstępną diagnostyką własności intelektualnej to 1350 euro, a na działalność związaną ze znakami towarowymi i wzorami to 1000 euro. 

Kto może ubiegać się o dotacje?

REKLAMA

O dotacje z Funduszu MŚP może ubiegać się każde mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo z siedzibą w jednym z państw członkowskich UE. Wnioskodawcą może być jego właściciel, pracownik lub osoba upoważniona. Branża, w jakiej działa firma nie ma tu znaczenia. 

Do mikroprzedsiębiorstw zaliczają się te zatrudniające mniej niż 10 pracowników oraz o rocznym obrocie nie większym niż 2 miliony euro. Mała firma zatrudnia maksymalnie 50 pracowników, a jej roczny obrót jest mniejszy lub równy 10 milionów euro. Z kolei średnie przedsiębiorstwo ma mniej niż 250 pracowników i generuje roczny obrót niższy niż 50 milionów euro. 

Jak wygląda procedura przyznania dotacji?

Przed złożeniem wniosku o przyznanie dotacji musimy upewnić się, że posiadamy konto Funduszu MŚP. Do czego jest ono potrzebne? To jedyne miejsce, gdzie każdy użytkownik może wypełnić formularz wniosku, formularz zwrotu kosztów, sprawdzić datę ważności swoich bonów oraz je przedłużyć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po założeniu konta uzupełniamy nasz profil o niezbędne informacje i dokumentację. Oto co należy uwzględnić:

  • zaświadczenie o VAT/NIP przedsiębiorstwa wystawione przez właściwy organ krajowy,
  • dane bankowe oraz wyciąg bankowy zawierający nazwę i logo banku, nazwę firmy jako posiadacza rachunku, pełny numer IBAN z kodem kraju i kodem BIC/SWIFT,

REKLAMA

Wniosek można złożyć jedynie w formie elektronicznej przez nasze konto Funduszu MŚP. Wnioski złożone inną drogą nie są rozpatrywane. Czas na składanie wniosków trwa od 23 stycznia do 8 grudnia 2023 roku. Przed złożeniem wniosku warto stworzyć jasną strategię ochrony własności intelektualnej swojej firmy, gotową do wcielenia w życie. W ten sposób oszczędzasz czas i ograniczasz ryzyko, że Twoje bony wygasną, zanim zdążysz ich użyć. 

Po złożeniu wniosku otrzymasz mailowe potwierdzenie. Pozytywnej odpowiedzi na swoje zgłoszenie także szukaj na poczcie elektronicznej. Odpowiedź zwykle przychodzi w ciągu 10 dni. Pamiętaj, że bony są ważne tylko przez 2 miesiące od momentu uzyskania pozytywnej decyzji, ale można je przedłużyć jeszcze o 2 miesiące. Wystarczy, w ostatnim miesiącu pierwotnego okresu 2 miesięcy, złożyć odpowiedni wniosek. Aktywacja bonu uruchamia okres na jego realizację, który wynosi 6 miesięcy.

Jak wygląda zwrot kosztów? Po zatwierdzeniu złożonego przez nas wniosku i dołączonych do niego dokumentów należna kwota wypłacana jest na nasz rachunek bankowy. Informacja o tym fakcie dotrze do nas drogą elektroniczną. Termin zwrotu kosztów to zwykle 30 dni od złożenia wniosku. 

Procedura ubiegania się o dotacje może i nie jest skomplikowana, ale goni nas czas. Dotacje otrzyma ten, kto zgłosi się pierwszy, dlatego nie zwlekaj. Bony są terminowe i zdarza się, że wygasają. Dlatego ważne jest, by przy procedurze rejestracji znaku towarowego skorzystać z pomocy specjalistów — bez tracenia czasu na naprawę pomyłek i błędów w dokumentacji — wskazuje Karolina Bohdanowicz, ekspert ds. znaków towarowych w Pravna Group. 

Oszczędzaj na bezpieczeństwie - tylko z dotacjami!

Rejestracja znaku towarowego to najważniejsza inwestycja w bezpieczeństwo Twojej marki. Dzięki kolejnej edycji dofinansowań z EUIPO możesz na tym sporo zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że środki są ograniczone, więc wsparcie finansowe otrzyma ten, kto zgłosi się jako pierwszy. 

Dotacje na rejestrację znaków towarowych to ogromne ułatwienie dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA