REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na rejestrację znaku towarowego w 2023 roku - jak zdobyć?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Dotacje na rejestrację znaku towarowego w 2023 roku - jak zdobyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz zastrzec znak towarowy swojej marki? To dobry moment. Możesz obniżyć opłaty urzędowe aż o 75%. Ruszyła kolejna edycja dofinansowań z EUIPO. Ilość środków jest ograniczona, a dotacje przyznawane są zgodnie z zasadą: kto pierwszy, ten lepszy. Kto może skorzystać z dofinansowania? Jak je zdobyć? Jakie są zasady? Wyjaśniamy w artykule. 

Jak działa Fundusz MŚP?

Fundusz MŚP realizowany przez EUIPO to program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców działających na terenie Unii Europejskiej. Jego celem jest zapewnienie im ochrony własności intelektualnej poprzez zwrot części poniesionych na ten cel opłat. Dotacje mają formę bonów i dotyczą dwóch obszarów: wstępna diagnostyka własności intelektualnej oraz znaki towarowe i wzory. W przypadku tego pierwszego mamy szansę uzyskać aż 90% zwrotu za usługi. W drugim obszarze za opłaty urzędowe możemy zapłacić aż:

REKLAMA

  • 50% mniej przy rozszerzeniu ochrony na inne kraje UE,
  • 75% mniej przy rejestracji nowego znaku towarowego.

Maksymalna kwota zwrotu za działania związane ze wstępną diagnostyką własności intelektualnej to 1350 euro, a na działalność związaną ze znakami towarowymi i wzorami to 1000 euro. 

Kto może ubiegać się o dotacje?

REKLAMA

O dotacje z Funduszu MŚP może ubiegać się każde mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo z siedzibą w jednym z państw członkowskich UE. Wnioskodawcą może być jego właściciel, pracownik lub osoba upoważniona. Branża, w jakiej działa firma nie ma tu znaczenia. 

Do mikroprzedsiębiorstw zaliczają się te zatrudniające mniej niż 10 pracowników oraz o rocznym obrocie nie większym niż 2 miliony euro. Mała firma zatrudnia maksymalnie 50 pracowników, a jej roczny obrót jest mniejszy lub równy 10 milionów euro. Z kolei średnie przedsiębiorstwo ma mniej niż 250 pracowników i generuje roczny obrót niższy niż 50 milionów euro. 

Jak wygląda procedura przyznania dotacji?

Przed złożeniem wniosku o przyznanie dotacji musimy upewnić się, że posiadamy konto Funduszu MŚP. Do czego jest ono potrzebne? To jedyne miejsce, gdzie każdy użytkownik może wypełnić formularz wniosku, formularz zwrotu kosztów, sprawdzić datę ważności swoich bonów oraz je przedłużyć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po założeniu konta uzupełniamy nasz profil o niezbędne informacje i dokumentację. Oto co należy uwzględnić:

  • zaświadczenie o VAT/NIP przedsiębiorstwa wystawione przez właściwy organ krajowy,
  • dane bankowe oraz wyciąg bankowy zawierający nazwę i logo banku, nazwę firmy jako posiadacza rachunku, pełny numer IBAN z kodem kraju i kodem BIC/SWIFT,

REKLAMA

Wniosek można złożyć jedynie w formie elektronicznej przez nasze konto Funduszu MŚP. Wnioski złożone inną drogą nie są rozpatrywane. Czas na składanie wniosków trwa od 23 stycznia do 8 grudnia 2023 roku. Przed złożeniem wniosku warto stworzyć jasną strategię ochrony własności intelektualnej swojej firmy, gotową do wcielenia w życie. W ten sposób oszczędzasz czas i ograniczasz ryzyko, że Twoje bony wygasną, zanim zdążysz ich użyć. 

Po złożeniu wniosku otrzymasz mailowe potwierdzenie. Pozytywnej odpowiedzi na swoje zgłoszenie także szukaj na poczcie elektronicznej. Odpowiedź zwykle przychodzi w ciągu 10 dni. Pamiętaj, że bony są ważne tylko przez 2 miesiące od momentu uzyskania pozytywnej decyzji, ale można je przedłużyć jeszcze o 2 miesiące. Wystarczy, w ostatnim miesiącu pierwotnego okresu 2 miesięcy, złożyć odpowiedni wniosek. Aktywacja bonu uruchamia okres na jego realizację, który wynosi 6 miesięcy.

Jak wygląda zwrot kosztów? Po zatwierdzeniu złożonego przez nas wniosku i dołączonych do niego dokumentów należna kwota wypłacana jest na nasz rachunek bankowy. Informacja o tym fakcie dotrze do nas drogą elektroniczną. Termin zwrotu kosztów to zwykle 30 dni od złożenia wniosku. 

Procedura ubiegania się o dotacje może i nie jest skomplikowana, ale goni nas czas. Dotacje otrzyma ten, kto zgłosi się pierwszy, dlatego nie zwlekaj. Bony są terminowe i zdarza się, że wygasają. Dlatego ważne jest, by przy procedurze rejestracji znaku towarowego skorzystać z pomocy specjalistów — bez tracenia czasu na naprawę pomyłek i błędów w dokumentacji — wskazuje Karolina Bohdanowicz, ekspert ds. znaków towarowych w Pravna Group. 

Oszczędzaj na bezpieczeństwie - tylko z dotacjami!

Rejestracja znaku towarowego to najważniejsza inwestycja w bezpieczeństwo Twojej marki. Dzięki kolejnej edycji dofinansowań z EUIPO możesz na tym sporo zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że środki są ograniczone, więc wsparcie finansowe otrzyma ten, kto zgłosi się jako pierwszy. 

Dotacje na rejestrację znaków towarowych to ogromne ułatwienie dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA