REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przed sądem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są zasady uiszczania zaliczki na pokrycie kosztów podjęcia czynności przed sądem?

Czasami w sądzie jedna lub dwie strony sporu chcą wykonania określonych czynności, np. powołania biegłego dla ustalenia istotnych faktów dla sprawy. Jednak najczęściej wykonanie takich czynności wiąże się z wydatkami. Jakie zasady wiążą się z ponoszeniem takich wydatków? W jakim terminie należy wnieść taką zaliczkę i jakie są skutki braku jej uiszczenia w wyznaczonym terminie?

Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

W postępowaniu przed sądem strony muszą zadbać o zawiadamianie sądu o każdej zmianie adresu zamieszkania. Jakie skutki wiążą się z zaniechaniem tego obowiązku?

Na czym polega doręczenie zastępcze?

Co to jest doręczenie zastępcze i jakie zasady wiążą się doręczaniem zastępczym pism sądowych? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Z przebiegu rozprawy sądowej sporządza się protokół. Czasem zdarza się, że w protokole protokolant sądowy nie zapisał ważnych faktów, które podała strona postępowania sądowego lub twierdzenia te zostały zapisane nieprecyzyjnie lub niejasno. W takich przypadkach można domagać się od sądu sprostowania protokołu rozprawy.

REKLAMA

Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Biegli są powoływani przez sąd lub na wniosek strony postępowania, jeżeli do rozstrzygnięcia sprawy potrzebna jest specjalistyczna wiedza, np. z rachunkowości. Czasami biegły podlega wyłączeniu od udziału w sprawie i nie może sporządzić opinii. W jakich wypadkach i w jakim terminie można żądać wyłączenia biegłego?

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym?

Mocodawcy może się wydawać mało istotne czy osoba występująca w jego imieniu przed sądem cywilnym posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Co prawda nie zawsze pełnomocnikiem musi być adwokat czy radca prawny, jednak to w pozostałych przypadkach istnieje największe ryzyko niewłaściwego umocowania strony, które grozi nieważnością postępowania.

Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?

W postępowaniu gospodarczym istnieje możliwość, aby sąd zarządził odbycie posiedzenia lub też jego części przy drzwiach zamkniętych, gdy mogłyby zostać ujawnione okoliczności stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych następuje na wniosek strony.

Jak starać się o pełnomocnika z urzędu?

19 kwietnia 2010 zmieniły się zasady ustanawiania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. Strona (uczestnik postępowania) chcący uzyskać pomoc z urzędu nie musi już uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych – musi jedynie wykazać, że nie stać jej na opłacenie pełnomocnika z wyboru.

REKLAMA

Zabezpieczenie roszczeń

Prawo osobno reguluje kwestię zabezpieczenia roszczeń majątkowych i niemajątkowych.

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Zgodnie z § 1 art. 130 kpc- jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Uznanie orzeczenia sądu zagranicznego

Orzeczenia sądów konkretnego państwa w zasadzie nie wywierają żadnych skutków prawnych poza terytorium tego państwa.

Uchylenie się od ugody sądowej

Można wyróżnić dwie metody wzruszenia ugody sądowej.

Osoba nieuprawniona działająca jako pełnomocnik

Udzielenie pełnomocnictwa procesowego osobie nie mogącej być pełnomocnikiem strony jest procesowo bezskuteczne - a więc czynności podjęte przez takiego wadliwego pełnomocnika nie wywołują co do zasady żadnych skutków prawnych (powinny być przez sąd pominięte).

Przymus adwokacki w postępowaniu cywilnym

Przymus adwokacko-radcowski obowiązuje „w postępowaniu przed Sądem Najwyższym” .

Dowód przeciwko treści aktu notarialnego

Szczególną rangę przepisy prawne nadają czynnościom dokonanych w formie aktu notarialnego. Wynika to nie tylko z faktu, że akt notarialny zastępuje każdą inną formę (zarówno ustną jak i zwykłą – pisemną), ale również dlatego, że notariusz godnością wykonywanego przez siebie zawodu potwierdza zgodność złożonych oświadczeń woli w akcie notarialnym.

Doręczenie zastępcze

Właściwe doręczenie pism procesowych stronom jest jednym z najistotniejszych kwestii proceduralnych w procesie (bez skutecznego doręczenia nie można co do zasady wszcząć postępowania). Czasem jednak doręczenie inne niż do rąk adresata może być przez sąd uznane za skuteczne.

Czy sąd gospodarczy może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym?

Co do zasady wyroki sądowe zapadają po przeprowadzeniu rozprawy na posiedzeniu jawnym. W postępowaniu gospodarczym przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują wyjątek od tej zasady dopuszczając wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym.

Postępowanie nakazowe

Postępowanie nakazowe stanowi jedno z postępowań odrębnych. Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie, a rozpoznanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym.

Na czym polega postępowanie upominawcze?

Postępowanie upominawcze stanowi jedno z postępowań odrębnych, uregulowanych w przepisach art. 497(1) i 505 kpc. Postępowanie to należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Postępowanie upominawcze zostało ograniczone w zasadzie do wydania nakazu zapłaty.

Czym zastąpić postępowanie sądowe?

W powszechnym mniemaniu postępowanie sądowe jest drogie, nieskuteczne i powolne. Powoli się to zmienia, nadal jednak warto rozglądać się za alternatywą- jak sądownictwo polubowne czy mediacja.

Uprawdopodobnienie, a udowodnienie – jaka jest między nimi różnica

Kodeks postępowania cywilnego w wielu przepisach wymienia uprawdopodobnienie, jako sposób na ustalenie stanu faktycznego potrzebnego do wydania orzeczenia. Można zatem zadać pytanie czym różni się uprawdopodobnienie od udowodnienia?

Jak się poruszać po sądzie?

Pierwsza wizyta w sądzie (niezależnie od tego w jakiej sprawie) jest zawsze stresująca. Warto przed rozprawą dowiedzieć się jak po sądzie się poruszać. Budynki i sale rozpraw mogą się różnić, kilka prawideł jest jednak stałych – np. miejsce jaki musimy zająć na sali.

Pełnomocnik będzie doręczał wszystkie pisma stronie przeciwnej

Zbliża się uchwalenie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, zmieniającego treść art. 132 kpc. Nowelizację przyjął już Sejm, po ewentualnych poprawkach Senatu i podpisie Prezydenta, ustawa wejdzie w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.

Doręczenia w sprawach z zakresu prawa pracy

Pracodawca o terminie rozprawy może być powiadomiony nawet telefonicznie, to samo dotyczy także innych zarządzeń w toku postępowania. Dotyczy to jednak tylko postępowania w sprawach prawa pracy.

Pracodawca dyskryminowany… w sądzie pracy

Ustawodawca założył, że z uwagi na słabszą sytuację prawną pracownika w stosunku do pracodawcy, potrzebna jest mu pomoc w ramach postępowania cywilnego. W wielu kwestiach jest on wspierany przez sąd pracy.

Co to jest prekluzja dowodowa?

Strony postępowania powinny zgłaszać wszystkie twierdzenia i dowody w pierwszym piśmie procesowym. Niezgłoszenie ich powoduje negatywne skutki dla strony. Strona nie może bowiem powoływać ich w dalszej części procesu.

Jakie są terminy załatwiania spraw w sądzie gospodarczym?

Każdemu kto wnosi sprawę do sądu zależy aby była ona rozpoznana jak najszybciej. Przepisy kodeksu cywilnego nie określają jednak terminów w jakich sprawy mają być załatwiane. W postępowaniu gospodarczym jest nie co inaczej.

Wnoszenie pism w postępowaniu gospodarczym

Kodeks postępowania cywilnego w specyficzny sposób reguluje kwestię doręczeń w postępowaniu gospodarczym. Dotyczy to jednak tylko sytuacji gdy stronę zastępuje profesjonalny pełnomocnik.

Jak napisać pismo do sądu?

Zarówno powód jak i pozwany komunikują się z sądem za pomocą pism procesowych. Pisma takie muszą zawierać ściśle określone elementy (wymogi formalne). Pisma nie posiadające tych cech nie wywołują skutków prawnych.

Kiedy należy wnieść odpowiedź na pozew?

Odpowiedź na pozew to jedno z pism procesowych. Dzięki niemu pozwany może ustosunkować się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. W postępowaniu gospodarczym strona musi wnieść odpowiedź na pozew.

Kiedy wzywa się stronę do próby ugodowej?

Postępowanie pojednawcze ma nie tylko przyśpieszyć rozwiązanie sporu, ma również zminimalizować koszty oraz nie dopuścić o zaognienia konfliktu między stronami.

REKLAMA