Przymus adwokacki w postępowaniu cywilnym
REKLAMA
REKLAMA
Wobec braku jakiegokolwiek sprecyzowania tego zakresu, należy uznać że przymus adwokacko-radcowski obejmuje wszystkie postępowania toczące się przed tym Sądem.
REKLAMA
Jakich postępowań dotyczy?
Przymus adwokacko-radcowski w postępowaniu cywilnym dotyczy zarówno postępowania kasacyjnego, postępowania zainicjowanego skargą o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, skargą o wznowienie postępowania (o ile obejmuje postępowanie przed Sądem Najwyższym), jak i innych postępowań incydentalnych, np. o wyłączenie sędziego, o oznaczenie sądu właściwego miejscowo.
Porównaj: Przymus adwokacki w postępowaniu cywilnym
Zgodnie z art. 130 § 5 pisma procesowe sporządzone przez stronę w sprawie objętej przymusem adwokackim podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcie braków, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Inny rygor przewidują przepisy normujące dopuszczalność środków odwoławczych i środków zaskarżenia objętych przymusem (zażalenie do Sądu Najwyższego, skarga kasacyjna, skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, skarga o wznowienie postępowania); w takich wypadkach środek (skarga) podlega odrzuceniu.
Obowiązki adwokata zagranicznego przed SN w Polsce
Ograniczenie dotyczy również występowania prawnika zagranicznego przez Sądem Najwyższym.
W toku postępowania przed Sądem Najwyższym prawnik zagraniczny z Unii Europejskiej ma obowiązek współdziałania z osobą wykonującą zawód adwokata lub radcy prawnego w Polsce.
Takie ograniczenie, zawarcie umowy o współdziałanie oznacza także ustanowienie - w osobie współdziałającej - pełnomocnika do doręczeń w Polsce. W związku z tym przy pierwszej podejmowanej czynności prawnik zagraniczny obowiązany jest przedstawić - oprócz pełnomocnictwa - umowę o współdziałaniu.
Porównaj: Kto może być pełnomocnikiem procesowym?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.