REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasada ryzyka a odszkodowanie

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka jest najostrzejszą z form odpowiedzialności przewidzianej przez kodeks cywilny.

Odszkodowanie bez rozczarowań, czyli co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy ubezpieczenia?

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia, niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, jest konsumentem usług ubezpieczeniowych. Jako konsumentowi przysługują mu prawa i obowiązki. Z racji tego, że jest stroną słabszą w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym zostały uregulowane obowiązki agentów i brokerów chroniące właśnie interesy konsumenta.

Franszyza

Uzgodniona i zapisana w polisie kwota do wysokości której ubezpieczajacy (ubezpieczony) współuczestniczy w każdej szkodzie.

Obowiązkowe OC pojazdu

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien mieć ważne OC.

REKLAMA

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Zakład ubezpieczeń

Podmiot prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług z zakresu ubezpieczeń. Prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce odbywa się na podstawie zezwolenia ministra finansów przez podmioty funkcjonujące w formie spółki akcyjnej lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.

Zadośćuczynienie


Odszkodowanie za szkodę niemajątkową tzw. krzywdę, a więc uszczerbek w dobrach niemajątkowych takich jak życie, zdrowie, sfera psychiczna.

Wypadek drogowy


Zdarzenie drogowe jako wypadek drogowy kwalifikujemy wówczas jeżeli ucierpieli jego uczestnicy.

REKLAMA

Uszczerbek na zdrowiu


Trwałym uszczerbkiem na zdrowiu jest naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu nie rokujące poprawy.

Stanowisko zakładu ubezpieczeń a odwołanie przy szkodzie majątkowej

Postępowanie likwidacyjne prowadzone przez zakład ubezpieczeń nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W takim przypadku, w pierwszym rzędzie należy poprosić o udostępnienie akt likwidacji naszej szkody (dokumentacji zebranej w naszej sprawie przez zakład ubezpieczeń) gdzie być może znajdziemy błąd, który można sprostować i dzięki temu otrzymać należne odszkodowanie.

Zaniżone odszkodowanie poprzez franszyzę i udział własny

Franszyzy i udziały własne to umownie określane kwotowe lub procentowe ograniczenia w wypłacanych odszkodowaniach. Zasadniczo są ich dwa rodzaje tj. franszyzy integralne i udziały własne w szkodzie zwane także franszyzami redukcyjnymi.

Udział własny

Ustalona w umowie kwota lub procent sumy ubezpieczenia stanowiące udział Ubezpieczającego w szkodzie o którą pomniejszana jest kwota odszkodowania.

Ubezpieczyciel

Inaczej zakład ubezpieczeń - podmiot występujący obok ubezpieczającego jako strona umowy ubezpieczenia, który zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku.

Ubezpieczony

Osoba fizyczna wymieniona imiennie w umowie ubezpieczeniowej, na rzecz której zawarto polisę.

Ubezpieczający

Strona umowy ubezpieczenia, osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która zawiera umowę ubezpieczenia z ubezpieczycielem i zobowiązuje się do uiszczania składki ubezpieczeniowej.

Świadczenie


Kwota, którą zakład ubezpieczeń wypłaca w przypadku wystąpienia zdarzenia określonego w polisie.

Suma ubezpieczenia


Ustalona w umowie ubezpieczenia lub ustawie kwota pieniężna stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody poniesione przez ubezpieczonego.

Rozstrój zdrowia


Zakłócenie funkcjonowania poszczególnych organów, bez ich widocznego uszkodzenia np. nerwica, choroba psychiczna.

Roszczenie


Lista żądań, określająca zazwyczaj oczekiwany przez poszkodowanego finansowy sposób wyrównania poniesionych szkód.

Regres

Prawo dochodzenia zwrotu wypłaconych sum od rzeczywistego sprawcy szkody uregulowany m.in. w art.828 k.c. Z chwilą wypłaty pokrzywdzonemu przez zakład ubezpieczeniowy odszkodowania, przejmuje on na siebie prawo do żądania zwrotu wypłaconej kwoty od osoby odpowiedzialnej za szkodę.

Przedawnienie roszczeń

Utrata przysługującego prawa do dochodzenia swoich roszczeń, jeżeli nie zostało ono zrealizowane w określonym czasie.

Odszkodowanie

Kwota, którą ubezpieczyciel powinien wypłacić z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia w przypadku zaistnienia określonego w umowie ubezpieczenia zdarzenia powodującego powstanie szkody.

Ogólne warunki ubezpieczeń

W skrócie OWU - element umowy ubezpieczenia, przepisy określające przedmiot i zakres ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkód oraz wypłaty odszkodowania lub świadczenia, regulujące prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, jak również sposób zawierania umów oraz zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Polisa

Dokument wystawiony przez zakład ubezpieczeń potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia i określający warunki, na jakich została ona zawarta oraz sumę ubezpieczenia.

Nieszczęśliwy wypadek

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony niezależnie i wbrew swojej woli doznał uszczerbku na zdrowiu lub w następstwie którego nastąpiła śmierć ubezpieczonego.

Likwidacja szkody

Czynności wykonywane po wypadku ubezpieczeniowym - przez zakład ubezpieczeniowy, w celu ustalenia przyczyn i skutków wypadku oraz obliczenia wysokości odszkodowania należnego poszkodowanemu bądź osobie upoważnionej.

Kolizja

 .

Kompensacja szkody

Wyrównanie materialnych skutków zdarzeń losowych.

Częściowe trwałe inwalidztwo

Utrata na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby - organów wymienionych w odpowiednich OWU lub całkowita utrata funkcji w tych organach

Całkowite trwałe inwalidztwo

Całkowita i trwała niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej, powstała na skutek wypadku lub choroby przez okres określony w warunkach ubezpieczenia.

Postępowanie na miejscu kolizji drogowej

W razie uczestniczenia w wypadku drogowym bez ofiar w ludziach (tzw: kolizja drogowa) art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierujących do:

Postępowanie na miejscu wypadku drogowego

Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem lub inny uczestnik wypadku są zobowiązani do:

Jak zgłaszać szkody z tytułu kradzieży z włamaniem, rabunku, wandalizmu i dewastacji?

W przypadku powstania szkody wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku, wandalizmu i dewastacji na terytorium Polski, poszkodowany powinien w terminie 3 dni roboczych powiadomić o tym Zakład ubezpieczeń, wypełniając druk zgłoszenia szkody.

Jak odwołać się od decyzji zakładu ubezpieczeń?

W związku z otrzymaniem decyzji z zakładu ubezpieczeń o przyznanym odszkodowaniu lub odmowie przyznania odszkodowania poszkodowany ma otwartą drogę odwoławczą.

Jak zgłosić szkodę zalaniową?

Szkody zalaniowe są jednymi z najczęściej wynikającymi szkodami majątkowymi dotyczącymi osób fizycznych. Zalanie mieszkania przez sąsiada lub sąsiada sprawia zawsze wiele problemów a złagodzeniu ich pozwoli posiadania odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania.

Małoletni sprawcą wypadku a wypłata odszkodowania

Zakłady ubezpieczeń nie chcą wypłacać zadośćuczynienia dzieciom, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Wmawiają rodzicom, że nic im się nie należy albo próbują wykpić się niskim odszkodowaniem. Działanie takie jest bezprawne.

Gdy sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia OC lub nie został zidentyfikowany

Jeżeli sprawca wypadku nie posiada ubezpieczenia pojazdu OC lub w wyniku zdarzenia drogowego sprawca nie został zidentyfikowany dotyczy to tylko szkód osobowych wówczas takie roszczenie należy złożyć za pośrednictwem któregokolwiek Zakładu Ubezpieczeń do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ( UFG ).

Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody

Jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron (art. 362 k.c).

Terminy wypłat odszkodowań i rent

Zakłady ubezpieczeń nagminnie przekraczają terminy wypłat odszkodowań za każdym razem wymyślając coraz to bardziej dziwne powody.

Kradzież pojazdu a kluczyki w samochodzie

Bardzo dużo kradzieży pojazdów ma miejsce wraz z pozostawionymi kluczykami w stacyjce. Jest to problem dla poszkodowanych gdyż warunki ogólne Auto Casco te sprawy regulują ale są dowolnie interpretowane przez zakłady ubezpieczeń.

Szkoda całkowita na pojeździe w ramach ubezpieczenia OC

Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych bezprawna jest praktyka zakładów ubezpieczeń, które kwalifikują szkodę jako całkowitą uzasadniając, że koszty naprawy przekraczają 70% wartości rynkowej.

Szkoda z OC - samochód zastępczy

W przypadku gdy szkoda likwidowana jest z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów zakład ubezpieczeń jest obowiązany - zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 361 § 2 k.c. - do pokrycia normalnych następstw szkody.

Wypłata odszkodowania a VAT

Problem wypłaty odszkodowania bez podatku VAT spowodował u poszkodowanych wiele złości , stresu a także kłótni i rozgoryczenia wobec zakładów ubezpieczeń. Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja 2007 r. stwierdził jednak jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT.

OC za szkody będące następstwem wypadków przy pracy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody te mogą dotknąć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym w tym pracowników.

Odszkodowania z OC delikt – kontrakt

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody te mogą dotknąć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym.

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera

W ubezpieczeniach NNW przedmiotem ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem są uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia powodujące stały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego.

Jakich świadczeń możemy się spodziewać z ubezpieczenia NNW?

W ubezpieczeniach NNW szkolnych stosowane są z reguły bardzo niskie sumy ubezpieczenia, które stanowią maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy. Sumy ubezpieczenia są na poziomie od 5 000 zł do 15 000 zł.

Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzież szkolnej

Przedmiotem ubezpieczenia NNW młodzieży szkolnej są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia powodujące tzw. trwały uszczerbek lub śmierć ubezpieczonej osoby.

Koszty pogrzebu

W związku ze śmiercią poszkodowanego osobom, które wyłożyły środki finansowe na pokrycie kosztów pogrzebu przysługuje zwrot. Zwrot następuje po weryfikacji dokumentów potwierdzających poniesienie nakładów finansowych.

Renta alimentacyjna

W przypadku śmierci poszkodowanego o rentę alimentacyjną mogą zwrócić się do zakładu ubezpieczeń sprawcy - osoby względem których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny.

REKLAMA