REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie na miejscu kolizji drogowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
Kolizja drogowa - co teraz robić?
Kolizja drogowa - co teraz robić?

REKLAMA

REKLAMA

W razie uczestniczenia w wypadku drogowym bez ofiar w ludziach (tzw: kolizja drogowa) art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierujących do:

- zatrzymania pojazdu w taki sposób, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu,
- przedsięwzięcia odpowiednich środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia,
- niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca kolizji, aby nie powodować zagrożenia lub tamowania ruchu,
- podania swoich danych personalnych, danych właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danych dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

REKLAMA

Zobacz: Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona

Poszkodowany będzie starał się uzyskać w zakładzie ubezpieczeniowym sprawcy odszkodowanie za powstałe szkody w jego mieniu i zgodnie z art. 6 k.c. będzie zobowiązany udowodnić swoje roszczenia.

Aby uzyskanie pełnego odszkodowania było możliwe, postępowanie poszkodowanego na miejscu kolizji powinno być następujące:

1. Jeżeli sprawca wypadku przyjmuje na siebie winę za jego spowodowanie i godzi się potwierdzić to pisemnym oświadczeniem - to NIE wzywamy Policji,

2. Jeżeli sprawca jest trzeźwy, posiada dowód rejestracyjny pojazdu bez widocznych śladów przerabiania, posiada ważne prawo jazdy i inny dokument osobisty ze zdjęciem, posiada dowód potwierdzający ubezpieczenie obowiązkowe pojazdu (OC) obejmujące czas zaistnienia kolizji  - to NIE wzywamy Policji,

3. Jeżeli w okazanych dokumentach dane osobowe sprawcy są zgodne  - to NIE wzywamy Policji,

4. Jeżeli dane pojazdu w dowodzie rejestracyjnym są zgodne ze stanem faktycznym - należy porównać dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym z informacjami na tabliczce znamionowej pojazdu, a numer identyfikacyjny VIN odszukać w komorze silnika, na podłodze bagażnika lub podłodze kabiny pasażerskiej i również porównać - to NIE wzywamy Policji.

Zobacz: Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Uczestnicząc w takim zdarzeniu dobrze jest posiadać druk oświadczenia i spowodować, aby sprawca wypełnił je we wszystkich rubrykach oraz czytelnie podpisał.

W oświadczeniu powinny być zawarte:
- dane sprawcy,
- kategoria, nr prawa jazdy i nazwa wystawcy,
- nazwa zakładu ubezpieczeniowego i nr polisy oraz okres jej zawarcia,
- okoliczności kolizji, w tym: data, godzina, miejsce kolizji, jej przyczyna i jednoznaczne stwierdzenie, kto jest jej sprawcą.

Oświadczenie nie zawierające wszystkich powyższych informacji, może dać sprawcy możliwość zakwestionowania okoliczności zdarzenia, a w konsekwencji spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Wzywamy Policję (997 lub 112) gdy:
Sprawca:
• nie przyznaje się do winy,
• jest pod wpływem alkoholu,
• nie jest właścicielem pojazdu,

oraz gdy istnieją wątpliwości co do prawdziwości danych w dokumentach.

Zobacz: Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania

Z uwagi na dalsze postępowania w sprawie zdarzenia, tj. karne, odszkodowawcze, korzystnym dla poszkodowanego byłoby zadbanie o zabezpieczenie śladów i dowodów potwierdzających jego prawidłowe, zgodne z zasadami ruchu drogowego zachowania tuż przed, w czasie i tuż po kolizji.

Jeszcze przed przyjazdem Policji i przed usunięciem pojazdów z jezdni byłoby dobrze:
- wykonać zdjęcia - ogólne miejsca zdarzenia, uszkodzeń pojazdów, miejsc ich po kolizyjnego zatrzymania oraz charakterystycznych śladów,
- w przypadku braku możliwości wykonania zdjęć - ułatwić Policji ujawnienie śladów kolizji, np. przez zaznaczenie czymkolwiek ustawienia kół pojazdów uczestniczących w kolizji w miejscach zatrzymań po zderzeniu i ustalenie świadków.

Zobacz serwis: Windykacja

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA