Postępowanie na miejscu wypadku drogowego
REKLAMA
REKLAMA
1. zatrzymania pojazdu w taki sposób, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu,
2. przedsięwzięcia odpowiednich środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia,
3. podania swoich danych personalnych, danych właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danych dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
REKLAMA
Zobacz: Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada
Ponadto w takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani:
- udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku;
- wezwać pogotowie ratunkowe i Policję 999, 998, 986, z tel. komórkowych 112;
- nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce);
- zapewnić bezpieczeństwo miejsca wypadku – w tym celu należy włączyć światła awaryjne lub inne światła, wyłączyć silnik, wystawić trójkąt ostrzegawczy, a w sytuacjach szczególnie trudnych warunków drogowych lub atmosferycznych informować innych uczestników ruchu o występującym zagrożeniu w inny sposób.
Ustalenie, kto z uczestników wypadku jest sprawcą, a kto pokrzywdzonym, odbywa się w drodze czynności procesowych we wszczętym w tej sprawie postępowaniu w formie dochodzenia lub śledztwa.
Zobacz: Czym jest ubezpieczenie, czyli podstawowe informacje o umowie ubezpieczeniowej?
Celem tegoż postępowania jest m.in. stwierdzenie, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, kto z uczestników naruszył zasady ruchu drogowego i w jakim zakresie przyczynił się do spowodowania wypadku.
Zatem uczestnik wypadku, którego zachowania były prawidłowe, czyli pokrzywdzony, powinien postępować podobnie jak na miejscu kolizji, do której wezwano Policję. Z tą różnicą, że z jeszcze większą pieczołowitością należy zadbać o zabezpieczenie dowodów rzeczowych i śladów, nie dopuszczając do ich zatarcia lub zniszczenia i w miarę możliwości zapobiec oddaleniu się sprawcy i co się często zdarza, przemieszczeniu pojazdów z pozycji powypadkowych.
Zobacz serwis: Odszkodowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.