| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Jakich świadczeń możemy się spodziewać z ubezpieczenia NNW?

Jakich świadczeń możemy się spodziewać z ubezpieczenia NNW?

W ubezpieczeniach NNW szkolnych stosowane są z reguły bardzo niskie sumy ubezpieczenia, które stanowią maksymalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy. Sumy ubezpieczenia są na poziomie od 5 000 zł do 15 000 zł.

Mechanizm odszkodowawczy ubezpieczenia NNW przy uszczerbkach częściowych, których w praktyce występuje najwięcej, polega na tym że suma ubezpieczenia mnożona jest przez uzyskany na komisji lekarskiej procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Należy korzystać z ofert, które przewidują możliwość zawarcia z ubezpieczenia NNW z wyższymi sumami ubezpieczenia. Określenie bowiem sumy ubezpieczenia na wyższym poziomie stanowi kluczową kwestię przy zawieraniu tego typu umów.

Niskie sumy ubezpieczenia prowadzą do rozczarowań związanych z wysokością przyznanych świadczeń, przykładowo orzeczony na zdrowiu uszczerbek wynosi 2 % przy sumie ubezpieczenia w wysokości 5000 zł przyznane świadczenie wyniesie 100 zł. Czasami spotyka się również oferty, w których uszczerbki np. do wysokości 5% nie są w ogóle objęte ochroną ubezpieczeniową

Zobacz: Jak można wyliczyć kwotę odszkodowania i kiedy odszkodowanie się nie należy?

Od wysokości sumy ubezpieczenia bezpośrednio zależy wysokość potencjalnych świadczeń. Im wyżej zostanie określona suma ubezpieczenia tym wyższe będą potencjalne świadczenia. Oferty obecne na polskim rynku konstruowane są bądź wariantowo np. do wyboru ubezpieczającego pozostawionych jest od trzech do pięciu wariantów sumy ubezpieczenia począwszy od 2 000 zł poprzez 4 000 zł, 8000 zł, 10 000 zł a skończywszy na 20 000 zł bądź też wysokość sumy można określić w ramach widełkowego przedziału od 5 000 zł do 50 000 zł, a czasami, co niestety należy do wyjątków więcej.

Decydując się na wysokość sumy ubezpieczenia trzeba pamiętać o celu, jakiemu służy to ubezpieczenie a także o mechanizmach nim rządzących – tj. świadczenie w wysokości 100% sumy przysługuje w wypadku śmierci a określonego jej procentu w przypadkach uszczerbków częściowych, których w praktyce występuje najwięcej.

Chcąc zapewnić sobie ochronę na wyższym, a zarazem realnym poziomie w przypadku ofert wariantowych warto decydować się na najwyższy kwotowo wariant, a w przypadku ofert widełkowych korzystać z maksymalnie zakreślonych wysokości sum ubezpieczenia.

Zobacz: Czym jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Oczywiście wskazywane rozwiązanie łączy się z konieczności zapłaty odpowiednio wyższej składki ubezpieczeniowej, co wynika z podwyższonego poziomu ryzyka (potencjalnego obciążenia) po stronie zakładu ubezpieczeń.

Podobnie trzeba zwrócić uwagę na wysokość tzw. podlimitów na poszczególne świadczenia dodatkowe. Obliczane są one procentowo od zasadniczej sumy ubezpieczenia, tak więc istotne dla ubezpieczonego jest zbadanie jak kształtują się te wartości w ramach danej oferty, tzn. trzeba sprawdzić do jakiej wysokości będzie odpowiadał zakład ubezpieczeń w zakresie poszczególnych świadczeń.

Na tą kwestię szczególnie warto zwracać uwagę, gdyż w tym zakresie oferty naszego rynku są w różny sposób ukształtowane.

Zobacz serwis: Szkody komunikacyjne

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niskie sumy ubezpieczenia prowadzą do rozczarowań związanych z wysokością przyznanych świadczeń.
Niskie sumy ubezpieczenia prowadzą do rozczarowań związanych z wysokością przyznanych świadczeń.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »