REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co ze szkodą wyrządzoną w środowisku?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym jest możliwe w przypadku powstania szkody w środowisku.
Wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym jest możliwe w przypadku powstania szkody w środowisku.

REKLAMA

REKLAMA

W myśl art. 3 pkt 39 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2006 r. Nr 129 poz. 902;) środowisko to ogół elementów przyrodniczych, w tym także przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat. Przy czym wyliczenie to ma charakter jedynie przykładowy. Kto będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone w środowisku?

REKLAMA

Ogólne zasady odpowiedzialności określone zostały w przepisach Kodeksu cywilnego, przepisach ustawy Prawo ochrony środowiska a także w innych przepisach, które zaliczyć możemy do szeroko rozumianego prawa ochrony środowiska. Przepisy prawa ochrony środowiska modyfikując ogólne zasady odpowiedzialności zawarte w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 323 §1 Prawa ochrony środowiska każdy, komu przez bezprawne oddziaływanie na środowisko bezpośrednio zagraża szkoda lub została mu wyrządzona szkoda, może żądać od podmiotu odpowiedzialnego za to zagrożenie lub naruszenie przywrócenia stanu zgodnego z prawem i podjęcia środków zapobiegawczych, w szczególności przez zamontowanie instalacji lub urządzeń zabezpieczających przed zagrożeniem lub naruszeniem; w razie gdy jest to niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, może on żądać zaprzestania działalności powodującej to zagrożenie lub naruszenie.

REKLAMA

Wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym jest możliwe w przypadku powstania szkody w środowisku (odpowiedzialność odszkodowawcza), ale także gdy czyjeś bezprawne oddziaływanie na środowisko jeszcze nie wyrządziło szkody, ale bezpośrednio zagraża szkodą (odpowiedzialność prewencyjna).

Porównaj: Kiedy możesz żądać wyższego odszkodowania?

W jaki sposób może powstać szkoda w środowisku? Szkodą w środowisku może być:

  • szkoda spowodowana oddziaływaniem na środowisko, powstała na skutek zachowania człowieka polegającym na oddziaływaniu na środowisko;
  • szkoda spowodowana oddziaływaniem na środowisko, powstała w wyniku zdarzeń innych niż działanie człowieka (na przykład wyrządzonych przez żubry, niedźwiedzie wilki lub bobry - zasady odpowiedzialności za te szkody określają przepisy rozdziału 10 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody; Dz. U. Nr 92 poz. 880)

Na czym polega szkoda na środowisku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • szkoda polegać może na powstaniu uszczerbku na dobrach materialnych poszkodowanego (na przykład na prawie własności poszkodowanego poprzez uszkodzenie budynku lub ruchomości),
  • szkoda może również przybrać postać krzywdy czyli uszczerbku niemajątkowego będącego nienaruszeniem dóbr osobistych poszkodowanego (np. wywołanie rozstroju zdrowia, pozbawienie „możności korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego”),
  • szkoda może polegać również na naruszeniu dóbr co do których nie przysługuje nikomu indywidualne prawo podmiotowe, gdzie nie można wskazać podmiotu bezpośrednio poszkodowanego. Wówczas przyjmuje się, że szkoda polega na naruszeniu środowiska jako dobra wspólnego.

Właściciel urządzeń wodnych nie wypełnia obowiązków wynikających z ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, co powoduje szkodę w nieruchomości oraz rozstrój zdrowia poszkodowanego.

Polecamy serwis: Windykacja

Na jakich zasadach podmiot odpowiedzialny odpowiada za szkodę w środowisku?

  • na zasadzie winy (ustalonej w art. 415 kodeksu cywilnego), albo
  • na zasadzie ryzyka (odpowiedzialność oderwana od winy).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA