Odszkodowania z OC delikt – kontrakt
REKLAMA
REKLAMA
Przedmiotem ubezpieczenia jest ustawowa deliktowo – kontraktowa odpowiedzialność cywilna ubezpieczającego zarówno za szkody osobowe, jak i majątkowe oraz finansowe następstwa tych szkód wynikające z prowadzonej działalności oraz posiadanego mienia wraz z ryzykiem związanym z wprowadzeniem do obrotu produktu wadliwego.
REKLAMA
Ochroną ubezpieczeniową objęte są również szkody wyrządzone przez pracowników ubezpieczającego oraz pełnomocników ubezpieczającego.
Przesłankami odpowiedzialności kontraktowej są łącznie:
• niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania będące następstwem okoliczności, za które dłużnik - z mocy ustawy lub umowy - ponosi odpowiedzialność,
• szkoda,
• związek przyczynowy miedzy faktem niewykonania (nienależytego wykonania) zobowiązania a szkodą.
Zobacz: OC za szkody będące następstwem wypadków przy pracy
Odpowiadać można również za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie się wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania się powierza (art. 474 kodeksu cywilnego). Za działania i zaniechania tych osób odpowiada się jak za własne działanie, odpowiedzialność ta kształtuje się na zasadzie ryzyka.
Do odpowiedzialności wystarczy spełnienie ww. przesłanek przez ww. osoby, nie jest konieczna natomiast wina samego wykonawcy.
REKLAMA
Należy jednakże wskazać, iż osoby wykonujące prace za nas (jego pracownicy, zleceniobiorcy) odpowiadają samodzielnie za szkodę wynikłą z działania poza zakresem wykonywania umowy. W tym przypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową.
Podstawą odpowiedzialności w tym przypadku jest:
• wina sprawcy (chociażby w postaci niedbalstwa)
• bezprawność czynu
• szkoda i związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem sprawcy a szkoda.
Zobacz: Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania
Nie będziemy wiec ponosić odpowiedzialności, jeśli nie ponosimy winy za daną szkodę, szkoda została spowodowana przez poszkodowanego lub osobę trzecią, czy tez szkoda jest wynikiem siły wyższej (zdarzenia nagłego i nieprzewidywalnego, któremu nie można było zapobiec i którego nie można było przewidzieć).
Na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia winy sprawcy zdarzenia losowego .Składając roszczenie o wypłatę odszkodowania należy zebrać jak najwięcej materiałów dokumentujących winę sprawcy
Ze względu na dużą rozpiętość informacji dotyczących szkód z w/w ryzyka dalszych materiałów proszę szukać w dziale poradnikowym.
Zobacz serwis: Odszkodowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.