| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Odszkodowania z OC delikt – kontrakt

Odszkodowania z OC delikt – kontrakt

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody te mogą dotknąć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym.

Przedmiotem ubezpieczenia jest ustawowa deliktowo – kontraktowa odpowiedzialność cywilna ubezpieczającego zarówno za szkody osobowe, jak i majątkowe oraz finansowe następstwa tych szkód wynikające z prowadzonej działalności oraz posiadanego mienia wraz z ryzykiem związanym z wprowadzeniem do obrotu produktu wadliwego.

Ochroną ubezpieczeniową objęte są również szkody wyrządzone przez pracowników ubezpieczającego oraz pełnomocników ubezpieczającego.

Przesłankami odpowiedzialności kontraktowej są łącznie:
• niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania będące następstwem okoliczności, za które dłużnik - z mocy ustawy lub umowy - ponosi odpowiedzialność,
• szkoda,
• związek przyczynowy miedzy faktem niewykonania (nienależytego wykonania) zobowiązania a szkodą.

Zobacz: OC za szkody będące następstwem wypadków przy pracy

Odpowiadać można również za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie się wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania się powierza (art. 474 kodeksu cywilnego). Za działania i zaniechania tych osób odpowiada się jak za własne działanie, odpowiedzialność ta kształtuje się na zasadzie ryzyka.

Do odpowiedzialności wystarczy spełnienie ww. przesłanek przez ww. osoby, nie jest konieczna natomiast wina samego wykonawcy.

Należy jednakże wskazać, iż osoby wykonujące prace za nas (jego pracownicy, zleceniobiorcy) odpowiadają samodzielnie za szkodę wynikłą z działania poza zakresem wykonywania umowy. W tym przypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową.

Podstawą odpowiedzialności w tym przypadku jest:
• wina sprawcy (chociażby w postaci niedbalstwa)
• bezprawność czynu
• szkoda i związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem sprawcy a szkoda.

Zobacz: Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

Nie będziemy wiec ponosić odpowiedzialności, jeśli nie ponosimy winy za daną szkodę, szkoda została spowodowana przez poszkodowanego lub osobę trzecią, czy tez szkoda jest wynikiem siły wyższej (zdarzenia nagłego i nieprzewidywalnego, któremu nie można było zapobiec i którego nie można było przewidzieć).

Na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia winy sprawcy zdarzenia losowego .Składając roszczenie o wypłatę odszkodowania należy zebrać jak najwięcej materiałów dokumentujących winę sprawcy

Ze względu na dużą rozpiętość informacji dotyczących szkód z w/w ryzyka dalszych materiałów proszę szukać w dziale poradnikowym.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochroną ubezpieczeniową objęte są również szkody wyrządzone przez pracowników ubezpieczającego oraz pełnomocników ubezpieczającego.
Ochroną ubezpieczeniową objęte są również szkody wyrządzone przez pracowników ubezpieczającego oraz pełnomocników ubezpieczającego.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK