| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Odszkodowania prywatne > Małoletni sprawcą wypadku a wypłata odszkodowania

Małoletni sprawcą wypadku a wypłata odszkodowania

Zakłady ubezpieczeń nie chcą wypłacać zadośćuczynienia dzieciom, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Wmawiają rodzicom, że nic im się nie należy albo próbują wykpić się niskim odszkodowaniem. Działanie takie jest bezprawne.

Zgodnie z prawem dziecko do lat 13 nie ponosi winy, nawet jeśli spowoduje wypadek.

Rodzice zwykle o tym nie wiedzą i nie domagają się odszkodowania. Korzystają na tym Zakłady Ubezpieczeniowe, gdyż nie wypłacają należnych odszkodowań. Rodzice zatem przeżywają zatem dramaty osobiste, gdyż nie mają środków na leczenie, rehabilitację i opiekę nad dzieckiem, które może być kaleką do końca życia.

Rocznie w Polsce dochodzi do ok. 7 000 wypadków z udziałem dzieci do lat 14 a ponad 200 dzieci ginie. Większość zakładów ubezpieczeń zaniża odszkodowania, ale są i takie które nic nie dają licząc na niewiedzę rodziców dzieci albo na odwlekanie wypłaty świadczeń w czasie.

Zobacz: Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

Kiedy dziecko wbiega nagle pod samochód, za ewentualnie doznane szkody odpowiada zakład ubezpieczeń w którym wykupione jest na pojazd ubezpieczenie OC.

Jeżeli samochód nie był ubezpieczony albo sprawca zdarzenia jest nieznany odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli odmawia wypłaty odszkodowania zakład ubezpieczeń lub UFG pozostaje nam możliwość złożenia skargi do Rzecznika Ubezpieczonych lub droga sądowa.

Zobacz: Kiedy możesz żądać wyższego odszkodowania?

Sąd ustala zwykle tzw. stopień przyczynienia się dziecka do wypadku i obniża kwotę zadośćuczynienia. Przyjmuje się, że małe dziecko w niewielkim stopniu ma świadomość nieprawidłowego zachowania, a więc stopień przyczynienia jest nieduży. Powyżej 13 roku życia dzieci mogą być traktowane surowiej.

Dziecku tak jak każdemu innemu poszkodowanemu przysługuje wypłata odszkodowania, zadośćuczynienia, zwrot różnego rodzaju poniesionych kosztów a także ewentualne przyznanie renty.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy dziecko wbiega nagle pod samochód, za ewentualnie doznane szkody odpowiada zakład ubezpieczeń w którym wykupione jest na pojazd ubezpieczenie OC.
Kiedy dziecko wbiega nagle pod samochód, za ewentualnie doznane szkody odpowiada zakład ubezpieczeń w którym wykupione jest na pojazd ubezpieczenie OC.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »