REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wypłat odszkodowań i rent

Elżbieta Majszak
Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.
Reasumując zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od ustalenia okoliczności zdarzenia lecz nie dłużej niż w terminie 90 dni.
Reasumując zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od ustalenia okoliczności zdarzenia lecz nie dłużej niż w terminie 90 dni.

REKLAMA

REKLAMA

Zakłady ubezpieczeń nagminnie przekraczają terminy wypłat odszkodowań za każdym razem wymyślając coraz to bardziej dziwne powody.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ( DZ.U. Nr 124, poz. 1152) a w szczególności art. 14 zakłady ubezpieczeń powinny:

REKLAMA

1. Wypłacać odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

2. W przypadku, gdyby wyjaśnienie (w terminie, o którym mowa w pkt 1. okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe - wypłacać odszkodowanie w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe - nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. Terminu tego można niedotrzymać, jeżeli ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.

W terminie 30 dni zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

Zobacz: Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

REKLAMA

3. Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości, niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń powinien poinformować o tym na piśmie osobę występującą roszczeniem w terminie, o którym mowa w pkt 1 albo 2, wskazując na:
- okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również
- przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie.
Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 1 albo 2, z. u. nie ustali ważności umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 i 2, osoby odpowiedzialnej za szkodę, właściwym do wypłaty odszkodowania jest UFG na zasadach określonych w rozdziale 7.

Reasumując zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od ustalenia okoliczności zdarzenia lecz nie dłużej niż w terminie 90 dni.

Ilu poszkodowanym udało się załatwić sprawy odszkodowań w tych terminach? Niestety niewielu.

Zobacz: Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?

Terminy płatności rent

Renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej może byc płacona dożywotnio – gdy poszkodowany na trwale utracił zdolność do pracy zarobkowej lub okresowo gdy poszkodowanemu została przyznana renta tymczasowa, przy czym ta renta może ulec wstrzymaniu, przedłużeniu lub zostać zamieniona na rentę dożywotnią.


Renta z tytułu utraconych korzyścizmniejszonych widoków powodzenia na przyszłość – przyznawana jest z reguły dozywotnio, chyba że zajdą okoliczności pozwalające na zmianę czasu płacenia renty, na co pozwala art.907§ 2 k.c.

REKLAMA

Renta z tytułu zwiększonych potrzeb – do czasu występowania tych potrzeb nie wszystkie potrzeby, na które została przyznana renta będą występowały w przyszłości, stąd też ta renta winna być ciągle monitorowana przez zakład ubezpieczeń.

Renta na rzecz osób uprawnionych wypłacana jest począwszy od daty śmierci bezpośrednio poszkodowanego. Termin końcowy został określony bardzo ogólnie podając jedynie „czas prawdopodobnego obowiązku alimentacyjnego” art. 446 § 2 zd. 1 k.c. lecz możemy to trochę bardziej zawęzić.
• Rentę na rzecz dziecka przyznaje się na okre do uzyskania pełnoletności ( 18 lat ) lub wcześniejszego usamodzielnienia się poprzez podjęcie pracy zarobkowej lub wyjścia za mąż.
• Rentę na rzecz wdowy wychowującej małoletnie dzieci przyznaje się z reguły do czasu usamodzielnienia się dzieci
• Rentę na rzecz wdowy, która nie jest zdolna do zatrudnienia z powodu inwalidztwa lub choroby przyznaje się rentę dożywotnio.

Tak więc każdorazowo musimy się przyjrzeć każdemu przypadkowi oddzielnie i zastosować odpowiednią wykładnię. Nie można takich spraw generalizować gdyż to wprowadza niepotrzebne zamieszanie wsród poszkodowanych.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA