REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leasing

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak oceniać oferty leasingowe

Oferty firm leasingowych z reguły wyglądają bardzo atrakcyjnie. Należy jednak uważać, aby nie zostać zaskoczonym przez opłaty dodatkowe. Jak to zrobić?

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu poleasingowego?

Czy na skutek sprzedaży samochodu poleasingowego zawsze występuje przychód podatkowy? Odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - masz prawo do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Czy można obniżyć ratę leasingową?

Czy możliwe jest obniżenie wysokości rat w trakcie trwania umowy leasingu? Jakie są działania należy podjąć, aby tego dokonać? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Leasing czy kredyt na samochód?

Wybór między kredytem a leasingiem nie jest prosty. Jakie kryteria przyjąć, aby skutecznie porównać różne sposoby finansowania zakupu samochodów? Która z nich jest korzystniejsza? Leasing czy kredyt? Przeczytaj.

REKLAMA

Co z opodatkowaniem leasingu transgranicznego?

Leasing transgraniczny, określany jako cross-border leasing to polega na finansowaniu przez leasingodawcę podmiotu z innego państwa członkowskiego UE niż korzystający (leasingobiorca). Na czym polega jego opodatkowanie? Przeczytaj.

Jak zaliczyć samochód w najmie i leasingu do kosztów?

W jaki sposób należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z korzystaniem z samochodów osobowych na podstawie umowy najmu/dzierżawy oraz umowy leasingu operacyjnego i finansowego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Co z podatkami dochodowymi przy leasingu samochodu osobowego?

Umowa leasingu, która przez długi czas pozostawała nienazwaną, sprawiała wiele problemów praktycznych oraz interpretacyjnych. Dotyczy to również podatków dochodowych.

Jak obniżyć szkodowość flot samochodowych

Fleet managerowie główkują jak obniżyć koszty ubezpieczenia floty. To spory, ale i konieczny wydatek – w końcu płacąc za polisy auto casco, odpowiedzialności cywilnej i następstwa nieszczęśliwych wypadków, chronimy swoich pracowników i mienie przed zdarzeniami losowymi. Czy i jak można na tym zaoszczędzić?

REKLAMA

Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

W przypadku gdy spółka zamierza zmienić warunki umowy kredytowej, w wyniku których ulegnie zmianie okres trwania umowy leasingu pojawia się wątpliwość, czy dla celów podatkowych należy przyjąć, że została zawarta nowa umowa leasingowa.

Sprzedaż samochodu po okresie umowy - korekta VAT

Spółka dokonała zakupu samochodu z prawem do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w jego cenie i po upływie okresu obowiązywania umowy chce sprzedać pojazd. W takiej sytuacji istnieją wątpliwości co do sposobu korekty podatku naliczonego.

Wystawienie zbiorczej faktury VAT przy zmianie limitu przebiegu auta

Czy zmiana limitu kilometrów przebiegu samochodu w trakcie trwania umowy leasingu pociąga za sobą obowiązek korekty wszystkich uprzednio wystawionych faktur? Eksperci odpowiadają na jakie są zasady wystawienia zbiorczej faktury VAT przy zmianie limitu przebiegu auta.

Leasing samochodów a podatek CIT

W przypadku samochodów ciężarowych i osobowych cała rata oraz wszelkie koszty związane z eksploatacją stanowią koszt uzyskania przychodu. Do tych kosztów nie zalicza się m.in. amortyzacji, prywatnego samochodu pracownika i jazdy zamiejscowej.

Spłata rat leasingowych w walucie obcej

Przepisy podatkowe nie zabraniają wystawiania faktur w walucie obcej. W praktyce jednak wystawianie faktur w PLN przy umowach denominowanych jest bardziej zalecane.

Opodatkowanie przychodu z kary umownej przy zwłoce ze zwrotem samochodu

Towarzyszące firmom leasingowym ryzyko związane z tym, że klient może naruszyć warunki umowy nie zwracając samochodu w terminie, wiąże się z naliczaniem klientowi kary umownej. Przychód z tytułu kary umownej za zwłokę w zwrocie przedmiotu leasingu podlega jednak opodatkowaniu z chwilą jego faktycznego otrzymania.

Leasingując samochód płacimy VAT

Firmy, których działalność polega na leasingu samochodów opłacają niekiedy podatek od posiadanych środków transportu. Istnieje zatem wątpliwość czy refakturowane na leasingobiorcę koszty z tego tytułu powinny być obciążane podatkiem VAT.

Kryteria wyboru samochodu poleasingowego

Zaletą samochodu poleasingowego jest przede wszystkim jego wiek. Najczęściej są to młode, dwu lub czteroletnie auta. Dodatkowym atutem jest także to, że pojazdy tego typu cechuje duże zróżnicowanie w każdym z kryteriów – klasy modelowej, przebiegu, wyposażenia czy stanu technicznego.

Samochód poleasingowy alternatywą dla małej firmy

Samochody, które wcześniej były użytkowane przez firmy flotowe mają sprawdzony przebieg, stan techniczny i udokumentowane naprawy powypadkowe. Gwarantuje to użytkownikowi większe bezpieczeństwo. Mają najwyżej cztery lata, a ich cena nie różni się od ofert komisów samochodowych.

Wartość końcowa

Określona w umowie leasingu kwota, za jaką finansujący zobowiązuje się sprzedać korzystającemu przedmiot leasingu.

Umowa sprzedaży

Umowa zawierana pomiędzy finansującym i dostawcą/sprzedawcą, na podstawie której finansujący nabywa do dostawcy/sprzedawcy przedmiot leasingu.

Umowa leasingu

Umowa, na mocy której finansujący zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa nabyć rzecz od określonego zbywcy, na warunkach zaznaczonych w tej umowie.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu od wszelkiego ryzyka.

Specyfika przedmiotu leasingu

Określenie w umowie leasingu rzeczy oddawanych w leasing.

Przedmiot leasingu

Są to środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Promesa leasingowa

Przyrzeczenie zawarcia umowy leasingowej na ustalonych warunkach.

Poręczenie

Jest to jedna z form zabezpieczenia umowy leasingu.

Okres umowy leasingu

Czas oznaczony, na jaki została zawarta umowa leasingu, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona. Okres leasingu jest determinowany stawką amortyzacji danego przedmiotu leasingu.

Odpisy amortyzacyjne

Część wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, którą podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym.

Ochrona prawna

Ubezpieczenie zapewniające nabywcy polisy udzielenie przez ubezpieczyciela pomocy prawnej przy sprzedaży samochodu itp.

Likwidacja szkód

Zespół czynności wykonywanych przez zakład ubezpieczeń w celu ustalenia przyczyny i odpowiedzialności za daną szkodę.

Leasing zwrotny

Jest to szczególny rodzaj leasingu zarówno operacyjnego, jak i finansowego.

Leasing operacyjny

Rodzaj leasingu, w którym przedmiot umowy leasingu zaliczany jest do składniku majątku finansującego. Ma on prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych z tytułu posiadania rzeczy.

Leasing finansowy

Charakteryzuje się tym, że przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku korzystającego. Dokonuje on odpisów amortyzacyjnych, które są dla niego kosztem warz z odsetkami.

Leasing denominowany

Rodzaj leasingu, w którym umowy leasingowe zobowiązują korzystającego do zapłaty czynszów i innych opłat wynikających z umowy w walucie polskiej.

Leasing bezpośredni

Rodzaj leasingu, w którym finansujący jest równocześnie producentem przedmiotu leasingu.

Koszt uzyskania przychodu

Dla korzystającego są to opłaty z tytułu leasingu operacyjnego wraz z kosztem eksploatacji przedmiotu leasingu.

Korzystający

Strona umowy leasingu, której finansujący oddał przedmiot leasingu do używania w zamian za zapłatę umówionego wynagrodzenia w postaci czynszu leasingowego.

Karta paliwowa

Jest to karta płatnicza umożliwiająca bezgotówkowe płacenie za wszelkiego rodzaju paliwa na stacjach benzynowych. Dzięki karcie kierowca nie musi wozić gotówki na paliwo, płaci kartą, a faktura przychodzi bezpośrednio na adres firmy.

Data wymagalności

Termin, w którym dana należność powinna zostać zapłacona.

Data wydania

Ustalony w umowie leasingu dzień wydania korzystającemu przedmiotu leasingu.

Czynsz leasingowy

Comiesięczna opłata za korzystanie z przedmiotu leasingu.

CFM (ang. Car Fleet Management)

Zarządzanie flotą samochodową to profesjonalna opieka i nadzór nad parkiem samochodowym klienta. Jest to sposób zarządzania samochodami firmowymi wykorzystywany szczególnie w celu optymalizacji kosztów utrzymania firmowej floty.

Cesja

Jest to zastrzeżenie w umowie ubezpieczeniowej.

Aneks

Dokument, który jest zapisem zmian dokonanych zgodnie z wolą stron w umowie leasingowej

Amortyzacja podatkowa

Odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według zasad przewidzianych w ustawach o podatkach dochodowych. W odróżnieniu od amortyzacji rachunkowej, amortyzacja podatkowa dokonywana jest wyłącznie dla potrzeb obliczenia odpisów amortyzacyjnych stanowiących podatkowe koszty uzyskania przychodów.

Amortyzacja

Amortyzacja - proces utraty wartości majątku trwałego.

Wada rzeczy wziętej w leasing

Leasing jest co raz bardziej popularną formą finansowania inwestycji związanej z nabyciem sprzętu czy nowego samochodu. Jednak podpisując umowę leasingu należy brać pod uwagę także i to, że rzecz wzięta w leasing może być wadliwa.

Leasing samochodów w świetle przepisów o podatku VAT

Firmy oferujące samochody i pojazdy w leasingu, m.in. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) dostrzegają potrzebę zmian w przepisach o podatku VAT. krytycznie oceniana jest skomplikowana definicja samochodu, dająca podstawę do odliczenia podatku VAT.

Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej

Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej. Czy się opłaca? Ekspert odpowiada na pytania czytelników.

Transakcje leasingowe

Ile umów leasingowych może podpisać firma? Ekspert odpowiada na pytania czytelników dotyczące umowy leasingu.

Wybór przedmiotu leasingu

Nie każda firma leasingowa będzie mogła sfinansować inwestycje firmy. Stawiają one różne wymagania tym którzy będą chcieli skorzystać z ich usług. Warto jest zatem już na wstępie zrobić rozpoznanie, która firma kieruje swoją ofertę do dużych przedsiębiorstw, a która stosuje uproszczone procedury.

REKLAMA