REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomoc dla firm poszkodowanych w powodzi zatwierdzona przez KE

Do 50 tys. zł - taka będzie maksymalna pożyczka udzielona firmom, które doznały szkody na skutek tegorocznej powodzi. Komisje Europejska zadecydowała, że fundusze pożyczkowe wybrane przez Ministra Gospodarki, mogą rozpocząć przyznawanie środków.

Znaczne osłabienie dolara

Wczoraj w godzinach wieczornych obserwowaliśmy znaczne umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN zszedł w okolice poziomu 3,9050, natomiast USD/PLN spadł do 2,7600 i tym samym istotnie zbliżył się do tegorocznego minimum (2,7500). Ruchy te dokonały się po publikacji komunikatu amerykańskich władz monetarnych, w którym zapowiedziano zwiększenie programu wykupu obligacji skarbowych o 600 mld USD.

13 mld euro wymienimy z Chinami

3 listopada br. w Warszawie odbyło się spotkanie polskich i chińskich firm.Podpisana została polsko-chińska deklaracja o współpracy gospodarczej. W tym roku wartość dwustronnej wymiany handlowej przekroczy 13 mld euro.

PMI szybuje w górę

Indeks PMI dla Polski wzrósł w październiku br. do 55,6 pkt. Oznacza to, że osiągnął najwyższy poziom od ponad sześciu lat. Indeks PMI stanowi wyznacznik kondycji gospodarki. Jeżeli jego wartość przekracza 50 pkt, to gospodarka rośnie.

REKLAMA

Jaka będzie decyzję FOMC

Złoty we wtorek zyskał na wartości. Wsparciem dla krajowej waluty były dane, jakie napłynęły wczoraj z polskiej gospodarki oraz dość dobre nastroje inwestycyjne na światowych rynkach. Kurs EUR/PLN zszedł w okolice poziomu 3,9400. Dzisiaj kształtuje się o 1 grosz niżej. Wartość euro względem złotego wciąż pozostaje kanale spadkowym o łagodnym nachyleniu. Nieudana piątkowa próba wyjścia ponad górne ograniczenie tego kanału dodatkowo potwierdza jego istotność. Górna bariera tego przedziału wahań znajduje się obecnie w pobliżu 3,9700, z kolei dolna na 3,8800.

Firmy transportowe bez winiet

Do 1 lipca 2011 roku utworzony zostanie Krajowy System Poboru Opłat. Podpisana została umowa między GDDKiA i konsorcjum Kapsch. Dla aut ciężarowych i autobusów zapowiada się brak konieczności zakupu winiet przez kierowców.

Inflacja na dopalaczach

Październik br. przyniósł wzrost inflacji w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wskaźnik osiągnął 2,9 pkt. proc. wobec 2,5 pkt. proc we wrześniu - wynika z szacunków dokonanych przez Ministerstwo Finansów.

Jak firma rozliczy dochody z akcji

Uzyskanie przychodu z obrotu papierami wartościowymi przez osoby prawne wiąże się z koniecznością rozliczenia ich razem z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej.

REKLAMA

Arbitraż inwestycyjny zyskuje na popularności

Arbitraż inwestycyjny staje się coraz popularniejszą formą rozstrzygania sporów między państwem, a inwestorem. Specyfika tego postępowania była przedmiotem konferencji zorganizowanej przez Sąd Arbitrażowy przy PKPP Lewiatan.

Będą środki na dotacje w 2011 roku

Województwa osiągnęły poziom wydatków pozwalający uniknąć utraty środków w 2011 roku - wynika z rocznego spotkania Komisji Europejskiej z przedstawicielami Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO). Uczestnicy spotkali się w Warszawie w dniu 26 października.

Mali i średni motorem rozwoju

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który odnotował wzrost gospodarczy w czasie kryzysu - tę sytuację podkreślał wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan w trakcie X Forum Korporacyjnego Związku Banków Polskich, które odbyło się 28 października 2010 r. w Warszawie.

Obniżona stawka nie dla nas

Polska nie jest uprawniona do stosowania obniżonej 7% stawki VAT na buciki i ubranka dziecięce - rozstrzygnął unijny Trybunał Sprawiedliwości. Co to oznacza dla krajowych przedsiębiorców?

CeBIT wypromuje polskie firmy

27 października 2010 r. w ośrodku Ministerstwa Gospodarki odbyło się spotkanie wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana oraz Martiny Lubon, wiceprezes Deutsche Messe Hannover. Targi w CeBIT nie zapomną o firmach z Polski - wynika z ustaleń.

Czy złoty osłabnie?

Pierwsze doniesienia o wzroście gospodarczym w III kwartale poszczególnych państw wskazują na wytracanie przez niego tempa. W Wielkiej Brytanii kwartalna poprawa zwolniła do 0,8% z 1,2% w II kwartale, a w Korei do 0,7% z 1,4% w II kwartale. W skali roku brytyjski PKB poprawił się o 2,8%, a koreański o 4,5%. Widzimy zatem, że z jednej strony skala rozwoju gospodarczego w tych krajach jest zadowalająca, a z drugiej strony są powody do obaw o to, co przyniesie przyszłość.

Nieodpłatne przekazanie towarów może zostać opodatkowane

Opodatkowanie nieodpłatnych czynności pozostaje niezgodne z prawem.  Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT. Zmiany mają przede wszystkim dotyczyć definicji odpłatnej dostawy towarów. Regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Odpisy KRS dostępne w internecie?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który znacznie ułatwi życie przedsiębiorcom. Nowelizacja ustawy o KRS sprawi, że wydruki internetowe z KRS uzyskają moc dokumentów urzędowych.

Czy RPP podniesie stopy?

Notowania złotego względem euro pozostawały wczoraj stosunkowo stabilne. Kurs EUR/PLN konsolidował się w wąskim zakresie 3,9250-3,9400. Dzisiaj w godzinach porannych podjął on próbę wyjścia górą z tego przedziału. Nawet jeśli próba ta się powiedzie, w najbliższych godzinach nie powinniśmy obserwować silniejszych zmian, bowiem inwestorzy będą wstrzymywać się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

Porozumienie gazowe przyjęte

W ciągu kilku najbliższych dni Polska podpisze porozumienie gazowe z Rosją. Rada Ministrów wyraziła 26 października 2010 r. zgodę na podpisanie protokołów wprowadzających zmiany do polsko-rosyjskiej umowy gazowej.

Wzrost gospodarczy dzięki konsumpcji

Wrzesień br. przyniósł wzrost sprzedaży detalicznej o 8,6% względem poprzedniego roku. W stosunku do sierpnia wzrosła o 1,2 proc. Zwiększyła się liczba bezrobotnych - podał GUS.

Auto z kratką kup teraz

Samochody z kratką były dotychczas jednym z podstawowych źródeł utrzymania dilerów samochodowych. Jak się okazuje, pomimo wprowadzonych zmian w przepisach, najprawdopodobniej pozostaną nim jeszcze przez następny rok.

"Polski system podatkowy wydaje się być przyjazny dla podatnika"

Tak uznał na początku października 2010 r. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17887. Gratulując Ministrowi Finansów dobrego samopoczucia warto przytoczyć argumenty, które wskazał na poparcie tej dość ryzykownej tezy.

Rozwój technologiczny nie dla wszystkich przedsiębiorców

Aż 44 miejscowości posiadające status uzdrowiska są blokowane przez ustawę o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych w zakresie dostępu do sieci. Ustawa obowiązuje od 2005 roku.

Szybciej założysz firmę

Skrócone oczekiwanie przedsiębiorcy na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej oraz brak konieczności składania zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON - są to jedne z podstawowych zmian, jakie proponuje wprowadzić Ministerstwo Gospodarki w przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Ile lat kończy ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi 76 rocznicę istnienia. Powstał 24 października 1934 r. w wyniku decyzji prezydenta Ignacego Mościckiego o scaleniu pięciu wcześniej działających państwowych izb ubezpieczeniowych.

Przygotowania do Krajowego Programu Reform

Nowy Krajowy Program Reform, który ma za zadanie realizować strategię „Europa 2020” stał się głównym celem październikowego spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i delegacji Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Marco Buti z Dyrekcji Generalnej ds. Ekonomicznych i Finansowych.

Zbliża się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości


Po raz trzeci odbędzie się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Od 15 do 21 listopada 2010 r. międzynarodowe i międzykontynentalne przedsięwzięcie promujące ideę przedsiębiorczości wśród młodzieży obejmie także Polskę. Program odbywać się będzie jednocześnie w 101 państwach.

Mamy więcej etatów

Ambitny i przedsiębiorczy, czy też zachłanny i przemęczony. Obiegowych określeń dla polskich „wieloetatowców” nie brakuje. Kim tak naprawdę jest osoba, która po powrocie z jednej pracy, biegnie do kolejnej? Dobrym czy złym pracownikiem?

Rynek wewnętrzny priorytetem

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w trakcie spotkania z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług Michelem Barnierem zapowiedział, ze dla polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej priorytetem będzie rozwój rynku wewnętrznego. Spotkanie zostało zorganizowane 21 października 2010 r. w Warszawie.

Ministerstwo Gospodarki o szansach dla przedsiębiorców

– Polska marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynkach zagranicznych. Dzięki działaniom prowadzonym przez MG, polskie firmy mają większą szansę zaistnieć na rynkach międzynarodowych – ocenił wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Głos zabrał w trakcie otwarcia Forum Edukacyjnego MSP, które odbyło się 20 października 2010 r. w Warszawie.

Duże wahania kursu EUR/USD

Złoty zdołał w środę odrobić część strat poniesionych na początku tygodnia. Kurs EUR/PLN odnotował spadek o ponad 2 grosze do poziomu 3,9500 (dzisiaj kształtuje się nieco wyżej), natomiast USD/PLN zszedł na moment nawet w okolice 2,8250, co oznacza zniżkę o niemal 7 groszy. Na początku dzisiejszych notowań druga z wymienionych par walutowych wzrosła w pobliże 2,8400.

Japonia kusi polskich przedsiębiorców

19 października 2010 r. w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Ambasadę Japonii seminarium poświęcone podejmowaniu działalności gospodarczej w kraju kwitnącej wiśni. Współorganizatorem seminarium była japońska organizacja wspierania handlu JETRO oraz PKPP Lewiatan. 

Polska gospodarka w promocji

15 branż, jeden kraj. Przemysł mody, razem z 14 innymi, rozpoczyna 5-letni okres promocji inwestowania w Polsce wśród podmiotów działających na międzynarodowych rynkach.

Produkcja nabrała rozpędu

Produkcja przemysłowa wzrosła o 13,2 proc. w stosunku do sierpnia. W branży budowlano-montażowej również przyspieszyła i była we wrześniu o 13,4 proc. wyższa niż przed rokiem i o 11 proc. większa w stosunku do sierpnia - wynika z danych przedstawionych przez GUS.

Przemysł ożywiony na dobre

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła we wrześniu br. o 11,8% względem poprzedniego roku – podał GUS. Mamy do czynienia z utrzymującym się ożywieniem w przemyśle - uważają analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Luksusowy Mercedes-Benz za jedyne 199 zł?

Express, największa sieciowa wypożyczalnia samochodów w Polsce rozszerza swoją ofertę o modele klasy luksusowej. Dwadzieścia nowych pojazdów Mercedes-Benz C 180 oczekuje już na pierwszych klientów. Kolejne samochody tej marki wzbogacą flotę Expressu w ciągu najbliższych miesięcy.

Firmy Rodzinne - dołącz do grona uczestników projektu

Właśnie mija rok od kiedy ekipa Projektu Szkoleniowo-Doradczego Firmy Rodzinne spotkała się, żeby wspólnie wspomóc polską rodzinną przedsiębiorczość. Efekty całorocznej pracy już widać. I ciągle jest szansa, żeby dołączyć do grona uczestników projektu – rekrutacja trwa!

Przedsiębiorcy mogą szukać innowacji

Wystawcy z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu przedstawią podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji ponad 220 innowacyjnych projektów. Tego typu wystawy od lat przyciągają przedsiębiorców.

Zatrudnienie powoli w górę

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. roku spadło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 3,7 proc. i wyniosło 3403,68 zł – podał GUS. Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach osiągnęło 5,363 mln osób i wzrosło o 0,2 proc. w stosunku do sierpnia. W odniesieniu do września 2009 r. było wyższe o 1,8 proc.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych zagraża wzrostowi gospodarczemu

Promowanie pozytywnego wizerunku pracy fizycznej oraz dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku, a także strategiczna migracja to kluczowe elementy rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników fizycznych

Europarlament dla przedsiębiorców

14 października w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się druga edycja Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw. Wzięło w niej udział ponad 700 przedsiębiorców z 45 krajów, w tym 51 z Polski. Debatowali oni nad problemami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej w Unii.

Unijne projekty w ocenie NIK i NOK Danii

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego co roku przekazuje środki  państwom UE na projekty z zakresu ochrony i poprawy stanu środowiska. NIK oraz NOK (najwyższy duński organ kontroli) skontrolowały zarządzanie projektami środowiskowymi.

MEDEF gościł w Warszawie

14 i 15 października 2010 r. Warszawę odwiedzili reprezentanci francuskiej organizacji pracodawców Mouvement des Entreprises de France (MEDEF). Na zainteresowanie polskim przedsiębiorstwami odpowiadał PKPP Lewiatan.

Francuskie firmy inwestują w Polsce

Francja posiada status trzeciego inwestora zagranicznego w Polsce oraz trzeciego partnera gospodarczego w Unii Europejskiej. Obroty handlowe między oboma krajami wyniosły ponad 11 mld euro.

Ministerstwo Gospodarki o inflacji



GUS podał, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2010 roku wzrosły o 0,6 proc. w stosunku do sierpnia br. Natomiast w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku były wyższe o 2,5 proc. Resort gospodarki oczekiwał wolniejszego tempa wzrostu cen.

UOKiK pozwala na elektrociepłownię

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na kolejne kroki biznesowe podejmowane przez PGNiG i Tauron. Obie firmy chcą zbudować blok energetyczny w Stalowej Woli.

Ceny szybują w górę

Wskaźnik inflacji osiągnął cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej. Ubiegły miesiąc przyniósł wzrost o 2,5 % względem analogicznego okresu w poprzednim roku - podał GUS.

Dług publiczny może skasować ulgę na dziecko i jeszcze podwyższyć VAT

Gdy dług publiczny przekroczy 55% wartości produktu krajowego brutto (PKB) - zostaną zawieszone na 3 lata ulga internetowa i ulga na dziecko oraz możliwość skorzystania z 50% i 20% kosztów uzyskania przychodów. VAT może wzrosnąć nawet do 25%, bo na więcej nie pozwala UE.

Pracodawcy krytycznie o projekcie nowelizacji VAT

Wprowadzając nowe stawki VAT rząd nie dba o minimalizację skutków ubocznych tej "operacji", tam gdzie to jest ekonomicznie i prawnie możliwe. Proponowane przepisy przejściowe nadal są niewystarczające, a sam projekt nowelizacji ustawy wciąć powoduje wśród podatników ogromne kontrowersje.

Internetowa szara strefa poza kontrolą

Na szarej strefie handlu i usług świadczonych w Internecie Skarb Państwa traci codziennie ogromne kwoty. Wielu internetowych przedsiębiorców unika opodatkowania, bo urzędy skarbowe i celne mają problemy z kontrolą sklepów i usługodawców, działających w Internecie.

Rośnie eksport, rośnie import

Sierpień br. przyniósł ujemną wartość salda rachunku bieżącego.  Wyniosła ona 1,129 mld euro. Wzrost odnotował eksport, który w stosunku do poprzedniego roku zwiększył się o 23,1 proc.. Jednocześnie rozwinął się także import - wzrósł o 25,9 proc.

REKLAMA