reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Produkcja nabrała rozpędu

Produkcja nabrała rozpędu

Produkcja przemysłowa wzrosła o 13,2 proc. w stosunku do sierpnia. W branży budowlano-montażowej również przyspieszyła i była we wrześniu o 13,4 proc. wyższa niż przed rokiem i o 11 proc. większa w stosunku do sierpnia - wynika z danych przedstawionych przez GUS.

„Nasz wzrost gospodarczy ma solidne podstawy. Wszystko wskazuje na to, że w trzecim kwartale br. PKB wzrósł nie mniej niż o 3,5 proc., a patrząc na wyniki produkcji przemysłowej przyczynił się do tego w dużym stopniu wzrost zapasów i eksportu netto i, aż boję się zapeszyć – rozpoczęte wreszcie inwestycje w sektorze przedsiębiorstw.” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Wśród firm, które od kilkunastu miesięcy odnotowują największy wzrost produkcji, są producenci komputerów, wyrobów chemicznych i urządzeń elektrycznych, a więc branż silnie związanych z eksportem. Nasi eksporterzy, wbrew prognozom z początku roku, nadal świetnie sobie radzą.

Polecamy: Czy wydatki na catering są kosztem uzyskania przychodu

„Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 13,4 proc., ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że na inwestycje infrastrukturalne mamy ogromne pieniądze z UE, to ten wzrost pozostawia pewien niedosyt. Tym bardziej, że najsłabsze wyniki (5,2 proc. wzrostu) odnotowano w działach dotyczących budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, które związane są z realizacją projektów infrastrukturalnych finansowanych ze środków unijnych.

Wyższa także powinna być produkcja w działach robót specjalistycznych, a więc związanych m.in. z przygotowaniem terenów pod budowę. Słabszy wzrost produkcji, szczególnie w dziale budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, może świadczyć o tym, że mamy opóźnienia w wykorzystywaniu środków unijnych przeznaczonych na finansowanie projektów infrastrukturalnych” – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama