Jak firma rozliczy dochody z akcji
REKLAMA
REKLAMA
Firma kupuje akcje
REKLAMA
Wspólnicy MGB sp. z o.o. doszli do porozumienia w sprawie założenia rachunku inwestycyjnego na spółkę. Zdecydowali się na zapis na akcje GPW na rynku pierwotnym. Jak prowadzona przez nich firma powinna rozliczyć się z osiągniętych z tytułu obrotu akcjami przychodów?
Zagadnienie opodatkowania dochodów uzyskanych ze zbycia akcji przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych zyskuje na aktualności w związku z debiutem Giełdy Papierów Wartościowych na warszawskim parkiecie oraz planowanymi wejściami w latach kolejnych. Dochody inwestująca firma powinna rozliczyć według zasad ogólnych.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Przychód i koszty łącznie z innymi
Zarówno cena zbycia akcji, która stanowi przychód, jak też cena zakupu i prowizje maklerskie (koszty) powinny zostać rozliczone łącznie z innymi przychodami i kosztami z danego roku podatkowego. Warto przy tym zapamiętać, iż koszty uzyskania przychodu z tytułu obrotu akcjami ujmuje się wraz z dniem, w którym uzyskany został przychód.
Co z PCC
Zakup akcji nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego? Z uwagi na sformułowane w art. 9 ustawy z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. nr, 68 poz. 450 z późn. zm.) zwolnienie sprzedaży praw majątkowych będących instrumentami dokonywanych za pośrednictwem firm inwestycyjnych w ramach rynku zorganizowanego.
Podstawa prawna:
-Ustawa z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.)
-Ustawa z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.)
Autor: Łukasz Michalski
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.