reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak firma rozliczy dochody z akcji

Jak firma rozliczy dochody z akcji

Uzyskanie przychodu z obrotu papierami wartościowymi przez osoby prawne wiąże się z koniecznością rozliczenia ich razem z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej.

Wspólnicy MGB sp. z o.o. doszli do porozumienia w sprawie założenia rachunku inwestycyjnego na spółkę. Zdecydowali się na zapis na akcje GPW na rynku pierwotnym. Jak prowadzona przez nich firma powinna rozliczyć się z osiągniętych z tytułu obrotu akcjami przychodów?

Zagadnienie opodatkowania dochodów uzyskanych ze zbycia akcji przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych zyskuje na aktualności w związku z debiutem Giełdy Papierów Wartościowych na warszawskim parkiecie oraz planowanymi wejściami w latach kolejnych. Dochody inwestująca firma powinna rozliczyć według zasad ogólnych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Zarówno cena zbycia akcji, która stanowi przychód, jak też cena zakupu i prowizje maklerskie (koszty) powinny zostać rozliczone łącznie z innymi przychodami i kosztami z danego roku podatkowego. Warto przy tym zapamiętać, iż koszty uzyskania przychodu z tytułu obrotu akcjami ujmuje się wraz z dniem, w którym uzyskany został przychód.

Zakup akcji nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego? Z uwagi na sformułowane w art. 9 ustawy z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. nr, 68 poz. 450 z późn. zm.) zwolnienie sprzedaży praw majątkowych będących instrumentami dokonywanych za pośrednictwem firm inwestycyjnych w ramach rynku zorganizowanego.

Podstawa prawna:

-Ustawa z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.)
-Ustawa z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.)

Autor: Łukasz Michalski

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama