REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaczne osłabienie dolara

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj w godzinach wieczornych obserwowaliśmy znaczne umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN zszedł w okolice poziomu 3,9050, natomiast USD/PLN spadł do 2,7600 i tym samym istotnie zbliżył się do tegorocznego minimum (2,7500). Ruchy te dokonały się po publikacji komunikatu amerykańskich władz monetarnych, w którym zapowiedziano zwiększenie programu wykupu obligacji skarbowych o 600 mld USD.

Choć kwota ta nie odbiega znacząco od konsensusu rynkowego, inwestorzy po jej ogłoszeniu przystąpili do wyprzedaży amerykańskiej waluty i zakupów ryzykowniejszych aktywów. Świadczy to o ich determinacji do utrzymania trendu deprecjacyjnego w notowaniach dolara i tendencji wzrostowej na światowych giełdach. W takich warunkach złoty powinien zyskiwać na wartości, szczególnie względem USD.

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia analizy technicznej, mimo wczorajszego ruchu, sytuacja w notowaniach EUR/PLN nie uległa większej zmianie. Kurs tej pary walutowej wciąż pozostaje w płasko nachylonym kanale spadkowym. Obecnie jest on oddalony o kilka groszy od dolnego ograniczenia tego kanału. Bliżej rozstrzygnięć jest kurs USD/PLN, który dzisiaj testuje tegoroczny dołek. Przebicie tego minimum otworzyłoby drogę do spadku w kierunku psychologicznej bariery 2,7000.

Po publikacji komunikatu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku główna para walutowa – EUR/USD zdołała przebić październikowe maksima i dotarła w okolice 1,4190. Indeks dolara spadł do poziomu 76,00 – najniższego od grudnia ubiegłego roku. FOMC ogłosił, iż obligacje skarbowe o wartości 600 mld USD będzie skupował do końca pierwszej połowy przyszłego roku. Ponadto w okresie tym będzie dokonywał reinwestycji dochodów z wykupionych wcześniej papierów dłużnych w wysokości 250-300 mld USD, co oznacza, że w sumie program wspierania płynności na rynku finansowym w USA osiągnie wartość 850-900 mld USD. Wobec wcześniejszych pogłosek o tym, że dodatkowe działania amerykańskich władz monetarnych mogą przekroczyć nawet 1 bln USD, rzeczywista kwota nie przynosi znaczącego zaskoczenia. Skoro jednak dolar po jej ogłoszeniu dynamicznie stracił na wartości, trend deprecjacyjny tej waluty w najbliższym czasie powinien pozostawać silny. Indeks dolara może zniżkować nawet w okolice dołków z września 2009 r. usytuowanych nieco powyżej 74,00, co oznaczałoby wzrost kursu EUR/USD nawet do 1,4500.
Dzisiaj i jutro będą miały miejsce kolejne istotne wydarzenia makroekonomiczne. W najbliższych godzinach poznamy decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Koszt pieniądza w strefie euro i Wielkiej Brytanii pozostanie prawdopodobnie na dotychczasowym poziomie. Podwyższoną zmienność w notowaniach eurodolara możemy obserwować w trakcie konferencji prasowej z udziałem prezesa ECB, która tradycyjnie rozpocznie się o godz. 14.30. Jutro będzie miało miejsce jeszcze istotniejsze wydarzenie makro, bowiem na rynek napłyną dane z amerykańskiego sektora nieruchomości.

Dowiedz się Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

Na skutek osłabienia dolara amerykańskiego po publikacji komunikatu amerykańskich władz monetarnych, kurs AUD/USD zdecydowanie przebił poziom parytetu i dotarł do 1,0060. Dzisiaj chwilowo jego zwyżkę zahamowały słabsze od prognoz dane z Australii na temat sprzedaży detalicznej i salda w handlu zagranicznym. Szybko jednak nastąpił powrót do wzrostu. Trudno obecnie wskazać poziomy docelowe dla kursu AUD/USD jednak z pewnością posiada on jeszcze potencjał do kilkuprocentowej zwyżki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA