REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Polski system podatkowy wydaje się być przyjazny dla podatnika"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Tak uznał na początku października 2010 r. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17887. Gratulując Ministrowi Finansów dobrego samopoczucia warto przytoczyć argumenty, które wskazał na poparcie tej dość ryzykownej tezy.

Zdaniem resortu finansów nasz system podatkowy cechuje się „relatywnie niskimi obciążeniami podatkowymi oraz szeregiem rozwiązań proceduralnych, których celem jest ochrona praw podatnika i obniżanie kosztów wypełniania zobowiązań podatkowych”.

REKLAMA

Minister przypomniał, że Ordynacja podatkowa przewiduje szereg instytucji, które istotnie usprawniają wypełnianie zobowiązań podatkowych. Są to m.in.:
- możliwość składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej,
- wydawanie indywidualnych i ogólnych interpretacji przepisów prawa podatkowego,
- instytucja wstrzymania wykonania decyzji podatkowej w czasie trwania postępowania odwoławczego oraz postępowania przed sądem administracyjnym,
- instytucja zawiadomienia podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli oraz wprowadzenie sześciomiesięcznego terminu na wszczęcie postępowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej,
- wprowadzenie obniżonej stawki odsetek od zaległości wynikających z korekt deklaracji złożonych przez podatnika z jego własnej inicjatywy – bez jakichkolwiek działań organu podatkowego,
- liberalizacja formy zapłaty podatków przez mikroprzedsiębiorców.

Minister nie wspomniał niestety, że każda z tych instytucji prawnych rodzi w praktyce szereg wątpliwości, czego dowodem są niejednolite interpretacje i orzecznictwo.

REKLAMA

Zdaniem Ministra Finansów trudno zgodzić się z opinią, że Ordynacja podatkowa jest wyjątkowo skomplikowana, a wymagania stawiane przedsiębiorcom nadmierne. „Stale wprowadzane zmiany, a także coraz przychylniejsze opinie przedsiębiorców na temat polskiej administracji skarbowej przeczą takim stwierdzeniom.”

Trudno ukryć zdziwienie czytając, że stale wprowadzane zmiany świadczą o dobrej jakości polskiego prawa i są powodem zadowolenia adresatów tych norm. Osoby znające Ordynację podatkową podkreślają, że liczba odesłań wewnętrznych, czyni tą ustawę wyjątkowo trudną w odbiorze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Ministra oprócz Ordynacji podatkowej „także polski system materialnego prawa podatkowego przewiduje szereg praktycznych rozwiązań dedykowanych małym i średnim przedsiębiorcom”.

Minister wymienia tu przykładowo:
- zryczałtowane formy opodatkowania przychodów,
- możliwość ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych przez podatników będących osobami fizycznymi, przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zamiast ksiąg rachunkowych,
- kwartalne opłacanie zaliczek czy zwolnienie podmiotowe i metodę kasową w VAT.

Minister przypomniał, że ze zwolnienia podmiotowego z VAT będą mogli w 2011 roku korzystać ci podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (bez kwoty VAT) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (czyli 2010) kwoty 150 000 zł.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Rachunkowość – będą zmiany „na poziomie” UE

REKLAMA

Obecnie nie jest przewidywane podjęcie przez Ministerstwo Finansów inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie uproszczeń dotyczących rozwiązań dla małych i średnich podmiotów gospodarczych. Nie będzie też zmieniony limit przychodów (1.200.000 euro), zobowiązujący osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Aktualnie trwają prace w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie Unii Europejskiej. W ramach projektu modernizacji i uproszczenia dyrektyw o rachunkowości Komisja Europejska przystąpiła w 2009 r. do rewizji zapisów Czwartej i Siódmej Dyrektywy Prawa Spółek i planuje przedstawienie 5 oficjalnego projektu dyrektywy na wiosnę 2011 r.

Temat uproszczenia przepisów o rachunkowości dla małych i średnich podmiotów może zostać podjęty przez Ministerstwo Finansów po zakończeniu ww. prac w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie UE.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Nie będzie też rozszerzenia kategorii podmiotów gospodarczych, które miałyby możliwość ryczałtowego płacenia podatków (ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa).

Minister poinformował, że ze zryczałtowanych form opodatkowania korzystała następująca liczba podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
2006 r. – 548 129,
2007 r. – 539 253,
2008 r. – 547 047,
2009 r. – 542 005,

- karta podatkowa:
2006 r. – 136 242,
2007 r. – 130 190,
2008 r. – 127 299,
2009 r. – 126 562.

Ciśnie się jedno zdanie komentarza do tytułowego cytatu z odpowiedzi Ministra Finansów. Jeżeli Minister Finansów faktycznie ma dobrą opinię o polskim systemie podatkowym (a trudno zakładać, że w odpowiedzi na interpelację poselską znalazły się informacje nie będące oficjalnym stanowiskiem MF), to nie ma on wielkiej motywacji do reformowania tego systemu. Po co bowiem zmieniać, to co dobre?

Wydaje się jednak, że podatnicy mają w tej sprawie inne zdanie.

Źródło: odpowiedź na interpelację poselską nr 17887/10 – sejm.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA