REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Polski system podatkowy wydaje się być przyjazny dla podatnika"

REKLAMA

REKLAMA

Tak uznał na początku października 2010 r. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17887. Gratulując Ministrowi Finansów dobrego samopoczucia warto przytoczyć argumenty, które wskazał na poparcie tej dość ryzykownej tezy.

REKLAMA

Zdaniem resortu finansów nasz system podatkowy cechuje się „relatywnie niskimi obciążeniami podatkowymi oraz szeregiem rozwiązań proceduralnych, których celem jest ochrona praw podatnika i obniżanie kosztów wypełniania zobowiązań podatkowych”.

REKLAMA

Minister przypomniał, że Ordynacja podatkowa przewiduje szereg instytucji, które istotnie usprawniają wypełnianie zobowiązań podatkowych. Są to m.in.:
- możliwość składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej,
- wydawanie indywidualnych i ogólnych interpretacji przepisów prawa podatkowego,
- instytucja wstrzymania wykonania decyzji podatkowej w czasie trwania postępowania odwoławczego oraz postępowania przed sądem administracyjnym,
- instytucja zawiadomienia podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli oraz wprowadzenie sześciomiesięcznego terminu na wszczęcie postępowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej,
- wprowadzenie obniżonej stawki odsetek od zaległości wynikających z korekt deklaracji złożonych przez podatnika z jego własnej inicjatywy – bez jakichkolwiek działań organu podatkowego,
- liberalizacja formy zapłaty podatków przez mikroprzedsiębiorców.

Minister nie wspomniał niestety, że każda z tych instytucji prawnych rodzi w praktyce szereg wątpliwości, czego dowodem są niejednolite interpretacje i orzecznictwo.

Zdaniem Ministra Finansów trudno zgodzić się z opinią, że Ordynacja podatkowa jest wyjątkowo skomplikowana, a wymagania stawiane przedsiębiorcom nadmierne. „Stale wprowadzane zmiany, a także coraz przychylniejsze opinie przedsiębiorców na temat polskiej administracji skarbowej przeczą takim stwierdzeniom.”

Trudno ukryć zdziwienie czytając, że stale wprowadzane zmiany świadczą o dobrej jakości polskiego prawa i są powodem zadowolenia adresatów tych norm. Osoby znające Ordynację podatkową podkreślają, że liczba odesłań wewnętrznych, czyni tą ustawę wyjątkowo trudną w odbiorze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Ministra oprócz Ordynacji podatkowej „także polski system materialnego prawa podatkowego przewiduje szereg praktycznych rozwiązań dedykowanych małym i średnim przedsiębiorcom”.

REKLAMA

Minister wymienia tu przykładowo:
- zryczałtowane formy opodatkowania przychodów,
- możliwość ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych przez podatników będących osobami fizycznymi, przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zamiast ksiąg rachunkowych,
- kwartalne opłacanie zaliczek czy zwolnienie podmiotowe i metodę kasową w VAT.

Minister przypomniał, że ze zwolnienia podmiotowego z VAT będą mogli w 2011 roku korzystać ci podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (bez kwoty VAT) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (czyli 2010) kwoty 150 000 zł.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Rachunkowość – będą zmiany „na poziomie” UE

Obecnie nie jest przewidywane podjęcie przez Ministerstwo Finansów inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie uproszczeń dotyczących rozwiązań dla małych i średnich podmiotów gospodarczych. Nie będzie też zmieniony limit przychodów (1.200.000 euro), zobowiązujący osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Aktualnie trwają prace w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie Unii Europejskiej. W ramach projektu modernizacji i uproszczenia dyrektyw o rachunkowości Komisja Europejska przystąpiła w 2009 r. do rewizji zapisów Czwartej i Siódmej Dyrektywy Prawa Spółek i planuje przedstawienie 5 oficjalnego projektu dyrektywy na wiosnę 2011 r.

Temat uproszczenia przepisów o rachunkowości dla małych i średnich podmiotów może zostać podjęty przez Ministerstwo Finansów po zakończeniu ww. prac w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie UE.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Nie będzie też rozszerzenia kategorii podmiotów gospodarczych, które miałyby możliwość ryczałtowego płacenia podatków (ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa).

Minister poinformował, że ze zryczałtowanych form opodatkowania korzystała następująca liczba podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
2006 r. – 548 129,
2007 r. – 539 253,
2008 r. – 547 047,
2009 r. – 542 005,

- karta podatkowa:
2006 r. – 136 242,
2007 r. – 130 190,
2008 r. – 127 299,
2009 r. – 126 562.

Ciśnie się jedno zdanie komentarza do tytułowego cytatu z odpowiedzi Ministra Finansów. Jeżeli Minister Finansów faktycznie ma dobrą opinię o polskim systemie podatkowym (a trudno zakładać, że w odpowiedzi na interpelację poselską znalazły się informacje nie będące oficjalnym stanowiskiem MF), to nie ma on wielkiej motywacji do reformowania tego systemu. Po co bowiem zmieniać, to co dobre?

Wydaje się jednak, że podatnicy mają w tej sprawie inne zdanie.

Źródło: odpowiedź na interpelację poselską nr 17887/10 – sejm.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA