REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Polski system podatkowy wydaje się być przyjazny dla podatnika"

REKLAMA

REKLAMA

Tak uznał na początku października 2010 r. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17887. Gratulując Ministrowi Finansów dobrego samopoczucia warto przytoczyć argumenty, które wskazał na poparcie tej dość ryzykownej tezy.

REKLAMA

Zdaniem resortu finansów nasz system podatkowy cechuje się „relatywnie niskimi obciążeniami podatkowymi oraz szeregiem rozwiązań proceduralnych, których celem jest ochrona praw podatnika i obniżanie kosztów wypełniania zobowiązań podatkowych”.

REKLAMA

Minister przypomniał, że Ordynacja podatkowa przewiduje szereg instytucji, które istotnie usprawniają wypełnianie zobowiązań podatkowych. Są to m.in.:
- możliwość składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej,
- wydawanie indywidualnych i ogólnych interpretacji przepisów prawa podatkowego,
- instytucja wstrzymania wykonania decyzji podatkowej w czasie trwania postępowania odwoławczego oraz postępowania przed sądem administracyjnym,
- instytucja zawiadomienia podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli oraz wprowadzenie sześciomiesięcznego terminu na wszczęcie postępowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej,
- wprowadzenie obniżonej stawki odsetek od zaległości wynikających z korekt deklaracji złożonych przez podatnika z jego własnej inicjatywy – bez jakichkolwiek działań organu podatkowego,
- liberalizacja formy zapłaty podatków przez mikroprzedsiębiorców.

Minister nie wspomniał niestety, że każda z tych instytucji prawnych rodzi w praktyce szereg wątpliwości, czego dowodem są niejednolite interpretacje i orzecznictwo.

Zdaniem Ministra Finansów trudno zgodzić się z opinią, że Ordynacja podatkowa jest wyjątkowo skomplikowana, a wymagania stawiane przedsiębiorcom nadmierne. „Stale wprowadzane zmiany, a także coraz przychylniejsze opinie przedsiębiorców na temat polskiej administracji skarbowej przeczą takim stwierdzeniom.”

Trudno ukryć zdziwienie czytając, że stale wprowadzane zmiany świadczą o dobrej jakości polskiego prawa i są powodem zadowolenia adresatów tych norm. Osoby znające Ordynację podatkową podkreślają, że liczba odesłań wewnętrznych, czyni tą ustawę wyjątkowo trudną w odbiorze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Ministra oprócz Ordynacji podatkowej „także polski system materialnego prawa podatkowego przewiduje szereg praktycznych rozwiązań dedykowanych małym i średnim przedsiębiorcom”.

REKLAMA

Minister wymienia tu przykładowo:
- zryczałtowane formy opodatkowania przychodów,
- możliwość ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych przez podatników będących osobami fizycznymi, przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zamiast ksiąg rachunkowych,
- kwartalne opłacanie zaliczek czy zwolnienie podmiotowe i metodę kasową w VAT.

Minister przypomniał, że ze zwolnienia podmiotowego z VAT będą mogli w 2011 roku korzystać ci podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (bez kwoty VAT) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (czyli 2010) kwoty 150 000 zł.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Rachunkowość – będą zmiany „na poziomie” UE

Obecnie nie jest przewidywane podjęcie przez Ministerstwo Finansów inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie uproszczeń dotyczących rozwiązań dla małych i średnich podmiotów gospodarczych. Nie będzie też zmieniony limit przychodów (1.200.000 euro), zobowiązujący osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Aktualnie trwają prace w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie Unii Europejskiej. W ramach projektu modernizacji i uproszczenia dyrektyw o rachunkowości Komisja Europejska przystąpiła w 2009 r. do rewizji zapisów Czwartej i Siódmej Dyrektywy Prawa Spółek i planuje przedstawienie 5 oficjalnego projektu dyrektywy na wiosnę 2011 r.

Temat uproszczenia przepisów o rachunkowości dla małych i średnich podmiotów może zostać podjęty przez Ministerstwo Finansów po zakończeniu ww. prac w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie UE.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Nie będzie też rozszerzenia kategorii podmiotów gospodarczych, które miałyby możliwość ryczałtowego płacenia podatków (ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa).

Minister poinformował, że ze zryczałtowanych form opodatkowania korzystała następująca liczba podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
2006 r. – 548 129,
2007 r. – 539 253,
2008 r. – 547 047,
2009 r. – 542 005,

- karta podatkowa:
2006 r. – 136 242,
2007 r. – 130 190,
2008 r. – 127 299,
2009 r. – 126 562.

Ciśnie się jedno zdanie komentarza do tytułowego cytatu z odpowiedzi Ministra Finansów. Jeżeli Minister Finansów faktycznie ma dobrą opinię o polskim systemie podatkowym (a trudno zakładać, że w odpowiedzi na interpelację poselską znalazły się informacje nie będące oficjalnym stanowiskiem MF), to nie ma on wielkiej motywacji do reformowania tego systemu. Po co bowiem zmieniać, to co dobre?

Wydaje się jednak, że podatnicy mają w tej sprawie inne zdanie.

Źródło: odpowiedź na interpelację poselską nr 17887/10 – sejm.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA