REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aprecjacja szwajcarskiej waluty

Dzień wolny od pracy w Polsce sprawił, że nie zwracaliśmy przez moment uwagi na rynki finansowe. Tymczasem kurs franka pokonał z impetem poziom 1,20 i nie spoczął na tym osiągnięciu, co skutkuje nowymi rekordami złotego. W czwartek za franka płacono nawet 3,39 – i to nie tylko z powodu siły szwajcarskiej waluty, ale także ze względu na mniejszą płynność na rynku polskiego złotego.

Regres na paryskim rynku nieruchomości

We wtorek notowania na GPW wypadły słabo na tle zagranicznych parkietów. Nasze indeksy traciły, podczas kiedy inne giełdy wykazały się siłą. WIG testował wsparcie na poziomie 48,8 tys. pkt.

Minister Finansów zinterpretuje podatki dla firm

Organizacje pracodawców i związki zawodowe będą mogły wystąpić do Ministra Finansów o udzielenie ogólnej interpretacji prawa podatkowego.

PIP skontroluje wszystkich

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała prawo kontrolowania wszystkich przedsiębiorstw i osób oraz podmiotów wykonujących pracę lub zlecenie na rzecz pracodawcy, nawet jeżeli wykonujący zlecenie będzie prowadzić własną działalność gospodarczą.

REKLAMA

Od 1 lipca CEIDG

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, obejmie chcących założyć własną firmę już 1 lipca. Głównym celem CEIDG jest uproszczenie procedury rozpoczynania prowadzenia działalności gospodarczej. Głównym formularzem, na którym opierać się będzie CEIDG jest CEIDG-1.

Czy Grecja zostanie pod kroplówką?

Na dziś zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu premiera Papandreu w greckim parlamencie. Bez poparcia opozycji Ateny nie dostaną pakietu pomocowego. Kurs eurodolara w dalszym ciągu idzie w górę.

Przedsiębiorcy za państwem opiekuńczym

Niemal 48 proc. małych i średnich przedsiębiorców popiera model państwa opiekuńczego - wynika z badania właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan i Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH.

Rosnący frank uderzy w firmy

Frank szwajcarski osiąga historyczne rekordy w notowaniach względem polskiego złotego. Wzrost przyczynia się do spadającej konsumpcji. Firmy martwią się o własną sprzedaż i zyski.

REKLAMA

Inwestycje zagraniczne najlepiej w Polsce

Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, przygotowanym przez Ernst & Young. Czy inwestycje zagraniczne można określić mianem atutów polskiej gospodarki?

Grecki parlament ma dead-line do końca czerwca

Z oświadczenia, opublikowanego po pierwszym dniu rozmów ministrów finansów strefy euro wynika, że do połowy lipca Grecji zostanie przekazana kolejna transza pożyczki. Następna część pakietu pomocowego ma opiewać na 12 mld euro. Aby otrzymać wsparcie, do końca czerwca Ateny muszą podjąć uchwałę, dotyczącą dodatkowych reform fiskalnych i prywatyzacji majątku państwowego.

Nie ma efektu drugiej rundy

Dane z maja, informujące o wysokości płac i zatrudnieniu, rozwiały wątpliwości, związane z ewentualnym wystąpieniem efektu drugiej rundy w strefie euro. Wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych mogłyby rzutować na żądania płacowe, wspierać konsumpcję i w ten sposób wzmacniać presję inflacyjną.

Inflacja pożera zyski

Inflacja w maju wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o 5%. Wysoka inflacja oznacza wzrost sprzedaży w branżach dóbr trwałych. Czy inflacja pożera też zyski?

Firmy płacą mniej

Przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło 3 483,99 zł i spadło o 3,2 proc. w stosunku do kwietnia. Firmy płacą mniej.

Kredyt i pożyczka nie wyprze dotacji

Po 2013 roku kredyt nie zastąpi dotacji dla przedsiębiorstw. Pomimo niższego oprocentowania unijnych pożyczek i poręczeń, dotacje nadal będą stanowiły silny bodziec wzrostu konkurencyjności różnych branż.

Gorąca atmosfera w Grecki i na rynkach

W środę temperatura wzrosła. Wyż atmosferyczny znad Grecji i „upalne” nastroje przełożyły się na wzrost ciśnienia inwestorów. Nie udało się dojść do porozumienia w kwestii pomocy finansowej dla Aten, w rezultacie indeksy i kurs eurodolara poszły w dół.

Bez firm szkoły nie będą uczyć

Współpraca szkolnictwa zawodowego z pracodawcami może być sposobem na niedostosowanie kwalifikacji absolwentów do wymagań stawianych przez pracodawców.

Polski eksport hamuje

W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 3,3 mld euro, wobec 3,7 mld euro w roku ubiegłym. Eksport wzrósł o 14,8 proc., zaś import o 12,4 proc. - podał GUS.

Polska Prezydencja: lepsze prawo na wspólnym rynku


Ministerstwo Gospodarki zamierza umożliwić małym i średnim przedsiębiorcom wykorzystanie szansy stawianej przez jednolity rynek. Rozwój rynku wewnętrznego UE to jeden z trzech priorytetowych obszarów działania resortu na czas przewodnictwa Polski w Radzie UE.

Dane makro bezcenne dla byków

We wtorek miały miejsce znaczne wzrosty, zarówno na giełdach europejskich, jak i na Wall Street. Świadczy to o dużej determinacji byków do obrony rynku. Czy jednak okoliczności są sprzyjające i gracze na zwyżkę zdołają utrzymać swoje pozycje?

Inwestycje firm bedą rosły powoli

Pierwszy kwartał 2011 r. przyniósł wzrost inwestycji o 6 proc. r/r. Po okresie dwóch lat spadków lub minimalnego wzrostu dynamiki nakładów brutto na środki trwałe, pojawił się stabilny wzrost.

PARP będzie asystować przedsiębiorcom, ale nie za darmo

PARP uruchomiła usługę asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej. Doradztwo i konsultacje w 4 podstawowych obszarach działalności każdej firmy mają pomóc przedsiębiorcom w sprawniejszym zarządzaniu. Pomimo dofinansowania ze środków publicznych, firmy poniosą koszty w wysokości 120zł (5% wartości usługi).

Byki mogą wykorzystać wzrosty w Azji

Dziś na azjatyckich parkietach można było zaobserwować zwyżki. Jest to szansa, którą powinny wykorzystać byki, przynajmniej na początku dzisiejszych notowań. Druga część sesji uzależniona będzie od publikacji z USA.

Zniżki na parkietach w USA i w Chinach

Nic nie zapowiada końca spadków w Nowym Jorku. W Szanghaju parkiet już od kilku tygodni nie może uwolnić się od złej passy. W tym towarzystwie wydaje się, że warszawska GPW prosperuje całkiem dobrze.

Przyczyny spadków eurodolara

Banki centralne Anglii i strefy euro pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie – odpowiednio na 0,5% i 1,25%. Decyzje te były zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Zastanawiać może, dlaczego euro straciło na wartości.

Słaby sygnał poprawy sytuacji gospodarczej

W pierwszym kwartale 2011 roku odnotowano wzrost inwestycji, sięgający 6 proc. r/r. W dużych przedsiębiorstwa inwestycje wzrosły o 2,6 proc. Ta informacja może cieszyć, ale warto również poznać drugą stronę medalu.

Od 10 maja 2012 r. odsetki od zaległości podatkowych wzrastają do 14,5%

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 9 maja 2012 r., od 10 maja 2012 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP wzrasta do poziomu 6,25%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 14,5% (od 9 czerwca 2011 r. było to 14%).

Od 9 czerwca 2011 r. odsetki od zaległości podatkowych wzrastają do 14%

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 8 czerwca 2011 r., od 9 czerwca 2011 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP wzrasta do poziomu 6%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 14% (od 12 maja 2011 r. było to 13,5%).

Fed czuwa nad sytuacją

Wystąpienie Bena Bernanke rozczarowało inwestorów. Niedługo przed wypowiedzią szefa Fed S&P500 zwyżkował, ale ostatecznie zakończył sesję 0,1 proc. na minusie.

Inwestorzy liczą na Bernanke’a

W poniedziałek na Wall Street niedźwiedzie dały popalić bykom. Jeżeli Fed nie wykaże się dużą determinacją w ratowaniu amerykańskiej gospodarki, może być ciężko o zmianę układu sił na giełdzie. Sytuacja wyklaruje się po dzisiejszym, wieczornym przemówieniu Bena Bernanke’a.

W oczekiwaniu na publikację Beżowej Księgi

Nie da się już ukryć słabej kondycji amerykańskiej gospodarki. Teraz inwestorzy oczekują wypowiedzi Fed w tej sprawie. Możemy spodziewać się słów, które będą miały na celu uspokojenie sytuacji na rynkach. Taka postawa byłaby po myśli byków.

Sektor usług w Europie pozytywnie zaskoczył

Dziś przed godziną 10.00 poznaliśmy dobre publikacje ze strefy euro. Wprawdzie indeks usług spadł do 56 z 56,7 w kwietniu, ale jest to i tak lepszy wynik od spodziewanych 55,4. Również wskaźnik PMI dla Niemiec miło zaskoczył, plasując się na poziomie 56,1, a nie – jak się spodziewano – 54,9.

Groźba spowolnienia gospodarczego USA

W środę pojawiły się kolejne zwiastuny spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Słabe publikacje makroekonomiczne sugerują, że amerykańska gospodarka znajduje się w gorszej formie niż myślano.

Optymizm związany z Grecją nie gaśnie

We wtorek zostały opublikowane dane GUS, dotyczące polskiej gospodarki w pierwszym kwartale 2010 roku. W ciągu roku wzrost gospodarczy sięgnął 4,4 proc. Jest to wartość zgodna z oczekiwaniami rynku.

Obrót z zagranicą do nowelizacji

Resort gospodarki przygotował nowelizację ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Nowelizacje przyjęła Rada Ministrów.

Gospodarka rośnie, ale firmy nie inwestują

W I kwartale br. wzrost gospodarczy wyniósł 4,4 proc. Gospodarka rośnie dzięki konsumpcji i inwestycjom firm. Stopa inwestycji nadal jednak pozostaje niska.

Stabilny wzrost gospodarczy

Jak zauważyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, w ciągu roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 6 proc. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2011 roku sięgnął 4,4 proc. Przedstawicielka Lewiatana wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu udziału inwestycji w tworzeniu PKB.

Piąta transza pakietu pomocowego dla Grecji

Wczoraj pojawiły się spekulacje na temat tego, że Unia Europejska przygotowuje pakiet pomocowy dla Aten, które nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań finansowych. Jeżeli Grecja dostanie w przyszłym miesiącu zapomogę, uchroni to ją przed bankructwem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł wcześniej, że nie wypłaci piątej transzy pożyczki dla Grecji, jeśli UE nie zapewni temu państwu finansowania na 2012 rok.

Postępowanie gospodarcze do likwidacji

Rząd uznał, że obecnie nie ma podstaw do utrzymywania odrębnego postępowania procesowego dla spraw gospodarczych. Usunięcie postępowania gospodarczego to jedno z ważniejszych postanowień zawartych w przygotowanym projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Polskie firmy bez pracowników?

Od 1 maja do pracy w Niemczech wyjechało ok. 50 tys. naszych rodaków. Polskie firmy nie odczują odpływu siły roboczej. Dla pracowników nadal kuszące są jednak niemieckie zarobki.

Korekta na europejskich parkietach

Pod koniec tygodnia inwestorzy z rezerwą odnosili się do bardziej śmiałych posunięć. Odważniejsze decyzje prawdopodobnie podejmą w ciągu najbliższych kilku dni.

Żółta kartka dla Grecji

Grecja, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają coraz mniej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii pomocy finansowej dla Aten. Jeżeli piąta transza pomocowa nie zostanie przekazana potomkom Homera do końca przyszłego miesiąca, Grecja nie zdoła uregulować swoich zobowiązań finansowych.

Firmy znów zatrudniają

Pod koniec kwietnia br. bezrobocie wyniosło 12,6 proc., wobec 13,1 proc w marcu - podał GUS. Eksperci zapowiadają dalszy wzrost zatrudnienia z uwagi na rozpoczynający się sezon wakacyjny. Zatrudnienie pojawi się w branżach związanych z działalnością sezonową.

Gaz łupkowy szansą na własną firmę

Potwierdzenie informacji o zasobach gazu łupkowego w Polsce może stać się źródłem pomysłu na własny biznes. Gaz łupkowy może być motorem przedsiębiorczości w Polsce przez nawet 300 lat. Na jakim etapie znajdują się prace nad wydobyciem gazu łupkowego?

Nie ma miejsca na monopol

143 postępowania antymonopolowe, 401 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz bezpieczeństwa produktów - to rezultaty pracy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2010 roku. Na przedsiębiorców nałożono kary finansowe w wysokości ponad 347 mln złotych.

Rynki grają na zwłokę

W czwartek o 14.30 poznaliśmy amerykański PKB, który wyniósł 1,8%, a nie – jak się spodziewano – 2,2% r/r. Również ilość zasiłków dla bezrobotnych przekroczyła prognozowane 401 tys., sięgając 424 tys. Mimo to indeksy giełdowe szły w górę – S&P 500 o 0,55%, a nasz rodzimy WIG 20 o 0,08%.

Dyrektywa tytoniowa stawia branżę pod ścianą

Projekt zmian dyrektywy 2001/37 dotyczącej wyrobów tytoniowych zakłada nałożenie dodatkowych restrykcji i zmniejszenie kontroli nad ich konsumpcją. Skutki nowelizacji mogą jednak przynieść niezamierzone rezultaty - wynika z raportu Deloitte.

Firmy będą się uczyć o fuzjach

Przyjęta przez rząd Polityka konkurencji na lata 2011-2013 nakłada na UOKiK zadanie zwiększenia świadomości uczestników rynku na temat kontroli koncentracji oraz zasad dotyczących fuzji. Wczoraj wystartowała kampania informacyjna skierowana do przedsiębiorców.

Polacy szturmują sklepy, winna inflacja

Kwiecień br. przyniósł wzrost sprzedaży detalicznej aż o 18,6 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca z ubiegłego roku. To najlepszy wynik od lutego 2008 - podał GUS. Dlaczego Polacy szturmują sklepy?

Poprawa na rynku nieruchomości w USA

Wczoraj na europejskich rynkach miała miejsce korekta. Notowania w Europie poszły w górę, a wraz z nimi zwyżkował eurodolar. Reuters poinformował o tym, że uniknięcie bankructwa Grecji staje się coraz bardziej problematyczne, ale rynki były na to przygotowane.

Firmy nie lubią elastyczności

Firmy nie stosują rozwiązań elastycznego rynku pracy pomimo świadomości ich istnienia. Powszechnie stosowane jest jedynie zatrudnienie na czas określony występujące w 76% badanych przedsiębiorstw - wynika z badania PKPP Lewiatan.

REKLAMA