reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy nadal ostrożne

Firmy nadal ostrożne

Pomimo wzrostu sprzedaży detalicznej o 13,8% i spadku bezrobocia, firmy nadal inwestują ostrożnie. Polacy wydają jednak coraz więcej pieniędzy.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 12,2 proc., wobec 12,6 w kwietniu. Natomiast sprzedaż detaliczna była o 13,8 proc. większa niż przed rokiem - podał GUS. „Gospodarstwa domowe nie boją się wydawać pieniędzy na konsumpcję, bo mają pracę i dochody" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. "Bezrobocie spada bardzo powoli. Nie ma żadnych szans, aby osiągnęło na koniec roku 9,9 proc., zapisane w ustawie budżetowej na 2011 rok. Jest kilka tego przyczyn. Po pierwsze, firmy nadal inwestują bardzo ostrożnie, co przekłada się na poziom zatrudnienia. Po drugie, negatywny wpływ na zachowania przedsiębiorców wywiera niestabilna sytuacja na rynkach zewnętrznych. Chcą oni wiedzieć, czy Unia Europejska upora się z kryzysem greckim, czy rządy uzdrowią finanse publiczne w swoich krajach.

Jednocześnie na wysokim poziomie utrzymuje się sprzedaż detaliczna, co potwierdza, że gospodarstwa domowe mają dochody, pracę i nie obawiają się jej utraty. Robią zakupy, bo optymistycznie oceniają swoją sytuację finansową, także w przyszłości.

Niestabilne otoczenie, skłania wiele firm do sięgania po elastyczne formy zatrudnienia, jak umowa na czas określony, umowa o dzieło, czy umowa zlecenie. Jeśli sytuacja w Grecji, strefie euro, i kilku borykających się z kryzysem krajach europejskich ulegnie poprawie, to na pewno zatrudnienie wzrośnie.

Jak wytłumaczyć wolny spadek bezrobocia i jednocześnie dynamiczny wzrost konsumpcji? Wydaje się, że mamy tu do czynienia z szarą strefą. W okresie spowolnienia gospodarczego ona się zwykle rozrasta, w miarę ożywienia gospodarki się kurczy. Wychodzenie z szarej strefy jednak się przeciąga, bo nadal sytuacja w gospodarce, szczególnie europejskiej, jest niepewna" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama