reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. pierwszą datę podał np 15-11-2010, nie podjął tej działalności i w dniu dzisiejszym chce zmienić na datę 01-04-2010r.?

Zgodnie z art. 14 ust. 3 s.d.g. przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest swoistą deklaracją (zgłoszeniem) zamierzonej przez osobę fizyczną działalności [...] (wyrok WSA w Warszawie z dnia 21.03.2006 r., sygn. VI SA/Wa 2215/05).

Według ustawy p.d.g. wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej zawiera wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, a przedsiębiorca jest obowiązany zgłaszać organowi ewidencyjnemu zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do przedsiębiorcy i wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, w zakresie danych zawartych we wniosku, powstałe po dniu dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia powstania tych zmian (art. 7b ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 7d ust. 1 p.d.g.).

Polecamy: Czy przedsiębiorca zapłaci odszkodowanie za agresywnego ochroniarza?

Jak wynika z powyższego, dopuszczalna jest zmiana deklarowanej przez przedsiębiorcę daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż interpretacja przepisów w tym zakresie przedstawiona przez Ministerstwo Gospodarki ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest interpretacją, o której mowa w art. 10 – 10a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zarówno urząd, jak i przedsiębiorca nie mogą opierać się wprost na takiej interpretacji, bowiem nie ma ona charakteru wiążącego.

Polecamy: Czy małżonek przedsiębiorcy musi zgłosić jego śmierci w celu wykreślenia z ewidencji?

Źródło: eugo.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama