reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bez firm szkoły nie będą uczyć

Bez firm szkoły nie będą uczyć

Współpraca szkolnictwa zawodowego z pracodawcami może być sposobem na niedostosowanie kwalifikacji absolwentów do wymagań stawianych przez pracodawców.

Przyszłość polskiego szkolnictwa zawodowego zależy od współpracy szkół z firmami. Chodzi o zaangażowanie pracodawców w prace nad przygotowaniem modeli i programów kształcenia, wprowadzenie praktyków do szkół i tworzenie rozwiązań zachęcających firmy do uruchamiania miejsca praktyk zawodowych - uważa PKPP Lewiatan.

„Niezbędne jest przy tym promowanie kształcenia na kierunkach zgodnych z potrzebami rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem promocji szkolnictwa zawodowego. Wiele badań, w tym m.in. Banku Światowego pokazuje, że dzisiejsze oczekiwania pracodawców nie skupiają się tylko i wyłącznie na pozyskiwaniu absolwentów posiadających kwalifikacje twarde, stricte zawodowe. Kluczowe dla potrzeb rynku pracy jest również kształtowanie kompetencji miękkich i odpowiednich postaw, takich jak: uczciwość, odpowiedzialność, czy dyscyplina. Miejsce, w którym powinno się kształtować takie kompetencje to przede wszystkim szkoła i uczelnia, ale również instytucje, w których kształtuje się pokolenie najmłodszych Polaków, takie jak przedszkola, a nawet żłobki" - mówi Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Polecamy: Czy pracownik może prowadzić własna firmę?

Polska Rama Kwalifikacji, która daje możliwość zdobywania dyplomów, certyfikatów, świadectw bez względu na formę kształcenia, czas kształcenia, jest kluczowa dla podniesienia jakości i przejrzystości kształcenia i powinna doprowadzić do istotnych zmian w podejściu do uczenia się oraz inwestowania w kapitał ludzki. Dlatego stworzenie zasad i wdrożenie ogólnopolskiego systemu uznawania i potwierdzania wyników uczenia się (nabywania kwalifikacji), niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób zdobyło się wiedzę jest kluczowe dla realizacji idei uczenia się przez całe życie oraz zwiększenia mobilności pracowników.

Wsparciem dla idei uczenia się przez całe życie powinno być również stworzenie spójnego systemu prawnego i rozwiązań finansowych, które będą zachęcać i stymulować pracowników do ciągłego rozwoju intelektualnego, a pracodawców do stałego inwestowania w kapitał ludzki i zasoby pracy.

Polecamy: Czy firmom opłaca się zawierać z pracownikami długie umowy na czas określony?

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bez firm szkoły nie będą uczyć
Bez firm szkoły nie będą uczyć

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama