Złoty może zyskiwać
REKLAMA
REKLAMA
Opublikowany dziś o 8.00 raport firmy GFK o nastrojach konsumenckich w Niemczech okazał się nieco lepszy od oczekiwań. Tamtejsze gospodarstwa domowe oczekują wzrostu przychodów, wykazują większą chęć do zakupów i prognozują poprawę sytuacji gospodarczej. Wynik 5,7 to pierwszy od lutego odczyt powyżej rynkowego konsensusu (5,4) i powyżej poprzedniej publikacji na poziomie 5,6. Warto zwrócić uwagę na zachowanie tego wskaźnika, gdyż ostatnie fale wzrostów na giełdach sygnalizował z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
REKLAMA
Nie można też zapominać, że za dwa dni wygasa stymulujący gospodarkę USA program quantitative easing 2. Innymi słowy, na rynki przestanie napływać 80 mld dolarów miesięcznie, czego byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Stabilizacja podaży waluty amerykańskiej może być początkiem zmiany trendów na niektórych parach walutowych rynku Forex.
Dowiedz się także: Czy znasz największe transakcje na rynku walutowym?
Analiza techniczna pary CHF/PLN w ujęciu tygodniowym pokazuje, że frank traci siły. Indeks Siły Względnej RSI przekroczył w ubiegłym tygodniu wartość 70, co oznacza wykupienie. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce przed rokiem, a złoty w następnych czterech miesiącach zyskał 35 groszy (12,58%) do waluty Szwajcarii. Także ekspansja Fibo, czyli analiza potencjalnego zasięgu fal, sygnalizuje zakończenie obecnych wzrostów. Przyjmując identyczną długość fali, jak wzrosty z 09.03.-29.06.2010, poziomem granicznym jest 3,3589. Jeżeli historia z RSI powtórzy się, jesienią możemy za franka płacić ponownie 3,01 zł. Oczywiście pod warunkiem, że Grecy przegłosują kolejne cięcia budżetowe, a Amerykanie podwyższą pułap maksymalnego zadłużenia kraju.
Polecamy serwis: Inwestycje
Dziś fundamentalnym hitem dnia stanie się publikacja indeksu zaufania konsumentów amerykańskich Conference Board, która będzie miała miejsce o godz. 16.00. Rynkowy konsensus wskazuje na niewielki spadek odczytu z 60,8 w maju do 60,5 obecnie. O 15.00 poznamy także indeks cen domów Case-Shiller dla 20 amerykańskich metropolii, który prawdopodobnie wykaże spadek o 4% r/r. Na 13.00 zaplanowano publiczne wystąpienie prezesa EBC, Jean-Claude Tricheta. Dla inwestorów, zaangażowanych w funty brytyjskie, istotne dane makro napłynęły o 10.30, kiedy poznaliśmy finalne PKB za I kw. (prognoza: 1,8% r/r).
Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.