reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmarnowane szanse na odreagowanie

Zmarnowane szanse na odreagowanie

W piątek na rynku nastąpiło odreagowanie. W efekcie kursy eurodolara i EUR/CHF zwyżkowały, natomiast notowania złotego pozostały stabilne. Kurs EUR/USD wyraźnie odbił się od wsparcia 1.42 dzięki publikacji indeksu niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką, który okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 114,5 pkt. (spodziewano się spadku do 113,5 pkt.)

Szanse na wyrysowanie dziennej białej świeczki zostały jednak pogrzebane wraz z oświadczeniem agencji Moody’s o możliwości obniżenia ratingu dla trzynastu włoskich banków, które mogłyby ucierpieć w związku z obniżeniem standingu kredytowego Włoch. W ocenie agencji może on być zagrożony z powodu spadającego tempa wzrostu gospodarczego we Włoszech oraz możliwego wzrostu kosztów obsługi włoskiego długu publicznego z powodu kryzysu zadłużenia w Europie. Rynek walutowy na pogorszenie nastrojów zareagował spadkiem eurodolara poniżej 1,42, natomiast para EUR/CHF jeszcze pogłębiła historyczne minima, otwierając nowy tydzień poziomem 1,1803. W kontekście oświadczenia agencji Moody’s większa uwaga inwestorów będzie zogniskowana na dzisiejszej, zaplanowanej na godz. 11.00 aukcji włoskich bonów skarbowych. Włoskie ministerstwo finansów chce z niej pozyskać 8 mld EUR. Ewentualny mniejszy popyt przy wyższych rentownościach będzie negatywnie oddziaływał na notowania wspólnej waluty. Awersję do ryzyka wzmacniały także doniesienia, że rozmowy o podniesieniu ustawowego limitu długu publicznego USA załamały się wskutek wycofania się z nich głównych, republikańskich negocjatorów, co nastąpiło w odpowiedzi na pomysł podniesienia podatków. Formalnie, jeśli do 2 sierpnia konsensus w tej sprawie nie zostanie osiągnięty, USA staną się niewypłacalne. Taki scenariusz nie jest możliwy, jednak w miarę zbliżania się do deadline’u tego typu informacje będą miały wpływ na nastroje rynkowe.

Przeczytaj również: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

W piątek, który był ostatnim dniem szczytu przywódców państw UE, uzgodniono, jaki mechanizm zostanie zastosowany przy kolejnej pomocy dla Grecji. Będzie to mechanizm pożyczek bilateralnych, opierający się o państwa strefy euro. Wszystkie państwa Eurolandu zadeklarowały chęć udziału w nowym programie pomocowym. Wobec oporu Wielkiej Brytanii i Czech zrezygnowano z korzystania z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), który finansowany jest z gwarancji budżetu UE i dotyczy wszystkich 27 państw członkowskich, także Polski. Szczegóły planu, według nieoficjalnych szacunków wartego do 120 mld EUR, będą ustalane prawdopodobnie na brukselskim posiedzeniu ministrów finansów strefy euro 3 lipca, o ile wcześniej uchwalony zostanie grecki plan reform. Głosowanie nad projektem, mającym przynieść oszczędności 28,4 mld EUR do 2015 r., w tym 6,4 mld EUR już w tym roku, planowane jest na posiedzeniu greckiego parlamentu 29 czerwca. Natomiast 30 czerwca odbędzie się głosowanie w sprawie ustawy, określającej szczegóły realizacji 5-letniego planu oszczędnościowego, w tym m.in. cięcia wydatków, zmiany podatków i kwestię prywatyzacji. Do ich przyjęcia potrzebna jest zwykła większość głosów. Rządząca partia PASOK ma 155 na 300 głosów, zatem program powinien zostać przyjęty. Rynek też o tym wie i w dużej mierze wycenia już taki efekt głosowania. Ryzyko dla euro stanowi planowany na 28-29 czerwca strajk generalny w Grecji. Jeśli nastąpi wówczas eskalacja niepokojów społecznych, wspólna waluta będzie tracić w stosunku do franka i dolara.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Państwa strefy euro,  udzielając Grecji dalszej pomocy, zastosują mechanizm pożyczek bilateralnych.
Państwa strefy euro, udzielając Grecji dalszej pomocy, zastosują mechanizm pożyczek bilateralnych.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama