reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Aprecjacja szwajcarskiej waluty

Aprecjacja szwajcarskiej waluty

Dzień wolny od pracy w Polsce sprawił, że nie zwracaliśmy przez moment uwagi na rynki finansowe. Tymczasem kurs franka pokonał z impetem poziom 1,20 i nie spoczął na tym osiągnięciu, co skutkuje nowymi rekordami złotego. W czwartek za franka płacono nawet 3,39 – i to nie tylko z powodu siły szwajcarskiej waluty, ale także ze względu na mniejszą płynność na rynku polskiego złotego.

Światowy kapitał ponownie postanowił „schować się” we franku, mimo że teoretycznie problemy Grecji zostały odsunięte w czasie, przynajmniej na kilka tygodni. Jednak większe znaczenie miało środowe wystąpienie szefa FED. Ben Bernanke z rozbrajającą szczerością tłumaczył, że nie do końca wiadomo, skąd wynika słabość amerykańskiej gospodarki, sytuacja w końcu musi się poprawić, ale perspektywy na zmiany są odległe. Widać natomiast wyraźnie bardzo bliskie i realne problemy w postaci wysokich cen surowców, słabego popytu na rynku nieruchomości oraz dużego bezrobocia. Ponadto pesymistyczne jest kolejne, oficjalne obniżenie prognozy wzrostu dla Stanów Zjednoczonych na najbliższe lata.

Dowiedz się także: Czy Grecja powtórzy losy Lehman Brothers?

Sentyment do franka wciąż zatem wynika z uznawania go za najbezpieczniejszą walutę świata, która przez to przyciąga globalny kapitał. W kontekście poszukiwania bezpieczeństwa dziwić może występująca równolegle przecena złota, chociaż tam skala spadków mieści się w zakresie zmienności z ostatnich dni, a niewykluczone, że obecnie gracze najwyżej cenią gotówkę, bo ich obawy o dalsze zwyżki rosną z dnia na dzień.

Polecamy serwis: Inwestycje

Uwzględniając sezonowe, kilkuprocentowe osłabienie się złotego w okresie wakacyjnym, trzeba być przygotowanym na osiągnięcie prze kurs CHF/PLN bariery 3,50. Wystarczy bowiem kilka słabszych dni na giełdach, spowodowanych np. gorszymi od prognoz piątkowymi danymi makro i niepewność zacznie narastać lawinowo. Jednak zawsze, kiedy na rynki wkracza panika, trzeba pamiętać, że to najczęściej doskonały okres do inwestycji.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gorsze dane makro mogą przyczynić się do pokonania bariery 3,50 przez kurs CHF/PLN.
Gorsze dane makro mogą przyczynić się do pokonania bariery 3,50 przez kurs CHF/PLN.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama