REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie ma efektu drugiej rundy

REKLAMA

REKLAMA

Dane z maja, informujące o wysokości płac i zatrudnieniu, rozwiały wątpliwości, związane z ewentualnym wystąpieniem efektu drugiej rundy w strefie euro. Wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych mogłyby rzutować na żądania płacowe, wspierać konsumpcję i w ten sposób wzmacniać presję inflacyjną.

Okazało się, że wynagrodzenia w ujęciu realnym wręcz spadają, a tempo wzrostu zatrudnienia kolejny miesiąc z rzędu maleje. O zagrożeniu efektem drugiej rundy trudno na razie mówić. O ile jednak dotychczasowe zjawiska na rynku pracy nie wzmacniają zbytnio inflacji, to wysoka inflacja negatywnie oddziałuje na przyszłe możliwości konsumentów. Przy realnie ujemnych stopach procentowych trudno o pomnażanie oszczędności, a przy spadku lub stabilizacji realnych płac — o trwały przyrost wydatków. Dziś poznamy kolejne dane, dotyczące stanu naszej gospodarki w maju. Odczyt produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej potwierdzi schładzanie się tempa rozwoju.

REKLAMA

Nie będzie to jednak schłodzenie na taką skalę, jak to ma miejsce w USA, gdzie kolejny wskaźnik, tym razem Philadelphia Fed, wykazał regres produkcji w czerwcu. Nic dziwnego, że w takich warunkach nie udaje się doprowadzić do odbicia na rynkach akcji.

Dowiedz się także: Jak duże mieszkania budują deweloperzy?

REKLAMA

Widać to było wczoraj w Stanach Zjednoczonych, widzimy to dziś w Azji i Europie. Nasz rynek pozostaje w dalszym ciągu bardzo silny. WIG tkwi na wysokości 49 tys. pkt., pozostając tym samym ok. 600 pkt. od średnioterminowego wsparcia. Początek sesji nie zapowiada ekscytującego dnia, ale wygasanie instrumentów pochodnych może spowodować większe wahania pod koniec notowań.

Wysokość realnych wynagrodzeń zmniejszyła się. Nastąpił również spadek realnego oprocentowania lokat bankowych. W dłuższej perspektywie czasu ogranicza to możliwości zakupowe polskich konsumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości w USA

Majowe dane o liczbie rozpoczętych budów w Stanach Zjednoczonych okazały się lepsze od przewidywań. W minionym miesiącu rozpoczęto budowę 560 tys. domów, o 3,5% więcej niż miesiąc wcześniej (dane podawane są w ujęciu zannualizowanym). Zwiększyła się również liczba pozwoleń na budowę, które są traktowane jako zwiastun przyszłych tendencji na rynkach nieruchomości. W tym względzie wzrost wyniósł 8,7%. Liczba pozwoleń na budowę sięgnęła 612 tys. , najwięcej w tym roku. Analitycy spodziewali się spadku.

Rynek nieruchomości w Japonii

Liczba mieszkań, wprowadzonych do sprzedaży w budynkach wielorodzinnych w Tokio, wzrosła w maju w mniejszym stopniu niż oczekiwano. Podniosła się do 3914 sztuk (w skali roku oznacza to zwyżkę o 3,6%). Słaby wynik w maju wiąże się z obawami deweloperów o popyt na mieszkania. W minionym miesiącu zaufanie japońskich konsumentów było bliskie 2-letniemu minimum. Na rynku ciąży niepewność, związana z marcowym trzęsieniem ziemi. Zaburzyło ono procesy gospodarcze.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA