reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nie ma efektu drugiej rundy

Nie ma efektu drugiej rundy

Dane z maja, informujące o wysokości płac i zatrudnieniu, rozwiały wątpliwości, związane z ewentualnym wystąpieniem efektu drugiej rundy w strefie euro. Wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych mogłyby rzutować na żądania płacowe, wspierać konsumpcję i w ten sposób wzmacniać presję inflacyjną.

Okazało się, że wynagrodzenia w ujęciu realnym wręcz spadają, a tempo wzrostu zatrudnienia kolejny miesiąc z rzędu maleje. O zagrożeniu efektem drugiej rundy trudno na razie mówić. O ile jednak dotychczasowe zjawiska na rynku pracy nie wzmacniają zbytnio inflacji, to wysoka inflacja negatywnie oddziałuje na przyszłe możliwości konsumentów. Przy realnie ujemnych stopach procentowych trudno o pomnażanie oszczędności, a przy spadku lub stabilizacji realnych płac — o trwały przyrost wydatków. Dziś poznamy kolejne dane, dotyczące stanu naszej gospodarki w maju. Odczyt produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej potwierdzi schładzanie się tempa rozwoju.

Nie będzie to jednak schłodzenie na taką skalę, jak to ma miejsce w USA, gdzie kolejny wskaźnik, tym razem Philadelphia Fed, wykazał regres produkcji w czerwcu. Nic dziwnego, że w takich warunkach nie udaje się doprowadzić do odbicia na rynkach akcji.

Dowiedz się także: Jak duże mieszkania budują deweloperzy?

Widać to było wczoraj w Stanach Zjednoczonych, widzimy to dziś w Azji i Europie. Nasz rynek pozostaje w dalszym ciągu bardzo silny. WIG tkwi na wysokości 49 tys. pkt., pozostając tym samym ok. 600 pkt. od średnioterminowego wsparcia. Początek sesji nie zapowiada ekscytującego dnia, ale wygasanie instrumentów pochodnych może spowodować większe wahania pod koniec notowań.

Wysokość realnych wynagrodzeń zmniejszyła się. Nastąpił również spadek realnego oprocentowania lokat bankowych. W dłuższej perspektywie czasu ogranicza to możliwości zakupowe polskich konsumentów.

Polecamy serwis: Kredyty

Majowe dane o liczbie rozpoczętych budów w Stanach Zjednoczonych okazały się lepsze od przewidywań. W minionym miesiącu rozpoczęto budowę 560 tys. domów, o 3,5% więcej niż miesiąc wcześniej (dane podawane są w ujęciu zannualizowanym). Zwiększyła się również liczba pozwoleń na budowę, które są traktowane jako zwiastun przyszłych tendencji na rynkach nieruchomości. W tym względzie wzrost wyniósł 8,7%. Liczba pozwoleń na budowę sięgnęła 612 tys. , najwięcej w tym roku. Analitycy spodziewali się spadku.

Liczba mieszkań, wprowadzonych do sprzedaży w budynkach wielorodzinnych w Tokio, wzrosła w maju w mniejszym stopniu niż oczekiwano. Podniosła się do 3914 sztuk (w skali roku oznacza to zwyżkę o 3,6%). Słaby wynik w maju wiąże się z obawami deweloperów o popyt na mieszkania. W minionym miesiącu zaufanie japońskich konsumentów było bliskie 2-letniemu minimum. Na rynku ciąży niepewność, związana z marcowym trzęsieniem ziemi. Zaburzyło ono procesy gospodarcze.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzrost gospodarczy w Polsce, podobnie jak  światowa koniunktura, wyhamowuje.
Wzrost gospodarczy w Polsce, podobnie jak światowa koniunktura, wyhamowuje.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama