reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Fed czuwa nad sytuacją

Fed czuwa nad sytuacją

Wystąpienie Bena Bernanke rozczarowało inwestorów. Niedługo przed wypowiedzią szefa Fed S&P500 zwyżkował, ale ostatecznie zakończył sesję 0,1 proc. na minusie.

Wtorkowa sesja na nowojorskim parkiecie rozpoczęła się bez sensacji. Wartość indeksów nie różniła się od tej, którą widzieliśmy dzień wcześniej na zamknięciu. Widać było nieśmiałą chęć do wzrostów po czterech spadkowych sesjach z rzędu. Ale inwestorzy pozostali dość powściągliwi i woleli poczekać na to, co powie Ben Bernanke. Na kilkadziesiąt minut przed jego wystąpieniem zaczęło powoli przybywać odważnych. Napięcie sięgnęło zenitu tuż po godzinie 20.00, a S&P500 zyskiwał wówczas prawie 0,8 proc. Ale do 1300 punktów zabrakło mu czterech punktów. Od tego momentu zaczęło przeważać zwątpienie i wskaźniki powoli osuwały się. Gdy wszystko było już jasne, wylądowały nieznacznie pod kreską. Dow Jones stracił 0,16 proc., a S&P500 zniżkował o 0,1 proc.

Dowiedz się także: Które branże przyniosły zyski do połowy maja 2011 roku?

Z punktu widzenia analizy technicznej niewiele się zmieniło. Próba odreagowania spadków tym razem nie udała się, ruch w dół ma szanse na kontynuację, można spodziewać się odbicia, ale równie dobrze może ono nastąpić po mocniejszym wstrząsie. Wszystko będzie zależało od tego, do jakich wniosków dojdą inwestorzy po przemyśleniu tego, co usłyszeli od Bena Bernanke. Prawdopodobnie dziś jeszcze można liczyć na spokojny handel, aż do wieczornej publikacji Beżowej Księgi, czyli raportu Fed o stanie amerykańskiej gospodarki. Bardziej szczegółowy obraz z pewnością dostarczy więcej wskazówek. Bernanke stwierdził tylko to, co wszyscy już doskonale wiedzą, czyli przyznał, że gospodarka jest słaba. Naiwnością było oczekiwać jakichkolwiek deklaracji czy sugestii w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego. Gdyby w jakiejkolwiek formie pojawił się, można by zacząć poważniej się niepokoić. Metoda uspakajania nastrojów na tym etapie wydaje się jedyną z możliwych. Czy inwestorzy uwierzą w ożywienie, mające nadejść w drugiej połowie roku, to już inna sprawa.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

W Azji dziś znów przeważały spadki. Na godzinę przed końcem handlu o 2,5 proc. w dół szedł Shanghai B-Share. Shanghai Composite zniżkował jednak tylko o 0,5 proc. Nikkei tracił 0,1 proc. W Tajlandii i Korei indeksy spadały po ponad 1 proc. Niemal tyle samo tracił wskaźnik w Hong Kongu. Kontrakty na amerykańskie indeksy zachowywały się rano spokojnie, zniżkując jedynie symbolicznie. Sytuacja na europejskich parkietach na początku sesji będzie zależeć od tego, jak tutejsi inwestorzy zinterpretują słowa szefa Fed oraz jak zareagują na dane o dynamice gospodarki strefy euro oraz produkcji przemysłowej w Niemczech. Inwestorzy w Warszawie będą też czekać na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Przeważają opinie, że już dziś stopy po raz kolejny pójdą w górę. To bykom nie pomoże, choć ostatnio decyzje Rady nie robiły na giełdzie wielkiego wrażenia.

Roman Przasnyski, Open Finance

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Próba odreagowania spadków we wtorek nie powiodła się.
Próba odreagowania spadków we wtorek nie powiodła się.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama