REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawnicy o skażeniu Odry: fala pozwów bardzo prawdopodobna

Prawnicy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie zwracają uwagę, że ogłoszone przez ministrów przewidywane wsparcie dla przedsiębiorców nadodrzańskich nie jest wystarczające. Może to oznaczać, że niebawem do sądów trafi fala pozwów, bo przedsiębiorcy będą próbowali ratować swoje firmy uzyskując rekompensaty i odszkodowania. Eksperci zwracają uwagę, że nie będzie to łatwe, bo nie ustalono konkretnej przyczyny katastrofy oraz nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej.

Wyprawka szkolna – jaka cena w dobie inflacji

Latem ceny artykułów szkolnych wzrosły średnio o 14,2% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Znawcy tematu nie są zaskoczeni tym, że ww. wynik jest niższy od oficjalnego poziomu inflacji. Jednocześnie prognozują, że lada dzień w sklepach może być najdrożej. Okładki na zeszyty w górę, długopisy tanieją.

Najwięcej zadłużonych firm na Śląsku, najmniej na Podkarpaciu

W województwie śląskim prawie 11,5 proc. firm jest zadłużona. Z kolei najmniejszy odsetek zadłużonych przedsiębiorstw przypada na Podkarpaciu. Z najwyższymi kwotami zalegają firmy mazowieckie - ich przeciętny dług to ponad 37 tys. zł - wynika z przekazanego PAP badania Rzetelnej Firmy i KRD.

Przepustowość Baltic Pipe połowicznie wykorzystana

Popyt na gaz w całej Europie spada, może się okazać, że nie cała przepustowość gazociągu Baltic Pipe będzie potrzebna Polsce - oceniła w piątek w Strachocinie minister klimatu Anna Moskwa.

REKLAMA

Skażenie Odry: Przedsiębiorcy rozczarowani propozycjami wsparcia

Doceniamy szybkość propozycji spotkania w sprawie kryzysu nadodrzańskiego ze strony Rządu, nie możemy jednak uznać propozycji za satysfakcjonująca. To kropla w morzu potrzeb i tak naprawdę zostawienie przedsiębiorców z kryzysem samych sobie. Propozycja rządowa byłaby dobra, gdyby odrzańska katastrofa trwała miesiąc, a potem wszyscy wrócili do pracy, a wiemy, że tak nie jest. Nie można oceniać branży sezonowej jak turystyka i rybactwo z perspektywy jednego słabszego miesiąca – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Inwestowanie w złoto coraz popularniejsze. Czy tego kruszcu może zabraknąć?

W I półroczu 2022 roku więcej z nas zainwestowało w złoto niż w nieruchomości lub fundusze inwestycyjne, wynika z badania firmy Tavex. Ten trend widać na całym świecie. Według Światowej Rady Złota w ostatnim półroczu sprzedaż złota wzrosła o 12% porównując rok do roku. Wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania rośnie roczne wydobycie tego kruszcu. Rok do roku na powierzchnię wydobywa się coraz więcej ton złotego surowca. Czy złoto może się w końcu skończyć? Tak, i to prawdopodobnie już niedługo. Czy warto więc pospieszyć się z decyzją o inwestycji w ten kruszec?

Czy w sklepach zabraknie towarów?

Ponad połowa Polaków obawia się, że z powodu inflacji czy wojny w Ukrainie będzie brakowało w sklepach różnych towarów, na wzór historii cukru – wynika z przekazanego PAP badania. Jego autorzy radzą, by nie robić w panice zapasów, bo wzrost popytu winduje ceny.

Bezpieczeństwo sieci – Polska na tle innych krajów

Na podstawie badań sporządzono ranking najbezpieczniejszych cyfrowo krajów. Przeanalizowano pod różnymi kątami 75 państw. Wniosek? Najbezpieczniejsze okazały się kraje nordyckie. Polska wypadła nie najgorzej i choć jeszcze dużo pracy przed nami, to nasz poziom bezpieczeństwa jest wyższy niż naszych zachodnich sąsiadów.

REKLAMA

E-commerce powoli hamuje - wypowiedzi ekspertów

Ostatnie trzy lata przyniosły znacznie większe zainteresowanie branżą e-commerce , niż spodziewali się sami uczestnicy rynku. Pandemia zmusiła firmy do przyspieszenia digitalizacji a konsumentów skierowała po zakupy do sieci, nawet w przypadku produktów codziennego użytku. Tymczasem dane z ostatniego okresu wskazują na pewne spowolnienie. Jakie wyzwania i perspektywy ma przed sobą branża?

PKO BP: w kolejnych miesiącach płace będą rosły wolniej niż inflacja

W kolejnych miesiącach przeciętne wynagrodzenie będzie zapewne rosło wolniej niż inflacja, bo z powodu mniejszego popytu firmy będą mniej skłonne do spełniania żądań płacowych – stwierdzili ekonomiści PKO BP w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Credit Agricole: scenariusz technicznej recesji

Piątkowe dane GUS o stanie krajowego przemysłu nie zmieniają naszego scenariusza zakładającego techniczną recesję w Polsce w II i III kw. br. - poinformowali eksperci banku Credit Agricole. Ich zdaniem dane te są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Dlaczego aktywność w Internecie jest tak ważna? Wskazówki dla małych i średnich firm

Obecność firmy w sieci to dziś już konieczność. Coraz więcej osób szuka produktów i usług w Internecie. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw coraz chętniej promują swoje biznesy w świecie online. Odpowiednio zaplanowana strategia pozwala zdobywać rozpoznawalność i pozyskiwać więcej klientów. Dlaczego warto być aktywnym w Internecie? Jak wykorzystać możliwości marketingu internetowego?

Przed zimą magazyny gazu w Europie zapełnią się w 90%

W sierpniu stany magazynowe gazu wróciły do dziesięcioletniej średniej - do końca października poziom wypełnienia magazynów w Europie będzie bliski 90 proc. - poinformował UBS. Dodano, że jest to przede wszystkim zasługa importu LNG, który w lipcu wzrósł o 110 proc. rdr.

Oszczędności i inwestycje w czasach inflacji

W pierwszym półroczu 2022 roku prawie połowie Polaków nie udało się zaoszczędzić (47%). Wśród tych, którzy to zrobili (53%), jedynie 27% postanowiło zainwestować odłożone środki finansowe. Najczęściej na ten ruch decydowały się osoby z najmłodszych grup wiekowych czyli 18-24 lata. Byli oni również najliczniejszą grupą oszczędzających (71%).

Energia: przygotowania na trudną zimę również w Szwajcarii

Szwajcaria jest niezależna od rosyjskich paliw w porównaniu z resztą Europy. Jednak alpejska federacja planuje wziąć przykład z innych krajów UE i ograniczać zużycie energii.

Elektrownie atomowe korzystne dla polskiej gospodarki według ekspertów

Polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę, do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE w 2043 r. atom może zaspokajać prawie 40 proc. polskiego popytu na energię elektryczną.

Jaki scenariusz polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie? Znamy zdanie Polaków

Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Jaki scenariusz dla polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie widzą Polacy?

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – nowe inwestycje

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.

Negatywne nastroje konsumenckie - 60% oszczędza na bieżących zakupach

Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.

Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?

Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.

Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski

Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność

Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE

Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie

PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.

Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego

Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.

Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?

Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?

Handel w niedzielę przywrócony na jasnych zasadach?

W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy wrócić do tematu przywrócenia handlu w niedzielę na pełnych zasadach. Co z omijaniem prawa?

Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych

Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o wsparcie MŚP – ceny energii

W trakcie prowadzonych w styczniu 2022 r. prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz występował do organów władzy publicznej, m.in. do Premiera, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.

Polacy niechętnie zakładają własne firmy, coś drgnęło ale bez rewelacji

W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Eksperci uważają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Prognozują, że w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.

Większość społeczeństwa sceptyczna wobec oszczędzania energii

Oszczędzanie energii bez entuzjazmu. Sondaż United Surveys dla DGP i RMF pokazuje, że 3/5 ankietowanych nie zmieni nawyków pomimo wysokich taryf.

Windfall tax. Powrót tematu w dobie wielkich zysków firm paliwowych

Wzrost cen benzyny nie musi wynikać wyłącznie z wysokich cen ropy na świecie. Spółki paliwowe mogą manipulować marżą i mieć nadzieję, że nikt nie zauważy. Siedem firm, których raportom finansowym przyjrzał się DGP, zarobiło już w ostatnim półroczu ponad 105 mld dol. To więcej niż wyniosły ich całoroczne zyski w 2021 r. (ok. 97 mld dol.).

Plan rządu na dopłaty do każdego z paliw, łącznie z węglem

Rozszerzenie dodatku węglowego na wszystkie paliwa wiązałoby się z wydatkiem rzędu miliardów złotych. Liczenie kosztów w toku

Premier: będziemy stawiali weto w sprawie obowiązkowego mechanizmu redukcji zużycia gazu

Jeżeli trzeba będzie, to będziemy stawiali formalne weto w sprawie obowiązkowego mechanizmu redukcji zużycia gazu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki

Minister Moskwa: dostawy gazu do Polski są stabilne (wywiad)

Dostawy gazu do Polski są stabilne, nie wykorzystujemy pełnych możliwości przesyłowych - powiedziała w wywiadzie dla PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że obecnie rząd nie widzi potrzeby wprowadzania reglamentacji gazu.

UE osiągnęła porozumienie ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc.

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii we wtorek osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.

Budownictow w kryzyzie - narzędzia i maszyny przedsiębiorcy najchętniej kupują na raty

Narzędzia i maszyny są najczęściej wskazywanymi produktami, które firmy z sektora MŚP chciałyby kupować na raty – wynika z badania NFG. Deklaruje tak co druga mikro i mała firma oraz aż 83 proc. przedsiębiorstw z branży budowlanej. Dla połowy badanych największe znaczenie w usłudze ratalnej ma przejrzysta kalkulacja kosztów, możliwość ich zaliczenia w koszty firmy oraz możliwość odliczenia w koszty wartości zakupów.

Premier: kawerny z gazem są napełnione w blisko 100 proc.

Kawerny z gazem są obecnie napełnione w blisko 100 proc., będą pełne na jesień i zimę - mówił w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał również, że wydobycie węgla w Polsce będzie zwiększane, jest on również importowany z wielu krajów świata.

Nałożenie administracyjnej kary pieniężnej w trakcie epidemii Covid-19, bez ustawowego upoważniania jest bezprawne

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 8 lipca 2022 roku IV SA/Wr 835/21 postępowaniu prowadzonym z udziałem Rzecznika MŚP uchylił w całości decyzje wymierzające Przedsiębiorcy karę pieniężną za naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej podczas epidemii Covid-19 i umorzył postępowanie w sprawie.

Minister Moskwa: na dziś nie przewidujemy limitów na zakup węgla

Na dziś nie przewidujemy limitów na zakup węgla, nie widzimy takiej potrzeby - mówiła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. O zdymisjonowanym pełnomocniku rządu ds. strategicznej iInfrastruktury energetycznej Piotrze Naimskim powiedziała: był jednym z architektów polskiej energetyki.

Prace nad kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji; obejmie energetykę

W Brukseli rozpoczęły się prace na kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września; ma obejmować sektor energetyczny – przekazał dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Komisja energii - poprawki do projektu ws. bezpieczeństwa gazowego

Sejmowa komisja energii wprowadziła w środę kilka poprawek do projektu ws. bezpieczeństwa gazowego zgłoszonych przez klub PiS. Projekt przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.

Naimski: węgla w Polsce nie zabraknie

Węgiel w Polsce będzie w wystarczającej ilości, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który kupujemy za granicą - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Węgla nie zabraknie – zapewnił.

Bank Światowy: potencjalny wzrost gospodarczy Polski w latach 2022-2030 może wynieść 4 proc.

Reformy rynku pracy oraz inwestycje w poprawę produktywności i zieloną transformację mogą podnieść potencjalny wzrost gospodarczy Polski w latach 2022-2030 do 4 proc. - wskazał w raporcie Bank Światowy. Według ekspertów w tym i przyszłym roku gospodarka może spowolnić m.in. z powodu inflacji.

Węgla może zabraknąć pomimo zwiększenia wydobycia

Mimo że kopalnie polskie zwiększają wydobycie, zarówno na Śląsku jak i na Lubelszczyźnie, węgla może być za mało - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że zlecił spółkom Skarbu Państwa zakup 4,5 mln ton węgla do października, listopada.

Eksperci: Nadchodzi kryzys energetyczny na miarę szoku naftowego lat 70.; "koniec ery otwartych rynków"

Historycy i ekonomiści ostrzegają, że ze względu na zawirowania na rynkach ropy i gazu nadchodzi kryzys energetyczny na miarę szoku naftowego z lat 70. Henry Kissinger powiedział wówczas o nim, że "nieodwołalnie zmienił świat, jaki zrodził się w okresie powojennym".

Jaka wysokość obniżki może zachęcić klientów? Badanie

Blisko 80 proc. Polaków szuka w sklepach tańszych produktów lub zamienników, żeby zaoszczędzić – wynika z badania przekazanego PAP. 40 proc. respondentów oszczędza na produktach spożywczych.

Prognoza gospodarcza KE: najwyższa inflacja w historii, mniejszy wzrost PKB

W letniej prognozie gospodarczej opublikowanej w czwartek Komisja Europejska przewiduje rekordowy poziom inflacji w bieżącym roku dla całej UE i strefy euro. Obniża też częściowo rokowania dotyczące wzrostu PKB.

Baltic Pipe zakontraktowany na przesył 5 mld m sześciennych gazu

Gazociąg Baltic Pipe jest zakontraktowany na przesył gazu w tym roku wysokości 5 mld metrów sześciennych - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na przyszły rok zakontraktowano 10 mld metrów sześciennych.

Czy UE zmieni kierunek gazociągów i uniezależni się od Rosji? [WYWIAD]

Polsce gazu nie zabraknie jednak państwa zachodnioeuropejskie mogą zechcieć wrócić do taniego gazu z Rosji. Wyrzeczenie się błękitnego paliwa ze wchodu to oddanie na straty wielkich inwestycji.

Rekompensata za węgiel – komu przysługuje i jak złożyć wniosek

Rekompensata za węgiel będzie przysługiwała przedsiębiorcom, którzy dołączą do rządowego programu umożliwiającego gospodarstwom domowym zakup węgla w cenie gwarantowanej wynoszącej 996,60 zł. Co zrobić, aby otrzymać rekompensatę za sprzedany węgiel?

REKLAMA