REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt wsparcia dla firm energochłonnych, dopłaty do nawozów

firmy energochłonne wsparcie
firmy energochłonne wsparcie
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przedstawi pakiet propozycji, zawierający rozwiązania promujące oszczędność energii oraz wsparcie dla firm energochłonnych - poinformował rzecznik rządu.

Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu został zapytany, kiedy będą znane wyniki prac wicepremierów Henryka Kowalczyka i Jacka Sasina ws. wsparcia produkcji nawozów w związku ze wzrostem cen gazu.

REKLAMA

Kiedy dopłaty do nawozów?

Müller odpowiedział, że dotyczy to dwóch kwestii. Pierwsza to możliwe dopłaty do nawozów, które rząd planuje na przyszły rok, kiedy rozpocznie się sezon zakupów nawozów. "Planujemy mechanizm znany z tego roku" - powiedział Müller.

Druga kwestia – mówił - to wsparcie przemysłu energochłonnego, które ma objąć m.in. produkcję nawozów. "W przyszłym tygodniu chcemy przedstawić pakiet energochłonny" - poinformował rzecznik rządu. Dodał, że na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi też pakiet propozycji, zawierający rozwiązania promujące oszczędność energii.

Podkreślił, że rząd skłania się do rozwiązań zachęcających do oszczędności, a nie do ich nakazywania. "Nie planujemy regulacji narzucających pewne rzeczy" - zaznaczył.

Zachęty do mniejszego zużycia energii

REKLAMA

"W zakresie administracji publicznej, szeroko rozumianych instytucji publicznych, przewidujemy pewne mechanizmy, które będą zachęcały do tego, aby zużycie energii było niższe" - powiedział Müller. "Pracujemy nad rozwiązaniami, które zachęcałyby do mniejszego zużycia energii, np. jeżeli ktoś nie zużyje więcej niż w zeszłym roku, to będzie miał niższą cenę" - dodał. "To jeden z wariantów branych pod uwagę. Chodzi o zachęcanie, żeby to nie było zużycie większe niż w poprzednich latach" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Müller wyraził przekonanie, że polscy przedsiębiorcy sami szukają oszczędności i optymalizacji zużycia energii, przypomniał, że np. zużycie gazu jest niższe niż w 2021 r. "Jestem przekonany, że do tego nie trzeba żadnych nakazów. Ale być może potrzeba rozwiązań, które by dawały mechanizmy promujące zachęcające" - stwierdził. Jak dodał rzecznik rządu, nie wyklucza, że w "jakichś obszarach energetyki jakieś nakazy trzeba będzie wprowadzić, ale na razie nie ma takich pomysłów".

Wsparcie firm zużywających energię. Dla kogo?

REKLAMA

W piątkowym wywiadzie w Polsat News Müller przekazał, że projekt ws. wsparcia przemysłów energochłonnych ma być w piątek finalizowany. Poinformował, że będzie to pakiet skierowany do firm, które mają największe zużycie energii elektrycznej czy gazu, jak huty, producenci nawozów i producenci żywności. "To jest kilka miliardów złotych, które dodatkowo trafi do tych firm poprzez pomoc częściowo wyrównującą ceny energii elektrycznej czy gazu" – powiedział rzecznik rządu.

O możliwych dopłatach do nawozów mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że jeśli nie uda się opanować cen nawozów, to wiosną przyszłego roku albo późną zimą tego roku rząd powtórzy program dopłat do nawozów, jaki został wprowadzony w tym roku. W tym roku rząd przeznaczył na dopłaty do nawozów 3,9 mld zł. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 427 tys. wniosków od rolników. Na ich podstawie oszacowano maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu – 3,5 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA