REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oszuści internetowi zarabiają na darmowych oprogramowaniach

Obecnie dostępne jest darmowe oprogramowanie - tzw. freeware - praktycznie do wszystkiego. Każdy może znaleźć coś dla siebie - gry, odtwarzacze multimedialne, klienty komunikatorów internetowych itd. - istnieje również wiele miejsc, gdzie można pobrać takie programy.

Płatne zwolnienia za czas szkoleń

Pracownik, który na wniosek lub za zgodą pracodawcy podejmie naukę lub szkolenie, będzie mógł skorzystać ze zwolnień z pracy na czas zajęć.

Apple Macbook

Nowy Macbook waży zaledwie 2,13 kg. Jego nowa obudowa jest teraz niemal pozbawiona widocznych łączeń, bardziej wytrzymała i ma zaokrąglone kontury które ułatwiają chwytanie komputera, wsuwanie go do torby i wyjmowanie. Została wykonana ze wzmocnionego tworzywa poliwęglanowego, które dzielnie znosi trudy codziennej eksploatacji — w szkole, w pracy i w podróży. Całą dolną powierzchnię pokrywa materiał antypoślizgowy, który zapobiega przesuwaniu się komputera po biurku, stole czy stoliku w samolocie.

Apple Mac pro

Wnętrze nowego Mac Pro zostało przeprojektowane tak aby maksymalnie ułatwić dostęp do jego wnętrza. Wszystkie urządzenia zostały zamontowane w specjalnych szufladach. A wiele portów we/wy z przodu i z tyłu zapewni dostatecznie dużo miejsca na wszystkie urządzenia zewnętrzne. Mac pro stworzono dla profesjonalistów i z myślą o nich - niesamowite możliwości rozbudowy i wydajność serii pro sprawiają, że komputer ten sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach.

REKLAMA

Apple Mac mini

Mac mini to stosunkowo świeży pomysł inżynierów Apple. Ergonomia zawsze była silną kartą przetargową produktów z serii Mac, najnowszy produkt idzie jeszcze o krok dalej. Mini ma błyszczącą obudowę, jest mały, elegancki i bezpretensjonalny. Jego minimalistyczny design sprawia, że na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że to w ogóle komputer.

Apple IMac

Podstawowy biurkowy model firmy Apple - IMac uratował kiedyś firmę Steve'a Jobsa przed bankructwem. Czwarta generacja "maków" niesie ze sobą nowy desing połączony ze znaną już wydajnością. Nowy iMac pokonał długą drogę od czasu, gdy na rynku pojawił się jego pierwszy, 15-calowy model. Ekran o przekątnej 21,5 lub 27 cali (16:9) sięga niemal do samej krawędzi obudowy i zajmuje prawie całą przednią powierzchnię komputera.

Poczta Polska rozwija sprzedaż internetową

Znaczki, kartki, klasery i nie tylko – wszystko to przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu będzie można kupić w sklepie internetowym Poczty Polskiej.

UKNF ostrzega przed ryzykiem inwestycyjnym

W związku z pojawiającymi się informacjami zachęcającymi do kupowania akcji spółek o słabej kondycji finansowej, które przyciągają kapitał spekulacyjny nazwiskami znanych inwestorów, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przypomina, żewarto zachować rozwagę i brać pod uwagę podwyższone ryzyko inwestycyjne.

REKLAMA

E-franchising zdobywa popularność

Franczyza wkracza w biznes e-commerce. Błyskawiczny wzrost obrotów sklepów internetowych odbywa się między innymi dzięki rozwojowi systemu franczyzowego w „sieci".

Unijny podatek od banków kosztem klientów

Koszty wprowadzenia unijnego podatku w systemie bankowym zostaną przerzucone na klientów poprzez wyższe ceny usług finansowych.

Nowa dyrektywa usługowa UE

Jak poinformowało Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii Niemiec, z końcem ubiegłego roku zakończyła się trzyletnia faza wdrażania nowej unijnej dyrektywy usługowej. Nowe prawo UE, które weszło w życie 28 grudnia ub.r., ma złagodzić bariery w swobodnym przepływie usług między państwami członkowskimi UE.

Nabywca wierzytelności może przenieść klauzulę wykonalności

Zdarza się, że z uwagi na ryzykowną egzekucję, wierzyciel dokona cesji wierzytelności, dysponując już tytułem egzekucyjnym (czy nawet wykonawczym). Nabywca wierzytelności może wówczas dokonać przepisania klauzuli wykonalności na swoją rzecz. Podobne uprawnienia, przysługują spadkobiercom powoda.

Podpisano list intencyjny z Bankiem Światowym

Współpraca w celu wzmocnienie polskich instytucji prawnych – to główne założenie listu intencyjnego, który podpisali przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Szkoły Głównej Handlowej, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie i Banku światowego.

W I kwartale br. produkcja przemysłowa może wzrosnąć o 5 proc.

Produkcja sprzedana przemysłu w grudniu 2009 roku była wyższa o 7,4 proc. w stosunku do danych sprzed 12 miesięcy. Natomiast w porównaniu z listopadem 2009 roku zmalała o 5,4 proc. Dane te są nieznacznie niższe od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki. Prognozują oni w styczniu br. wzrost produkcji o ok. 6 proc., a w pierwszym kwartale 2010 r. na poziomie ok. 5 proc.

Inwestorzy zagraniczni nie wykupują ziemi w Polsce

Od ośmiu miesięcy cudzoziemcy mogą kupować domy w Polsce bez zezwolenia. Ale nie odnotowano wzmożonej fali zainteresowania. Rocznie wydaje się nadal ok. 400 zezwoleń dla osób spoza Unii.

Firmy mogą skorzystać z bezpłatnych usług doradczych

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) rozpoczęła w 2009 roku realizacje projektu KIGNET Innowacje mającego na celu wsparcie innowacyjności przedsiębiorstw poprzez kompleksowe usługi doradcze m.in. w zakresie poszukiwania nowych rynków zagranicznych, partnerów do wspólnych przedsięwzięć oraz wsparcia w działalności proeksportowej podczas misji wyjazdowych i międzynarodowych targów za granicą.

Opłaty za studia a koszt uzyskania przychodu

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą - świadczy usługi marketingowe oraz usługi szkoleniowe dla zagranicznych firm. W celu podniesienia kwalifikacji zawodowych rozpoczął menadżerskie studia podyplomowe. Podatnik ten wystąpił o interpretację podatkową, czy wydatki na te studia będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Dokumentowanie transakcji

Gdy poniesione w firmie wydatki dotyczą okresu przekraczającego rok, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy 2009 roku, trzeba potrącić je w latach podatkowych proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą.

Jak przedsiębiorca powinien chronić dane osobowe?

Przedsiębiorca przetwarzający dane osobowe czy to swoich klientów, czy pracowników musi liczyć się z pewnymi obowiązkami dotyczącymi infrastruktury technicznej i sposobu korzystania z niej, które muszą sprostać wymaganiom nałożonym na niego przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.02.101.926 j.t.).

Program „Dłużnik Alimentacyjny” spotkał się z aprobatą gmin

InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej, Związek Banków Polskich oraz Biuro Informacji Kredytowej wręczą gminom z województwa mazowieckiego Certyfikaty „Gmina dbająca o finanse mieszkańców 2009”. Wyróżnienia zostaną przyznane za udział w programie „Dłużnik Alimentacyjny”. Dzięki wykorzystywaniu systemu wymiany informacji gospodarczych gminy biorące udział w programie odzyskały ponad 245 mln zł.

Dobry rok dla lokat bankowych

Początek roku nie przyniósł znaczących zmian na pierwszych miejscach rankingu lokat bankowych. Bankowcy przewidują, że spadająca inflacja podniesie atrakcyjność lokat w tym roku.

Opłaca się zainwestować w nieruchomości za granicą

Znowu warto inwestować w nieruchomości za granicą, bo są zdecydowanie tańsze niż przed kryzysem. Także umocnienie złotego powoduje, że apartament nad ciepłym morzem kosztuje mniej niż podobny lokal w kraju.

Polska przyciąga inwestorów z sektora usług

- Dobry klimat inwestycyjny, wysokie kwalifikacje polskich pracowników, oraz dynamiczny przyrost nowoczesnych powierzchni biurowych to główne atuty Polski wymieniane przez zagranicznych inwestorów z sektora usług – powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak podczas inauguracji V Forum Outsourcingu, które odbyło się 19 stycznia br. w Warszawie.

Są poprawki do budżetu na 2010 rok

Sejm przyjął w piątek 16 poprawek senackich do ustawy budżetowej na 2010 r. Jak powiedział podczas czwartkowej debaty nad nimi przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Paweł Arndt (PO), są to poprawki "drobne i korygujące", które nie ingerują zasadniczo w ustawę budżetową.

Żabka


Dierre Trade


Firmy mogą zgłosić uwagi do umowy handlowej z Singapurem

Ministerstwo Gospodarki (MG) zaprasza polskich przedsiębiorców do zgłaszania uwag do przygotowywanej przez Komisję Europejską (KE) umowy handlowej z Singapurem. Konsultacje będą prowadzone do 15 lutego 2010 roku.

Crazy Piramid Pizza


Przemysł odnotował wzrost produkcji

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w grudniu ubiegłego roku nasz przemysł wyprodukował 7,4 proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2008 rok. To znacznie mniej, niż spodziewali się ekonomiści. Liczyli oni, że produkcja wzrośnie o 11-12 proc. Aż tak dobrze jednak nie było. Ale tendencja wskazująca na poprawę sytuacji została zdecydowanie potwierdzona.

Dr Bardadyn


Alpine Bau przebywa nielegalnie na budowie odcinka A1

Konsorcjum Alpine Bau, któremu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wypowiedziała w grudniu kontrakt na wykonanie odcinka autostrady A1 od Świerklan do Gorzyczek na Śląsku, od końca grudnia ubiegłego roku przebywa nielegalnie na terenie budowy - o takim postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie poinformował rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj.

Biesiadowo-pizzerie


Paragraf


Zobowiązanie przewoźnika w doręczeniu przesyłki

Co zrobić, kiedy przewoźnik spóźni się z dostarczeniem przesyłki i spowoduje w ten sposób szkodę u nadawcy? Możliwości dochodzenia odszkodowania w takim przypadku są teoretycznie ograniczone do kwoty równej podwójnej wysokości przewoźnego. To z reguły dużo mniej, niż szkoda faktycznie poniesiona.

Na funduszach akcji polskich zarobimy mniej niż rok temu

Osiągnięcie wysokich stóp zwrotu przez fundusze inwestycyjne będzie znacznie trudniejsze niż w roku ubiegłym. Duże zyski będą wymagały ryzykownych decyzji.

Mała pensja może ochronić przez wierzycielem

Wierzyciel może co do zasady dokonać zajęcia pensji dłużnika u pracodawcy, prawo pracy chroni go jednak, przed pozbawieniem wszelkich środków do życia- pracownicy zarabiający niewielkie pieniądze- mogą w ogóle uniknąć egzekucji.

NBP: potrzebna jest edukacja ekonomiczna społeczeństwa

Edukacja ekonomiczna społeczeństwa nie jest w stanie przeciwdziałać kryzysom na rynkach finansowych, ale pozwala łagodzić ich skutki – wskazali uczestnicy seminarium zorganizowanego 21 stycznia br. przez NBP.

Pracownicy samorządów nie otrzymają podwyżek

Samorządy będą zatrudniać tylko pracowników zajmujących się funduszami unijnymi. Mimo że kandydatów na jedno stanowisko jest więcej, brakuje wśród nich inżynierów. Gminy mimo trudnej sytuacji finansowej nie zamierzają zwalniać urzędników.

Ministrowie finansów UE rozmawiali na temat walki z oszustwami podatkowymi

Minister finansów Jacek Rostowski uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), która odbyła się 19 stycznia br. w Brukseli.

Firmy wstrzymują się z inwestycjami

W bankach jest coraz więcej depozytów złożonych przez firmy. Ale na inwestycje przyjdzie pora dopiero, kiedy stanie się pewne, że kryzys na Zachodzie już minął.

Banki chętniej udzielają kredytu na większe mieszkania

Duży wzrost średniej krajowej pensji oznacza, że wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Banki chętniej udzielą kredytu na większe mieszkania.

Zasiedzenie służebności przesyłu - aktualne stanowisko Sądu Najwyższego

Przez ostatnie lata pojawiło się szereg orzeczeń sądowych, które pozwalały przedsiębiorstwom energetycznym (na zasiedzenie służebności przesyłu . Instytucja ta pozwala (pozwalała) przedsiębiorstwu energetycznemu (innemu przedsiębiorstwu przesyłowemu) na uzyskanie trwałego tytułu prawnego do korzystania z części nieruchomości, na której to przedsiębiorstwo wybudowało urządzenie w taki sposób i w takim zakresie, w jaki czyniłaby to osoba, której przysługuje służebność.

Niedługo banki będą czynne do 16.00

Oddziały większości banków są w tygodniu zamykane o godzinie 17 albo 18, a w soboty najczęściej nie pracują. Wyjątkiem są oddziały znajdujące się w centrach handlowych.

Konta oszczędnościowe wygrywają z lokatami

Konta oszczędnościowe są o wiele wygodniejsze od lokat bankowych, pieniądze nie są zamrożone na dłuższy czas. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest tylko nieznacznie niższe od lokat.

Firmy starają się o tytuł Dobroczyńcy Roku

Trwa XIII edycja konkursu o tytuł „Dobroczyńcy Roku” - największego programu promującego działalność dobroczynną firm w Polsce, organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce – informuje Polska Rada Biznesu (PRB).

Przedsiębiorcy wzmocnią promocję polskiej gospodarki

Największe organizacje biznesowe powołują koalicję Pro-Polska, która będzie działać na rzecz wdrożenia skutecznego systemu promocji polskiej gospodarki za granicą. Inicjatorem przedsięwzięcia są organizacje skupione w Kongresie Przedsiębiorczości.

Ze zwolnienia z VAT skorzystają akredytowane szkoły językowe

Ministerstwo Finansów nie wycofało się z pomysłu, by tylko te szkoły językowe, które uzyskają specjalną akredytację, mogły nadal korzystać ze zwolnienia z VAT. Rozwiązanie takie przewiduje najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o VAT, opublikowana w środę na stronie MF.

Lauren Peso


PKD i PTI będą współpracować na rzecz rozwoju infrastruktury

Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy (PKD) i Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) podpisały deklarację współpracy. Punktem wyjścia idei współpracy partnerów jest przekonanie, że budowa infrastruktury drogowej stanowi najważniejsze zadanie inwestycyjne państwa.

Trwają konsultacje ws. finansowania dostępu do szerokopasmowego Internetu

MSWiA czeka na opinię Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) w sprawie udzielania pomocy finansowej na dostarczenie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

REKLAMA