reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmom jest łatwiej o kredyty

Firmom jest łatwiej o kredyty

W IV kw. ub.r. odnotowano dość wyraźną poprawę dostępności do kredytu, choć nie był to jeszcze poziom obserwowany przed wrześniem 2008 roku – wynika ze styczniowego raportu NBP dotyczącego kondycji firm.

Łatwiejszy dostęp wynikał z mniejszej liczby odrzuceń wniosków kredytowych z przyczyn niezależnych od sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, a więc przyczyn, które w I połowie ub.r., tj. w okresie nasilenia się zjawisk recesyjnych (i pojawienia się problemów z terminową spłatą zaciągniętych kredytów), stanowiły najważniejszy powód trudności w uzyskaniu finansowania ze środków bankowych.

W IV kw. 2009 roku poprawiły się oceny płynności oraz zdolność do terminowej obsługi zobowiązań wobec dostawców, przy stabilizującym się na poziomie 90 proc. odsetku kredytobiorców spłacających zgodnie z umową zobowiązania wobec banków.

Problemy z utrzymaniem płynności i niewystarczające środki pieniężne zgłaszaobecnie ok. 30 proc. przedsiębiorstw w próbie, tj. dwukrotnie mniej niż w poprzedniej fazie spowolnienia w latach 2001-2002.

Tym samym w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się relatywnie wysoka zdolność do samofinansowania, a środki własne pozostały najczęściej wykorzystywanym źródłem finansowania inwestycji.

NBP/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama