Nabywca wierzytelności może przenieść klauzulę wykonalności
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa prawna
REKLAMA
Możliwość opatrzenia klauzulą wykonalności tytułu egzekucyjnego (wyroku, nakazu zapłaty, aktu notarialnego, czy bankowego tytułu egzekucyjnego) wydanego na rzecz jednego podmiotu, klauzulą na rzecz innego – możliwe jest w oparciu o art. 788 kodeksu postępowania cywilnego (kpc).
Zgodnie z jego treścią, jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
Możliwość zastosowania
Jak łatwo zauważyć, powyższy przepis dotyczy przejścia określonych uprawnień już po rozpoczęciu postępowania sądowego – co więcej, również po uzyskaniu przez poprzedniego uprawnionego tytułu egzekucyjnego ( czy też, w przeciwnym kierunku, przejścia obowiązku na pozwanego).
Przejście to musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem:
• urzędowym, przez co można rozumieć przede wszystkim orzeczenie sądowe (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
• prywatnym- z podpisem urzędowo (np. notarialnie )poświadczonym, dotyczy to w szczególności umów cesji wierzytelności – zwykła forma pisemna będzie niewystarczająca.
Więcej: Przeniesienie klauzuli wykonalności
Zobacz także: Windykacja.wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.