| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Ekspresowa klauzula wykonalności

Ekspresowa klauzula wykonalności

Opatrzenie tytułu egzekucyjnego klauzulą wykonalności jako prosta czynność sądowa powinno być szybkie- sądy są do tego zobligowane ustawowo.

3 dni na klauzulę… instrukcyjnie

Jeśli upewnimy się w sekretariacie sądu, że tytuł egzekucyjny (np. wyrok czy nakaz zapłaty) się uprawomocnił (w pierwszej instancji – kiedy pozwany w terminie nie wniósł środka zaskarżenia, w drugiej bezpośrednio po wydaniu wyroku- nie przysługuje od niego zwykły środek zaskarżenia, a skarga kasacyjna co do zasady nie wstrzymuje wykonania wyroku)- możemy wnieść o opatrzenie go klauzulą wykonalności. Tytuł wykonawczy (czyli tytuł egzekucyjny wraz z klauzulą) stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji (poza sytuacjami, gdzie wyrok opatrzony jest rygorem natychmiastowej wykonalności).

Zgodnie z art. 7811 kpc sąd ma 3 dni (robocze) od wpłynięcia wniosku, na opatrzenie tytułu klauzulą wykonalności. Termin ten, jest jednak terminem instrukcyjnym- co oznacza, że jego przekroczenie przez sąd nie grozi żadnymi konsekwencjami (nie jest terminem zawitym).

W praktyce sądy, z uwagi na ilość składanych wniosków w różnych sprawach, rzadko kiedy mieszczą w ustalonym terminie- nie rzadko na klauzulę można czekać kilka tygodni.

W takich sytuacjach – warto skontaktować się z sądem, w ważnych sprawach zaś, skierować się do przewodniczącego wydziału.

Polecamy: sprawdź wysokość opłat w postępowaniu cywilnym

Klauzula na nakaz zapłaty z urzędu

Innym ciekawym przepisem procedury cywilnej jest art. 782 §2 kpc- który stanowi, iż sąd nadaje klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty z urzędu, niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. Oznacza to, że powód nie musi (teoretycznie, o czym później) składać wniosku o nadanie klauzuli. Co więcej, kpc nie rozróżnia tu nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym i nakazowym.

Problem jaki istnieje ze wskazanym artykułem, jest taki, że nie zobowiązuje on wprost sądu do wydania wierzycielowi tytułu wykonawczego (jak to ma miejsce np. w przypadku wyroków w sprawach alimentacyjnych). Analizując ten artykuł można więc dojść do wniosku, że po opatrzeniu tytułu klauzulą wykonalności pozostaje on w aktach sprawy- do czasu, aż wierzyciel nie złoży odpowiedniego (i opłaconego - 6 zł za rozpoczętą stronę A4) wniosku o jego doręczenie.

Jednak odmienne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w sprawie o sygnaturze I CA 1/05, w którym stwierdził że:

"Przepis art. 782 § 2 k.p.c. nakłada na sąd obowiązek nadania nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności z urzędu oraz doręczenia- także z urzędu- tytułu wykonawczego wierzycielowi."

Co więcej wskazał również, że w tej sytuacji (podobnie jak w przypadku wyroków alimentacyjnych)- wierzyciel zwolniony jest z opłaty.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Jednak jak to było już wspomniane, zarówno art. 782 § 2 kpc jak i ww. orzeczenie, ustanawiają przywilej raczej iluzoryczny- sądy w zasadzie ich nie stosują, a o wydanie tytułu i nadanie klauzuli należy wnieść po uprawomocnieniu się nakazu. Sytuacja ta (standardowo) rozbija się o pieniądze- o ile bowiem 6 zł (czy częściej 12) od jednego nakazu są kwotą niewielką- w sytuacji, w której mamy do czynienia z tysiącami - czy dziesiątkami tysięcy, ma to określony wpływ (nadal niewielki, ale zawsze) na budżet sądu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »