REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy?

Zasiłek chorobowy wyliczany jest na podstawie przychodów ubezpieczonego. Jego wysokość uzależniona jest także, pośrednio, od okresu trwania ubezpieczenia.

Jakie dokumenty są konieczne do odroczenia terminu płatności składek do ZUS?

Wniosek płatnika, dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową – stanowią podstawę do ubiegania się o odroczenia terminu płatności składek do ZUS.

Kiedy firma może ubiegać się o ratalną spłatę należności do ZUS?

Prawo do ubiegania się o ratalną spłatę należności do ZUS mają co do zasady dłużnicy. W jakich przypadkach? Jakie świadczenia mogą oni spłacać w wydłużonym okresie?

Jak ustalić okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy?

217 dni, czy 31 tygodni? Ile dni zasiłku macierzyńskiego przysługuje przy porodzie jednego dziecka, a ile z tytułu przyjścia na świat bliźniąt? Przepisy prawne są stosunkowo złożone. Przeczytaj, aby odnaleźć się w gąszczu regulacji przygotowanych przez ustawodawcę.

REKLAMA

Jaki jest okres wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Okres przez jaki wypłacany jest zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcy uzależniony jest m.in. od stanu zdrowia podopiecznego. Przeczytaj jak warunkuje on długość świadczenia.

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego przedsiębiorcom odbywa się na tych samych zasadach, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Jak obliczyć wysokość świadczenia rehabilitacyjnego?

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, jak również zasiłku opiekuńczego, ustalana jest w oparciu o podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie może być wyższa od 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Jakie dokumenty są wymagane do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS?

Wniosek dłużnika i dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi oraz obrazujące kondycję finansową i możliwości płatnicze – to podstawowe dokumenty niezbędne do rozłożenia na raty zaległości firmy wobec ZUS.

REKLAMA

Kiedy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy?

Przedsiębiorcy, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje zasiłek chorobowy. Przeczytaj kiedy i na jakich zasadach będziesz z niego korzystał.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Podstawowym dokumentem pozwalającym na wypłatę zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA. Czasem jednak niezbędne jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. W jakich przypadkach wymagane są poszczególne dokumenty?

Jaki jest okres wyczekiwania przedsiębiorcy na prawo do chorobowego?

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, to nie jedyne wymogi, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania przez przedsiębiorcę zasiłku chorobowego. Istnieje jeszcze bowiem tzw. okres wyczekiwania.

Jak określić wymagania techniczne sprzętu komputerowego - przedmiot zamówienia

Decydując się na kupno komputera lub podobnych urządzeń zwracamy szczególną uwagę na parametry techniczne. Z podobną sytuacją mamy do czynienia na gruncie zamówień publicznych, których przedmiotem, oprócz usług czy robót budowlanych, może być również sprzęt komputerowy. W jaki sposób zamawiający powinien oznaczyć dotyczące go wymagania techniczne?

Kto pracuje a kto nie pracuje w Wigilę?

W Polsce Wigilia nie figuruje na liście dni wolnych od pracy. Niektórzy Polacy biorą w ten dzień urlop, inni korzystają z dobrej woli pracodawcy i wychodzą do domu o kilka godzin wcześniej. W Europie są jednak kraje, w których już 24 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Polska polityka monetarna a stopy procentowe

Bardzo dobre nastroje panują na światowych giełdach. Przedświąteczny klimat udzielił się również naszemu rodzimemu WIG, który niemal zupełnie wyrównał szczyt z bieżącego roku. Udało mu się to głównie dzięki walorom KGHM. Tymczasem S&P 500 w pełni odrobił straty, poniesione w wyniku bankructwa Lehman Brothers.

Jak należy rozliczyć firmowe prezenty i imprezy?

Koniec roku dla wielu firm oznacza organizowanie spotkań wigilijnych dla pracowników, a także przygotowywanie prezentów dla kontrahentów. Warto jednocześnie pamiętać, co może zostać zaliczone do kosztu podatkowego.

Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowy, muszą prowadzić ewidencję transakcji z wykorzystaniem kas fiskalnych. Istnieje jednak możliwość zwolnienia podmiotowego.

Firmy kurierskie lekceważą klientów

Firmy kurierskie przeżywają oblężenie w okresie przedświątecznym. Czas oczekiwania na przesyłki wydłuża się, a uzyskanie odszkodowania za zagubioną paczkę okazuje się niemożliwe. Przeprowadzający kontrolę stosowanych regulaminów UOKiK zakwestionował m.in. postanowienia utrudniające dochodzenie roszczenia w przypadku problemów z przesyłką.

Czy warto ubezpieczać się w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych to specyficzna forma instytucji ubezpieczeniowej. Dlatego zanim podejmie się decyzję o zawarciu umowy, warto zaznajomić się z samą ideą takiej instytucji.

Na czym polega i kto płaci podatek leśny?

Podatek leśny jest podatkiem, który w całości zasila budżet gmin. Do podatków lokalnych został wprowadzony w 1992 r., zaś od roku 2003 obowiązują nowe regulacje.

Firmy pracują na PKB

PKP w 2010 roku osiągnie poziom 3,8% - przewiduje PKPP Lewiatan. Powolny wzrost gospodarczy napędzany był w 70% przez przedsiębiorców.

Przyrost PKB wyniesie 3,8 proc.

W 2010 r. obserwowaliśmy powolny wzrost gospodarki. Po trzech kwartałach PKB było o 3,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do końca br. prawdopodobnie zwiększy się jeszcze o 0,2 proc.

Jak stworzyć przewagę konkurencyjną w trzech prostych krokach?

Mimo że o przewadze konkurencyjnej wielu ekspertów napisało tomy, to praktyka osiągnięcia tej przewagi wciąż sprawia trudności. Poniższy model czterech kroków powinien uporządkować działania firm w tym zakresie.

Jak negocjować z chińskimi partnerami - komunikacja


Negocjacje z chińskimi partnerami
biznesowymi należą do bardzo trudnych z punktu widzenia znaczących różnic kulturowych. Zarówno zachowanie twarzy, jak i tzw. harmonia społeczna są elementami, o których należy pamiętać w trakcie przekazywania wiadomości. Co zrobić, aby nie urazić kontrahentów z jednej z najsilniejszych gospodarek świata?

Ubezpieczenia komunikacyjne – na co zwrócić uwagę?

Wiele firm nie wie jak podejść do ubezpieczeń komunikacyjnych. Postaram się oczywiście rozjaśnić ten temat. Kieruje artykuł dla każdego zainteresowanego tematem ubezpieczeń, ale zwłaszcza do młodych przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy muszą zdecydować się na konkretne ubezpieczenie.

Za co odpowiada nabywca przedsiębiorstwa?

Kodeks cywilny za przedsiębiorstwo uznaje zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo rozumiane w ten sposób może stanowić samodzielny przedmiot stosunków cywilnoprawnych. Za co odpowiada nabywca w przypadku zakupu przedsiębiorstwa?

Jakie są prognozy dla rynku zamówień publicznych?

Biuletyn Zamówień Publicznych co miesiąc publikuje kilkanaście tysięcy ogłoszeń. Sezon zimowy, jak co roku, przynosi ze sobą okresowy spadek. Jak wyglądał rok 2010 i co czeka firmy w kolejnym, 2011?

Jak wybrać formę opodatkowania w 2011 r.?

20 stycznia 2011 r. jest specyficzną datą dla przedsiębiorców. To termin graniczny, do którego muszą oni wybrać sposób rozliczania z fiskusem na najbliższy rok i złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania podatnika.

Jakie są rodzaje inwentaryzacji?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje inwentaryzacji, a mianowicie spis z natury, potwierdzenie prawidłowości sald, oraz porównanie stanów księgowych z odpowiednimi dokumentami. Na czym polegają poszczególne z nich?

Jak przeprowadzić remanent?

Druga połowa grudnia to okres pogoni za prezentami, porządków i kolejek w sklepach. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą dodatkowym obciążeniem są obowiązki, związane z końcem roku kalendarzowego. Jednym z takich obowiązków jest remanent, nazywany w przepisach ustawy o rachunkowości inwentaryzacją.

Jakie dotacje dla małopolskich powodzian?

Od 15 grudnia 2010 roku przyjmowane są zgłoszenia do udziału w unijnym projekcie „Damy radę! Otwieramy własny biznes”. Dzięki udziałowi w projekcie osoby poszkodowane w wyniku tegorocznych powodzi otrzymają kompleksowe szkolenie i doradztwo z zakresu przedsiębiorczości, a najlepsi również dotację w wysokości do 40 tys. złotych na założenie własnego biznesu.

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Wielu polskich przedsiębiorców i menadżerów poszukuje kapitału dla swoich firm. Niewielu z nich jednak wie, że fundusze private equity/venture capital dysponują kapitałem, który chcą zainwestować w polskie firmy i tylko czekają na dobre projekty inwestycyjne. Co to jest i jak to działa venture capital - dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” ?

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest zagwarantowanie powszechnego systemu edukacji i szkoleń. Projekty odnoszące się do kształcenia ustawicznego realizowane są m.in. w ramach kilku Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tj.: ,,Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego’’ oraz ,,Upowszechnienie uczenia się przez całe życie’’. Podobne cele mogą być realizowane m.in. w programie „Uczenie się przez całe życie”, czyli Lifelong Learnig Experience Programme (LLP).

Państwo dofinansuje wyjazd na CeBIT 2011

Przedsiębiorcy wybierający się na targi CeBIT 2011 mają szansę skorzystać z dofinansowania udziału w tej imprezie. Obejmie ono nie tylko koszty wynajmu i zabudowy powierzchni wystawienniczej, ale również konferencji i pokazów.

Polscy konsumenci nie znają swoich praw

Konsumenci nadal nie znają swoich praw. Przyznaje się do tego 75 % badanych. Kochają zakupy i ślepo wierzą reklamie? A może podchodzą z dystansem do sprzedawcy i produktu? Za chwilę dowiesz się jacy są Polacy na zakupach.

Jak wybrać kamerę do firmy – pamięć flash czy dysk twardy?

Wiemy już, że kamera cyfrowa to przydatne urządzenie w firmie. Oczywiście nie w każdej firmie, jeśli prowadzimy sklep mięsny, kamera jest nam raczej zbędna, jednak, jeśli mamy agencję reklamową, kamera z pewnością się przyda. Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno kamery, warto zdecydować, jaki sposób zapisu danych będzie dla nas lepszy. Od jakiegoś już czasu producenci zasypują nas różnymi sposobami przechowywania wideo, włączając w to kasety DV (Digital Video), MiniDVD i dyski twarde wmontowane w sprzęt rejestrujący. Ostatnio pojawił się nowy sposób zapisywania materiału. Jest to pamięć flash. Co więc wybrać i dlaczego?

Jak wybrać kamerę cyfrową do firmy?

Po co kamera cyfrowa w firmie? Wbrew pozorom takie urządzenie przydaje się w wielu sytuacjach. Filmowanie firmowych przyjęć, różnych wydarzeń, konferencji, spotkań etc. Poza tym, niektóre firmy ze względu na specyficzną działalność są zmuszone do kupna tego typu urządzenia. Nie jest to łatwe, gdyż na rynku znajdziemy całe mnóstwo najróżniejszych urządzeń, które oferują setki funkcji, opcji etc. Ponadto obecnie produkowane kamery wideo HD są niewielkie, przyjazne w transporcie, a przede wszystkim pozwalają na kręcenie pięknych, żywych filmów wideo w rozdzielczości HD. Poznajmy najważniejsze opcje, które pozwolą nam dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb.

Alternatywne oprogramowanie dla firm – co wybrać?

Komercyjne pakiety oprogramowania do firmy potrafią kosztować krocie. Wykup licencji na kilka komputerów mnoży wydatki, co sprawia, że wiele firm popełnia kardynalny błąd i sięga po pirackie oprogramowanie. Niewiele osób jednak wie, ze istnieje mnóstwo odpowiedników, co najważniejsze, darmowych odpowiedników drogich pakietów biurowych. Poznajmy, więc kilka przykładów programów zastępczych, które z pewnością będą w stanie zastąpić drogie pakiety.

Czy przedsiębiorca musi przyjąć zwrot towaru sprzedanego w internecie?

Nabycie towaru w internecie związane jest z zawarciem umowy sprzedaży. Kupującemu przysługują w związku z tym specyficzne uprawnienia, m.in. do zwrotu towaru bez podania przyczyny. Czy przedsiębiorca musi przyjmować go z powrotem?

Linux, Chrome, Zimbra czy KWord – alternatywne oprogramowanie dla firm

Wiemy już, jak drogie mogą być pakiety komercyjnych programów dla firm. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które pozwalają oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Poznajmy część z proponowanych programów, które z powodzeniem możemy wprowadzić do naszej firmy.

Jak mała firma może walczyć z opóźnieniami płatniczymi?

Opóźnienia w płatnościach to jeden z największych problemów trapiących polskie firmy. Trudności związane z terminową realizacją umów i egzekwowaniem zobowiązań należą do podstawowych przeszkód w rozwijaniu działalności gospodarczej i sprawnym funkcjonowaniu na rynku. Jak z nimi walczyć?

Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?

Prowadzenie własnej firmy to spory wydatek, a profesjonalne oprogramowanie firmowe może kosztować majątek. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że drogie programy i licencje można z powodzeniem zastąpić ich o wiele tańszymi, lub nawet darmowymi odpowiednikami. Oczywiście nie mówimy to o wersjach podejrzanych i pirackich, tylko o niekomercyjnych odpowiednikach. W następnych częściach poradnika przybliżymy pokrótce kilka alternatyw, dla wielu płatnych programów.

Jak dokonać konwersji dokumentu na plik PDF?

Korzystanie z plików PDF to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Kolejnymi zaletami plików PDF jest możliwość otworzenia ich na niemal każdym komputerze, a dzięki niewielkiej wadze plików, można je wysyłać pocztą elektroniczna nawet w dużych ilościach. Poznajmy sposób na tworzenie plików PDF na podstawie istniejącego dokumentu.

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek odzysku i recyklingu opakowań?

Obowiązki odnoszące się do gospodarki opakowaniami, produktami w tych opakowaniach oraz odpadami opakowaniowymi określone zostały w ustawie z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. 2001 nr 63 poz. 639 z poźn. zm.)

Jak nie utracić płynności finansowej?

Płynność finansowa ma kluczowe znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego sprawdzenie naszych potencjalnych partnerów biznesowych leży w naszym interesie. Aby to zrobić, najłatwiej skorzystać z wywiadowi finansowych.

Jakie skutki wywołuje rezygnacja z umowy leasingu?

Umowa leasingu z zasady zawierana jest na określony czas. Jej cel, zarówno prawny jak i ekonomiczny, zakłada że będzie ona trwała przez okres, na który została ustanowiona. Z tego też powodu może zostać rozwiązana tylko w szczególnych przypadkach.

Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Jeśli jesteś absolwentem szkoły zawodowej lub uczniem ostatniej klasy takiej szkoły, mieszkasz w Warszawie i myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej – aplikuj już teraz o przyznanie unijnej dotacji w ramach projektu „Lepszy start dla zawodowca”. Dzięki udziałowi w projekcie oprócz wiedzy z zakresu przedsiębiorczości możesz otrzymać także wsparcie finansowe w wysokości do 40 tys. złotych.

Jak wysoka może być pomoc de minimis?

Pomoc de minimis jest szczególnym rodzajem pomocy udzielanym przedsiębiorcom przez państwo. Jej specyfika polega na tym, że nie podlega kontroli ze strony Komisji Europejskiej, gdyż jest wsparciem o niewielkich rozmiarach, a to nie narusza konkurencji na rynku. Jaka jest wysokość pomocy de minimis?

Jak mały przedsiębiorca może chronić środowisko?

Okazuje się, że nie trzeba zarządzać wielkim konsorcjum, by chronić naszą przyrodę. Tak naprawdę za pomocą kilku prostych i nie wymagających wielkich kwot metod możemy stać się w pełni proekologicznymi przedsiębiorcami. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i chęci do nabrania nowych nawyków.

Niepokoje na Półwyspie Koreańskim umocniły dolara

Dzisiaj nie można narzekać na nadmiar wydarzeń makroekonomicznych. W związku z tym należy spodziewać się tego, że inwestorzy skupią się na starych problemach, takich jak zadłużenie w strefie euro. Wśród nich wysuwa się na czoło dodatkowy czynnik, który pojawił w ciągu ostatnich godzin.

Straciłeś dane z komputera? Jak je odzyskać?

Awaria dysku, błąd oprogramowania, wirus? Stało się – Twoja firma straciła ważne dane, bez których jej funkcjonowanie może zostać przynajmniej na jakiś czas poważnie zachwiane. W zależności od tego, jak przygotowałeś się na taką ewentualność, masz do wyboru kilka scenariuszy.

REKLAMA