REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

1,2 mln euro wyniesie limit dla małego przedsiębiorcy

Od 2009 roku wzrośnie limit uprawniający do uzyskania statusu małego przedsiębiorcy. Oznacza to, że część podatników utrzyma prawo do kwartalnego rozliczenia.

Wyższe stawki wprowadzi rozporządzenie

Ustawa akcyzowa wejdzie w życie 1 marca 2009 r., jednak wyższe stawki na alkohol, papierosy oraz samochody będą już od stycznia przyszłego roku.

400 zł dla firmy za przeszkolenie bezrobotnego

Osoby bez pracy mają zyskać wyższe dofinansowanie do studiów podyplomowych.

Na niższe stawki VAT nie możemy liczyć

Pojawiły się pomysły, aby lekarstwem na kryzys finansowy były zmiany w VAT w Unii Europejskiej. Obniżka stawki VAT o 1 proc. ma zwiększyć popyt, co przełoży się na wpływy budżetowe. Niemcy i Francja odrzucają obniżkę VAT, a eksperci nie są entuzjastami manipulowania w podatkach.

REKLAMA

Fundusze private equity

Fundusze private equity – są to fundusze inwestujące na niepublicznym rynku kapitałowym.

Venture capital

SPO

SPO (ang. Secondary Public Offering) – sprzedaż (uplasowanie) kolejnej emisji akcji na rynku publicznym.

IPO

IPO (ang. Initial Public Offering) - sprzedaż (uplasowanie) pierwszej emisji akcji na rynku publicznym.

REKLAMA

Lokata rentierska

 Lokata rentierska - jest to rodzaj lokaty, w której inwestor ma bezpośredni dostęp do dopisywanych odsetek.

Dodatki do Firefoksa

Przeglądarki internetowe nigdy nie będą do końca zaspokajać potrzeb wszystkich użytkowników. Stąd też pomysł zastosowania wtyczek, które po pobraniu oraz instalacji wzbogacają ich funkcjonalność. Mozilla Firefox może się pochwalić imponującą repozytorium wtyczek. Postanowiliśmy przedstawić kilka najciekawszych z nich.

Bankier w czapce św. Mikołaja

Dla wielu sklepów i sieci handlowych grudzień jest okresem żniw. Banki także starają się wykorzystać dobrą koniunkturę w handlu, bo nie wszystkich klientów stać na prezenty, które chcieliby kupić. Od ostatnich świąt Bożego Narodzenia kredyty gotówkowe dość znacznie podrożały.

Fundusze papierów dłużnych

Fundusze papierów dłużnych przeznaczone są dla osób dbających przede wszystkim o bezpieczeństwo kapitału. Są one stabilną inwestycją. Jednak inwestując w jednostki  nie należy się spodziewać zysków dużo wyższych od uzyskanych z lokat bankowych.

ECB i Bank Anglii obniżyli stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył 4 grudnia stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Główna stopa wynosi obecnie 2,5 proc. Bank Anglii obniżył stopy o 100 pkt, a główna stopa wynosi 2,0 proc.

Dodajemy wideo do YouTube

W popularnym internetowym serwisie wideo YouTube każdy użytkownik może opublikować swój własny film. Dołącz do grona internetowych filmowców i pokaż swoje dzieła szerszej rzeszy użytkowników. A my pokażemy Ci jak zrobić pierwszy krok.

Tworzymy stronę startową w iGoogle

Spersonalizowane strony startowe pojawiły się stosunkowo niedawno i są ciekawym sposobem na szybki dostęp do różnych informacji, natychmiast po uruchomieniu przeglądarki internetowej. Przekonaj się, jak łatwo jest ustawić własną stronę startową w Google.

Druga szansa dla dłużnika

Doświadczenia z windykacją długu miało co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, a dwóm procentom komornik zajął pensję – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. Część dłużników będzie mogła wkrótce ogłosić upadłość.

Duże firmy zostały pozbawione szans na dotacje

Rosną kontrowersje wokół zakończonego niedawno konkursu na dotacje w programie Innowacyjna Gospodarka. Duże firmy skarżą się, że zostały pozbawione szansy na wsparcie z UE.

W fakturze trzeba podawać nowe dane

Na fakturach VAT trzeba podawać nowe lub bardziej szczegółowe dane. To konsekwencja nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Z faktury elektronicznej nie zawsze można odliczyć VAT

Internet staje się obecnie coraz popularniejszym środkiem komunikacji. Wykorzystują go przedsiębiorcy w codziennych kontaktach z klientami, także do wysyłania faktur. Trzeba jednak uważać, bo taki dokument nie zawsze uprawnia do odliczenia podatku.

Nowi podatnicy nie będą musieli kupować kas fiskalnych przed lipcem 2009 r.

• Nadal nie ma projektu rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych - mimo że miało być opublikowane w październiku. Skąd te opóźnienia?

Dodatkowe świadczenia można refakturować

Koszty dodatkowe do sprzedawanej usługi można przenieść na ich odbiorcę. Refaktura musi posiadać taką samą stawkę VAT jak faktura pierwotna. Dodatkowe koszty mogą też stanowić element kalkulacyjny wynagrodzenia.

Zaniechane inwestycje będą kosztem uzyskania przychodów

Firmy będą mogły od przyszłego roku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zaniechane inwestycje.

Jak otworzyć sklep spożywczy

Osoby, które myślą o własnym sklepie spożywczym, muszą liczyć się z wydatkiem od 50 tys. do powyżej 1 mln zł. Zwrot zainwestowanego kapitału będzie szybszy, gdy zostanie to zrobione pod skrzydłami jednej z działających na rynku sieci.

Firmy chcą konkurencji w usługach komunalnych

Spółki komunalne nie będą musiały rywalizować z prywatnymi firmami o kontrakty na koncesje. Projektodawca nie określił ceny jako obowiązkowego kryterium przy ocenie złożonych ofert. Przedsiębiorcy obawiają się, że projekt zlikwiduje konkurencję, a wprowadzając uznaniowość, będzie sprzyjał korupcji.

Jak przedsiębiorca płaci czynsz

Wprawdzie kodeks cywilny dość precyzyjnie reguluje prawa i obowiązki stron umowy najmu, to dla udokumentowania umowy warto na piśmie rozstrzygnąć zasady regulowania czynszu oraz wypowiedzenia umowy.

MRR: prostsze unijne fundusze dla przedsiębiorców

Fundusze unijne mają być prostsze, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy w przyszłym roku będą mogli m.in. wypełniać wnioski elektronicznie w przypadku niektórych działań w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Wspólny rejestr małżeński

Wspólny rejestr (rachunek) małżeński (WRM) – wspólny rachunek uczestników funduszu inwestycyjnego prowadzony dla osób pozostających w związku małżeńskim i posiadających wspólnotę majątkową.

Wspólny rejestr małżeński

Wspólny rejestr (rachunek) małżeński (WRM) – wspólny rachunek uczestników funduszu inwestycyjnego prowadzony dla osób pozostających w związku małżeńskim i posiadających wspólnotę majątkową.

Agent transferowy

Agent transferowy - podmiot, który na zlecenie funduszu lub towarzystwa prowadzi rejestry uczestników funduszy otwartych i specjalistycznych otwartych.

Jak ograniczyć system ostrzeżeń przy uruchamianiu plików

Kiedy uruchamiasz plik wykonywalny lub inny, który wydaje się podejrzany dla przeglądarki internetowej Internet Explorer, wyświetla ona komunikat ostrzegawczy z prośbą o potwierdzenie operacji. Dzięki prostemu zabiegowi możesz ograniczyć jego wyświetlanie.

Jak zmienić rozmiar bufora funkcji Przywracania systemu

Domyślnie funkcja przywracania systemu zajmuje około 12% pojemności twardego dysku, na którym zainstalowany jest system operacyjny Windows. Warto pomyśleć o zmianie domyślnego rozmiaru, szczególnie w przypadku nośników o większej pojemności.

Jak przyspieszyć Firefoksa

Jeśli chcesz przyspieszyć działanie przeglądarki internetowej Mozilla Firefox możesz zainstalować specjalny dodatek o nazwie Fasterfox, dzięki któremu zmodyfikujesz niektóre ustawienia programu i spowodujesz jego szybszą pracę.

Jak włączyć pasek szybkiego uruchamiania (Windows XP)

Pasek szybkiego uruchamiania w systemie Windows to bardzo pożyteczna funkcja, dzięki której możesz mieć szybki dostęp do ikon najczęściej uruchamianych programów. Jeśli nie wiesz jak włączyć taki pasek skorzystaj z niniejszej wskazówki.

Gdy spółka cywilna ma długi

Jeden ze wspólników spółki cywilnej „Kasjopea” zawarł w imieniu spółki umowę dostawy. Na skutek komplikacji finansowych wspólnik ten został przez sąd uznany za upadłego, a firma dostarczająca towary pozwał do sądu tylko i wyłącznie innego wspólnika, domagając się spłaty całości zadłużenia wraz z odsetkami. Czy pozwany wspólnik musi spłacić całość zadłużenia?

Niepotrzebne paragony papierowe

Od 1 grudnia podatnicy mogą już stosować kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii. Takie urządzenie pozwoli zrezygnować z papierowych paragonów.

Wystawiając faktury, trzeba je wyraźnie oznaczyć

Przy wystawianiu dokumentów dla celów VAT należy stosować odpowiednie oznaczenia. Podobnie, jeśli chodzi o kopie i duplikaty faktur.

Będą nowe kredyty dla firm z EBI

15 mld euro Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy na kredyty dla małych i średnich firm. Kredyty będą udzielane na preferencyjnych warunkach przez polskie banki. Została wydłużona lista inwestycji, które mogą się ubiegać nawet o 12,5 mln euro.

Niższy VAT na banany i usługi szewskie

Weszły w życie nowe przepisy określające towary i usługi, w stosunku do których zostały obniżone stawki VAT.

BHP przy umowach cywilnoprawnych

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalania pracodawcy z obowiązku zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Pracodawca nie musi uzasadniać wypowiedzenia umów terminowych

Firmy nie muszą podawać przyczyny wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony. Zatrudnieni na podstawie czasowych kontraktów mogą udowadniać przed sądem, że pracowali na czas nieokreślony. Firmy mogą płacić odszkodowania pracownikom, z którymi łączyła ich pozorna umowa o pracę.

W 2009 roku wszystkie opłaty od hazardu pójdą w górę

Nieco ponad 10 proc. wzrosną od stycznia 2009 r. opłaty wnoszone na podstawie ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Koniec natychmiastowych egzekucji decyzji podatkowych

Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy nie będą musieli już płacić podatku wynikającego z decyzji podatkowej jeszcze przed jej uprawomocnieniem się.

Limit wpłat na IKE w 2008 roku.

Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych umożliwia gromadzenie oszczędności w ramach III filaru na preferencyjnych warunkach. Suma wpłat w roku kalendarzowym nie może przekroczyć odpowiedniego limitu.

IKE - Indywidualne konta emerytalne

Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych daje nam możliwość poprawienia swojej przyszłej emerytury w ramach III filaru ubezpieczeń społecznych.

Poręczenie kredytu przedsiębiorcom nie wystarczy

Rząd zakłada, że mała firma będzie mogła starać się o poręczenie wadium, leasingu czy tzw. dobrego wykonania kontraktu. Bankowcy liczą na wzmocnienie systemu funduszy pożyczkowych.

Firmy potrzebują pożyczek na płace

Pracodawcy proponują zmiany w przepisach, które mają przygotować rynek pracy na kryzys gospodarczy. Firmy chcą m.in. wprowadzić indywidualne konta czasu pracy oraz pożyczki na ratowanie zakładu. Związkowcy nie chcą się zgodzić na zmiany w kodeksie pracy dotyczące zmiany zasad wypłaty wynagrodzeń.

Będą nowe zasady importu towarów do UE

Wprowadzenie towarów na obszar celny Wspólnoty będzie wymagało wcześniejszego złożenia deklaracji skróconej. Na jej podstawie organy celne dokonają analizy ryzyka i zdecydują, które towary poddać kontroli.

100 tys. euro wyniesie limit premiowanych inwestycji

Mała lub rozpoczynająca działalność firma wpisze w swoje koszty w latach 2009-2010 wszystkie wydatki na inwestycje do wysokości 100 tys. euro.

Przedsiębiorca skutecznie wniesie sprzeciw, gdy inspektor naruszy przepisy

Łączny czas prowadzenia kontroli w firmie będzie krótszy niż dotychczas, a przedsiębiorcy będą mogli wnieść sprzeciw, gdy organ kontroli naruszy przepisy.

Lepsza ochrona pracujących przy ołowiu

Zdefiniowanie narażenia zawodowego ułatwi firmom określenie, którzy pracownicy muszą mieć mierzone stężenie ołowiu we krwi.

REKLAMA