REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w kodeksie pracy sposobem na rosnące bezrobocie

Środki na walkę z bezrobociem w tym roku wyjątkowo wcześnie trafiły do urzędów pracy, bo już na początku roku. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz chce, aby były one wykorzystane jak najszybciej, szczególnie że styczeń ma być kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia. Jednocześnie trwają prace nad przepisami, które mają chronić miejsca pracy.

Przedsiębiorcom będzie łatwiej otrzymać kredyt

Łatwiejszy kredyt dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla banku mniejsze ryzyko. Senat przyjął bez poprawek zmianę ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.

Wyższe diety za delegacje służbowe

Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisał rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu  w państwowej  lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju orazpoza granicami kraju.

Polisa OC dla członków zarządu

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu spółek kapitałowych ma przede wszystkim na celu ochronę osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie spółki przed roszczeniami odszkodowawczymi wywołanymi ich działaniem.

REKLAMA

Mija termin rozliczenia się "ryczałtowców"

Do 31 stycznia podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zryczałtowanej, mają obowiązek złożyć zeznanie PIT-28 o wysokości osiągniętego przychodu. Osoby te mogą również przekazać 1 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego, choć w poprzednim roku robił to zaledwie co czwarty z podatników rozliczający się w formie zryczałtowanej.

Jeszcze dziś można uniknąć zwrotu podatku fiskusowi

Przedsiębiorcy rozliczający VAT, którzy mają długi jeszcze z sierpnia 2012 r., muszą szykować się na korektę dokonanego wcześniej odliczenia pod groźbą sankcji finansowych. Mogą jednak tego uniknąć, jeżeli do 31 stycznia uregulują należności.

Fundusze europejskie dla przedsiębiorców

W 2013 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z funduszy unijnych za pośrednictwem 7 programów regionalnych oraz Programu Innowacyjna Gospodarka. Z jakich żródeł przedsiębiorcy mogą uzyskać unijne pieniądze w 2013 roku?

Korekta roczna za 2012 r.

W deklaracji za styczeń 2013 r., składanej do 25 lutego br., część podatników będzie musiała dokonać rocznej korekty odliczonego podatku za 2012 r.

REKLAMA

Ostatni dzień na złożenie PIT-4R

Obowiązek złożenia deklaracji PIT-4R dotyczy wszystkich zakładów pracy, które wypłacały swoim pracownikom wynagrodzenia z tytułu przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy. Termin składania PIT-4R mija 31 stycznia, a kara za spóźnienie może wynieść nawet 32 000 złotych.

Słabnie polska gospodarka

Zgodnie z danymi GUS produkt krajowy brutto w 2012 roku wzrósł tylko o 2 procent. Czynnikiem ratującym polską gospodarkę jest obecnie eksport netto.

Tanie konto firmowe z dostępem tylko do podstawowych usług

Część banków zdecydowało się w ostatnich kilku miesiącach na podwyższenie prowizji za niektóre usługi związane z obsługą firmowego rachunku.

Telepraca coraz bardziej doceniana

Telepraca to oszczędność kosztów powierzchni biurowej, oszczędność czasu i środowiska - mówią eksperci. To również łatwiejsze godzenie obowiązków służbowych z życiem osobistym i rodzinnym - dodają.

Kryzys szansą dla e-sklepów

Rynek e-handlu rośnie w siłę. W tej chwili w Polsce działa już około 12 tys. sklepów internetowych i codziennie przybywa nowych. Rynek już jest wart ok. 23 mld zł, a prognozy na ten rok są optymistyczne. Tym bardziej, że w trudnych czasach internet staje się sposobem na przetrwanie dla tradycyjnych sklepów.

PKB w 2012 roku o 2 procent w górę

Główny Urząd Statystyczny podał dane o PKB w 2012 roku. Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2012 r. był realnie wyższy o 2,0 % w porównaniu z 2011 r.

Jak dostać pracę w motoryzacji?

Szukając odpowiedniej dla siebie pracy, chcemy by dawała nam ona satysfakcję, możliwość rozwoju kompetencji oraz odpowiednie zarobki. Jeśli jesteśmy fanami motoryzacji, chętnie szukamy pracy właśnie w tej branży. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Umorzone składki wpłyną na wysokość rent i emerytur

Już 16 tysięcy przedsiębiorców spośród 400 tys. uprawnionych zgłosiło się do ZUS-u w sprawie abolicji długu z tytułu niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne w latach 1999-2009.

Koszty bez faktury - kiedy nie jest potrzebna faktura lub rachunek?

Koszty bez faktury. Podstawa opodatkowania może zostać zmniejszona poprzez odliczenie kosztów uzyskania przychodu. Aby tego dokonać należy przedstawić potwierdzenie tych kosztów w postaci faktur lub rachunków. Czy możliwe jest odliczenie kosztów bez faktury lub rachunku?

E-faktury bez formalnej zgody

Wysyłka e-faktury jest możliwa w przypadku, gdy klient wyrazi uprzednio zgodę na ich otrzymywanie. Od tego roku forma, w jakiej to nastąpi pozostaje już tylko w gestii stron transakcji, a przepisy nie narzucają w tym zakresie żadnych wymogów.

Jak korzystnie ogłosić upadłość firmy

Upadłość przedsiębiorcy nie zawsze musi oznaczać likwidację firmy. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ma prawo ogłosić upadłość z możliwością zawarcia układu, dzięki czemu będzie mógł kontynuować działalność po dokonaniu restrukturyzacji zadłużenia.

Poręczenia i gwarancje zamiast dotacji

Co trzeci podmiot, który realizował projekt dofinansowany ze środków europejskich w ramach polityki spójności, korzystał z pomocy banków. Około stu instytucji finansowych zaangażowanych jest dzisiaj w udzielanie tzw. kredytów unijnych. Teraz bankowcy są za zmianą sposobu finansowania – z bezzwrotnych dotacji na np. fundusze poręczeniowo-gwarancyjne.

Ranking kredytów hipotecznych w PLN – styczeń 2013

Afera Amber Gold, skok ze stratosfery, Euro 2012, nieziszczony koniec świata – wszystko to pożegnaliśmy mniej lub bardziej hucznie kilka tygodni temu i pora zmierzyć się z tym, co niesie ze sobą Nowy Rok. Na rynku kredytowym początek 2013 roku to istotna data, gdyż oznacza koniec możliwości wnioskowania o kredyty z rządową dopłatą.

Optymalizacja podatkowa w spółce komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna, stanowiąca obecnie jedną z najkorzystniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, może wkrótce stracić na atrakcyjności. W związku z tym warto poznać możliwości, jakie stwarza korzystne opodatkowanie SKA.

Ranking kredytów hipotecznych - I kwartał 2013 roku

Na początku 2013 roku po kredyt hipoteczny najlepiej udać się do banku PKO BP. Z biegiem czasu kredyty hipoteczne drożeją. Dzieje się to z powodu podwyższania przez banki marż i prowizji za kredyt hipoteczny.

Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy

Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę, jak również pracodawcę, jest wiele. Należą do nich m.in. Państwowa Inspekcja Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ogólne zasady przeprowadzania tych kontroli zostały zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Firmy nie potrafią promować się w internecie

Ponad połowa małych i średnich firm nie postrzega internetu jako narzędzia dotarcia do międzynarodowych klientów i nie jest też świadoma możliwości promocyjnych, jakie daje sieć. Tymczasem aż 68 proc. firm przyjmujących zamówienia z innych krajów Unii Europejskiej za pośrednictwem WWW, to firmy małe.

Niewiele czasu na złożenie ZUS IWA

Przedsiębiorcy, którzy w 2012 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych muszą do 31 stycznia złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA.

Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r.

Ruszyły prace nad Programem Rozwoju Przedsiębiorstw do roku 2020. Program ten ma w zasadniczy sposób zmienić zasady dotowania projektów przez kolejne siedem lat.  Największą zmianą ma być wprowadzenie niskoprocentowej pożyczki, która zastapiłaby część dotychczasowych bezzwrotnych dotacji.

Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

W Unii Europejskiej funkcjonuje instytucja prawna europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). Jest to oparta na prawie europejskim jednostka organizacyjna mająca ułatwić i wspomóc gospodarczą współpracę transgraniczną spółek i innych podmiotów mających siedzibę w państwach członkowskich UE.

Łączenie spółek kapitałowych krok po kroku [PROCEDURA]

Łączenie spółek kapitałowych jest coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie zwiększania efektywności przedsiębiorstw, zmniejszania kosztów ich działalności oraz dla osiągnięcia efektu synergii (czyli 2+2=5). W ujęciu prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki na inną.

Spadła sprzedaż detaliczna

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu statystycznego w grudniu 2012 roku sprzedaż detaliczna spadła o 2,5 procent.

Jak chronić dobre imię firmy?

Firma, która została oczerniona w mediach może dochodzić roszczenia z tytułu naruszenia dóbr osobistych. W jaki sposób chronić dobre imię firmy?

PIP kontroluje firmy

Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzą w tym roku aż 88 tys. kontroli. Głównym celem będzie sprawdzenie, czy prawo pracy jest przestrzegane tam, gdzie pracownicy są zatrudniani na umowach cywilnoprawnych.

Będzie godzinowe minimum płacowe?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postuluje wprowadzenie w Polsce godzinowego minimum płacowego. Od nowego roku najniższe wynagrodzenie miesięczne wynosi1600 złotych brutto.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

17 stycznia 2013 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-224/11), który pozytywnie rozstrzygnął spór jaki od wielu lat toczył się pomiędzy polskimi firmami leasingowymi a fiskusem. W artykule przedstawiamy komentarz Związku Polskiego Leasingu dotyczący tego wyroku.

Ochrona miejsc pracy - co znalazło się w projekcie nowej ustawy?

Resort pracy przedstawił projekt ustawy mającej na celu ochronę miejsc pracy podczas panującego spowolnienia gospodarczego. W jaki sposób mają być chronione miejsca pracy?

Jak utrzymać zatrudnienie w firmach?

Resort pracy pracuje nad wprowadzeniem ustawy o ochronie miejsc pracy, która może zmniejszyć liczbę zwalnianych pracowników w przedsiębiorstwach. W jaki sposób rząd planuje chronić wielkość zatrudnienia?

Czy Polskę stać na strefę euro?

Ostatnio głośnym tematem jest przystąpienie Polski do strefy euro. Czy Polska gospodarka jest już gotowa na przyjęcie wspólnej, europejskiej waluty?

Trzeba poinformować pracowników o nietworzeniu zfśs

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, który podejmuje decyzję o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, musi o tym poinformować swoich pracowników do 31 stycznia 2013 r.

Za 40 zł możesz uzyskać ochronę w relacjach z fiskusem

Indywidualna interpretacja podatkowa nie ma mocy wiążącej. Pozwala jednak bezpieczniej rozliczyć należności wobec fiskusa gdyż daje ochronę i to zarówno w zakresie finansowym, jak też i odpowiedzialności karnej skarbowej.

Skróty ciekawych transmisji może robić każdy nadawca

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych pozwala każdemu nadawcy telewizyjnemu z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej przygotowywać krótkie relacje informacyjne z wydarzeń budzących duże zainteresowanie odbiorców transmitowanych na zasadach wyłączności. Nadawcy mogą swobodnie wybierać krótkie fragmenty z sygnału pochodzącego od podmiotu praw wyłącznych, który może żądać jedynie wynagrodzenia w wysokości dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem sygnału.

Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?

Spółka osobowa może zostać przekształcona w inną spółkę osobową poprzez wpisanie jej do Krajowego Rejestru Sądowego. W jaki sposób dochodzi do przekształcenia spółki osobowej?

W Polsce jest za mało mieszkań

Prawie 2,4 milionów mieszkań brakuje, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w Polsce. Ich wybudowanie zajęłoby ponad 16 lat. Gdyby ciężar ich budowy spoczywał tylko na deweloperach, wybudowanie brakujących mieszkań zajęłoby nawet 40 lat.

Nowe europejskie prawo jazdy

19 stycznia 2013 r. weszła w życie trzecia dyrektywa o unijnym prawie jazdy i jednocześnie zostało wprowadzone europejskie prawo jazdy. Od tego dnia wszystkie nowe prawa jazdy wydawane w UE mają mieć postać plastikowej karty przypominającej kartę kredytową, standardowy europejski format i lepsze zabezpieczenia.

Pogarszają się nastroje przedsiębiorców

Nastroje przedsiębiorców w grudniu 2012 roku były dużo gorsze niż rok wcześniej. Takie wnioski płyną z badania Głównego Urzędu Statystycznego

Bez dniówki za nieobecność w pracy z powodu śniegu

Zimą przedsiębiorcy muszą zapewnić pracownikom odpowiednią temperaturę w biurze i na hali, a w przypadku pracy na zewnątrz – odzież ochronną, pomieszczenie, gdzie będą mogli się ogrzać, a nawet posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje. Ale pracownicy, którzy nie dotrą do pracy z powodu śniegu czy mrozu, mogą nie otrzymać pensji za ten dzień.

Wypadek w podróży służbowej - odszkodowanie

Wypadek w podróży służbowej. W trakcie podróży służbowych, pracownicy są bardziej narażeni na wypadki, przede wszystkim wypadki drogowe. Jak wygląda ustalanie prawa do odszkodowania za wypadek w podróży służbowej?

Skarbówka kontroluje firmy w miejscowościach turystycznych

Ruszyła ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon". Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Polski przemysł coraz słabszy

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS produkcja przemysłowa w grudniu 2012 roku spadła o 10.6 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011. Co decyduje o słabości polskiego przemysłu?

Składki ZUS w 2013 roku wyższe o 46 złotych miesięcznie

W 2013 roku wzrastają składki ZUS i zdrowotne dla przedsiębiorców. W skali roku wzrost składek będzie wynosił prawie 550 złotych

Wyższe składki ZUS przedsiębiorców

W 2013 r. składki przedsiębiorców na ZUS i NFZ będą wyższe o prawie 46 zł miesięcznie, co oznacza, że w skali roku prowadzący działalność zapłacą prawie 550 zł więcej niż w 2012 roku.

REKLAMA