reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Fundusze europejskie dla przedsiębiorców

Fundusze europejskie dla przedsiębiorców

W 2013 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z funduszy unijnych za pośrednictwem 7 programów regionalnych oraz Programu Innowacyjna Gospodarka. Z jakich żródeł przedsiębiorcy mogą uzyskać unijne pieniądze w 2013 roku?

Fundusze unijne 2013


W 2013 roku o unijne wsparcie mogą się starać m.in. inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym oraz projekty z zakresu e-biznesu i ochrony własności przemysłowej. Informacje o dotychczasowych efektach wsparcia dla firm i planach na 2013 r. przedstawiła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel podczas konferencji „Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla zielonej wyspy”.


- W 2013 roku zbiegną się w czasie dwa procesy. Po pierwsze, chcemy podpisać umowy o dofinansowanie na pozostałe dostępne środki. Po drugie, już teraz intensywnie pracujemy nad nowymi programami operacyjnymi. W Programie Innowacyjna Gospodarka i programach regionalnych przewidujemy blisko 30 konkursów skierowanych do przedsiębiorstw.  Do wzięcia będzie około 3 mld zł - poinformowała wiceminister Iwona Wendel.


Zgodnie z przygotowanymi na ten rok harmonogramami, w 7 programach regionalnych (dla woj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego) planowanych jest 17 takich konkursów. Fundusze dostępne będą także w kilku bardzo popularnych działaniach Programu Innowacyjna Gospodarka. Będzie można je pozyskać m.in. na:

 
  1. wysokoinnowacyjne inwestycje (niezwykle popularne działanie 4.4. w Programie Innowacyjna Gospodarka),

  2. ochronę własności intelektualnej,

  3. elektroniczne usługi,

  4. e-współpracę firm,

  5. komercjalizację badań naukowych,

  6. tworzenie klastrów,

  7. rozwój instytucji otoczenia biznesu,

  8. promocję i rozwój markowych produktów.


Zobacz:
Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy


Nadal funkcjonować będzie wsparcie zwrotne w programach regionalnych, m.in. w formie pożyczek i poręczeń - Z tej formy finansowania skorzystało już prawie 17 tysięcy przedsiębiorstw. Nauczyliśmy się korzystać z tych środków. W budżecie na lata 2014-2020, gdy wzrośnie odsetek unijnych pieniędzy przeznaczonych na instrumenty finansowe, będziemy potrafili dobrze z nich korzystać - powiedziała wiceszefowa MRR. Dodała, że w przyszłej perspektywie finansowej Program Innowacyjna Gospodarka zostanie zastąpiony przez Program Inteligentny Rozwój. - Będziemy inwestować pieniądze unijne przede wszystkim w badania i rozwój oraz innowacje, ale z naciskiem na ich komercjalizację. Na poziomie krajowym wsparcie dostępne będzie dla obarczonych wysokim ryzykiem projektów o zasięgu ponadregionalnym. W regionach szerzej będą stosowane instrumenty zwrotne, z których finansowane będą m.in. inwestycje przedsiębiorstw. - zapowiedziała.


Konferencja „Polscy przedsiębiorcy w 2013 r. Czas próby dla zielonej wyspy” odbyła się 23 stycznia 2012 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. Izba zorganizowała ją wspólnie ze Związkiem Banków Polskich. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele administracji oraz świata finansów i gospodarki.


Zobacz: Tanie konto firmowe z dostępem tylko do podstawowych usług

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama