Niewiele czasu na złożenie ZUS IWA
REKLAMA
Płatnicy składki na ubezpieczenie wypadkowe przekazują za dany rok w terminie do 31 stycznia roku następnego informację ZUS IWA. Obowiązkiem tym objęci są przedsiębiorcy, którzy jednocześnie:
REKLAMA
• w 2012 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
• byli zgłoszeni nieprzerwanie jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. oraz co najmniej jeden dzień w styczniu 2013 r.,
• byli wpisani do rejestru Regon w dniu 31 grudnia 2012 r.
REKLAMA
Płatnicy wypełniając informację ZUS IWA zobowiązani są podawać pięcioznakowy kod rodzaju przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r., tj. kod PKD "2007" z jakim płatnik był ujęty w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia 2012 r. Jeżeli przedsiębiorca nie poda tego kodu, albo wpisze błędny numer, może to skutkować niewłaściwym wyliczeniem stopy procentowej składki wypadkowej.
Firma przekazuje informację ZUS IWA w takiej samej formie, jaka obowiązuje go w odniesieniu do innych dokumentów określonych przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli płatnik składek zobowiązany jest do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych przez teletransmisję danych w formie dokumentów elektronicznych, to również informacja ZUS IWA powinna być przekazana w formie elektronicznej.
ZUS na podstawie informacji ZUS IWA ustali wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej poszczególnych płatników w kolejnym roku składkowym, który zacznie się 1 kwietnia 2013 r.
oprac. Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA