REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy brak numeracji załączników zmusza do zmiany umowy?

Deweloper zwrócił się do mnie kilka dni temu z pewnym problemem. Otóż notariusz, z którego usług regularnie korzysta w związku z zawieranymi umowami deweloperskimi nie ma zwyczaju numerować załączników do aktów notarialnych obejmujących takie umowy. Czy nienumerowanie załączników zmusza do zmiany umowy?

Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o.

Czy spółka z o.o. może działać bez pełnego pokrycia kapitału zakładowego? Z takim pytaniem zwrócił się do mnie przedsiębiorca, który w odpisie z KRS jednej ze spółek spotkał się z taką adnotacją. Czy możliwe jest częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o?

Kto może pełnić funkcję prokurenta?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, głównie z uwagi na osobę mocodawcy - może nim być tylko przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokurę od „zwykłego” pełnomocnictwa odróżnią jednak także wymogi i ograniczenia dotyczące osoby mogącej pełnić funkcję prokurenta.

Limity cen mieszkań w MdM są zbyt niskie

Ponad połowa środków przeznaczonych 2014 roku na program „Mieszkanie dla Młodych” może przepaść. Jeśli rząd szybko nie wprowadzi okresowego podwyższenia limitów cen, zamiast planowanych 25 tys. rodzin z dofinansowania skorzysta jedynie ok. 10 tys. Na rynku brakuje mieszkań spełniających kryteria programu, najgorzej jest w Krakowie, Lublinie i Warszawie.

REKLAMA

Rosną wynagrodzenia w firmach

Zarobki i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w górę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Rząd przyjął założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają między innymi testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet.

Deregulacja zawodów niekorzystna dla przedsiębiorców

1 sierpnia wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji, która ma ułatwić dostęp do kolejnych zawodów. W tym przypadku będzie to zawód księgowego i doradcy podatkowego. Zmiany nie będą jednak korzystne dla przedsiębiorców.

Stawki akcyzy bez zmian

Stawki akcyzy w przyszłym roku bez zmian. Resort finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie - powiedział wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

REKLAMA

Ozusowanie umów zleceń – opinia pracodawców i związkowców

Pracodawcy i związki zawodowe wyrażają poparcie dla planowanych zmian w ozusowaniu umów zleceń. Zmiany mają wprowadzić obowiązkową składkę na ubezpieczenia społeczne umów cywilnoprawnych. Propozycje mają uwzględniać interesy przedsiębiorców i pracowników.

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca może odliczyć VAT jedynie od stałych wydatków bądź od zakupów dokonanych na podstawie standardowych zasad. Odliczenie nie będzie obejmowało nowych zakupów, a np. faktur za najem lokalu.

Co warto wiedzieć o eIDAS?

Parlamentu Europejski i Rada pracują nad rozporządzeniem w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Parlament Europejski dnia 3 kwietnia br. przyjął w pierwszym czytaniu projekt tego rozporządzenia, w skrócie zwanego właśnie eIDAS. Co warto o nim wiedzieć?

Banknoty a prawo autorskie

Nie wiem czy to dlatego, że rzadko mam w rękach banknoty (plastik jest jednak wygodniejszy, a w portfelu – jak to mówią – impresjonizm), czy też nie są one jeszcze mocno rozpowszechnione, ale dopiero w tym tygodniu w oko wpadł mi nowy, zmodernizowany banknot. Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że polskie banknoty są ładne. Uważam je za wyjątkowo udane dzieło. Dzieło? No właśnie, co z prawami autorskimi? Kto jest twórcą polskich banknotów?

Nazwa umowy nie decyduje o jej typie

Wśród przedsiębiorców często pokutuje przekonanie, że ustalenie typu zawieranej przez nich umowy odbywa się w drodze prostego uzgodnienia jej nazwy. Skoro więc strony nazwą umowę „Umową o roboty budowlane”, to rzeczywiście jest to umowa o roboty budowlane. Nic bardziej mylnego.

Jednolite wzory pism ułatwią prowadzenie działalności

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych. Celem ustawy jest uproszczenie otoczenia prawnego i stworzenie ułatwień w wykonywaniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Udziałowcy, akcjonariusze bądź osoby trzecie mogą być powołani do pełnienia funkcji członka zarządu nieodpłatnie bądź za wynagrodzeniem. Jeżeli pełnią te funkcje bez wynagrodzenia, wówczas staje się to nieodpłatnym świadczeniem i przychodem po stronie spółki, z którego należy się rozliczyć.

Unia Europejska zamierza poprawić warunki pracy pracowników

W Europie odnotowuje się zbyt wysoki odsetek wypadków przy pracy pracowników. Skutkuje to zwolnieniami lekarskimi na okres powyżej trzech dni. Unie Europejska chce wprowadzić w życie regulacje dotyczące poprawy warunków pracy pracowników w Europie i lepszej ochrony ich zdrowia.

30 czerwca mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego

30 czerwca 2014 r. mija termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2013 dla jednostek, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2013 r.

Czy kara umowna może zmniejszyć podatek?

Kary pieniężne wynikające z treści umów zawieranych przez przedsiębiorców często mogą wpływać na zmniejszenie podatku poprzez zaliczenie ich w koszty, co jednocześnie skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania. Kiedy kara będzie spełniała definicję kosztu uzyskania przychodu?

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek. W jaki sposób można go odliczać?

Prawa autorskie w grach komputerowych

Prawa autorskie w grach komputerowych były tematem II Polskiego Kongresu Prawa Własności Intelektualnej, który odbył się 10 czerwca 2014 roku. Kongres o tematyce praw autorów, producentów i uczestników gier komputerowych zorganizował Instytut Allerhanda.

Bezpieczniejsze zakupy w internecie

Zakupy w Internecie będą łatwiejsze i bezpieczniejsze, a konsumenci będą mieli zagwarantowane prawa w całej Unii, choć jeszcze nie w naszym kraju. Polska nie wdrożyła unijnych przepisów, które dziś wchodzą w życie i które mają ukrócić nieuczciwe praktyki, zapewnić przejrzystość otrzymywanych informacji o cenach, czy dodatkowych kosztach.

Mniej formalności i redukcja kosztów dla firm

Mniej obowiązków informacyjnych, uproszczenie regulacji oraz wsparcie inwestycji przedsiębiorców to główne założenia projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Dokument przygotowany w Ministerstwie Gospodarki, został przyjęty przez Radę Ministrów 10 czerwca 2014 r.

Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla przedsiębiorców

Zasady działania elektronicznego Punktu Kontaktowego (ePK) i współpraca MG z urzędami realizującymi procedury związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, to tematy warsztatów na temat ePK, które odbyły się 11 czerwca 2014 r. w Warszawie. Spotkanie z udziałem pracowników administracji otworzył podsekretarz stanu w MG Dariusz Bogdan.

O ujednoliceniu przepisów w zakresie e-podpisu i usług zaufania trzeba myśleć globalnie, a nie tylko na poziomie UE

Dobiegło końca XIV Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) – największa międzynarodowa konferencja w Europie na temat zagadnień e-podpisu i usług zaufania. W wydarzeniu wzięło udział ponad 130 uczestników z 20 krajów.

Targi Nauki i Kooperacji

W dniach 26-27 czerwca 2014 roku odbędą się Targi Nauki i Kooperacji. Celem wydarzenia jest stworzenie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz instytucjami i przedstawicielami świata nauki prowadzącymi działalność innowacyjną. Uczestnicy Targów mają możliwość zwiększenia wiedzy na temat możliwości rozwoju ich potencjału poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie innowacji.

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Przedsiębiorcy mają do wyboru różnorodne formy finansowania. Kredyty dla MŚP i dużych firm, niezależnie od profilu działalności, formy prawnej czy wielkości firmy, stanowią jedno z najważniejszych źródeł finansowania inwestycji i aktualnych potrzeb. Uzyskane w ten sposób środki wspomogą rozwój firmy, inwestycję związaną z nową siedzibą czy zakup odpowiedniego sprzętu.

Dlaczego warto dzielić się treściami na Twitterze?

Działasz na Twitterze od dłuższego czasu, lecz wciąż nie możesz osiągnąć popularności, o której marzysz? Obawiasz się, że powiesz coś "niewłaściwego"? Nie do końca wiesz jakie treści umieszczać, aby wybić się na tle innych użytkowników? A może zadajesz sobie pytanie czy w ogóle powinieneś być na Twitterze obecny?

Z jakich bonów mogą skorzystać bezrobotni?

Osoby bezrobotne do 30 roku życia mają możliwość skorzystania z dostępnych instrumentów rynku pracy. W szczególności mogą starać się o bony: szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy oraz bon na zasiedlenie. W jaki sposób można skorzystać z oferowanej pomocy?

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

Napoje dla pracowników w czasie upałów

Letnia pora roku i związany z tym wzrost temperatury powoduje konieczność zapewnienia zimnych napojów pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami atmosferycznymi. Pracownikom przysługują takie napoje, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni. Natomiast pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni muszą otrzymywać napoje, gdy temperatura jest wyższa niż 25 stopni Celsjusza.

Umowy zlecenia ze studentami a ZUS

Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie powoduje obowiązku opłacania składek ZUS. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze zleceniobiorcy będący jednocześnie uczniami bądź studentami są wyłączeni z ubezpieczeń ZUS.

Wypłata dywidendy rzeczowej w spółce z o.o.

Zysk spółki wynikający ze sprawozdania finansowego może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy dla uprawnionych wspólników spółki z o.o. Oprócz formy pieniężnej dywidenda może być wypłacana w formie rzeczowej. Jakie skutki wywołuje wypłacenie dywidendy w formie rzeczowej?

Niższe koszty założenia firmy od 2015 r.

Od 2015 r. mają obowiązywać ułatwienia dotyczące zakładania firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji VAT zaoszczędzą 170 z, czyli koszt opłaty skarbowej w tym zakresie. Rząd planuje znieść obligatoryjny obowiązek uzyskania potwierdzenia.

Faktoring - kto może z niego skorzystać?

Faktoring jest dobrym rozwiązaniem na brak płynności finansowej. Wiele firm musi radzić sobie z zatorami płatniczymi, utrudniającymi bieżące funkcjonowanie i uniemożliwiającymi dalszy rozwój. Rozwiązaniem dla tych przedsiębiorstw jest faktoring, który jako metoda finansowania stale zyskuje na popularności. Powstaje jednak pytanie czy każda firma może skorzystać z tej usługi?

Jak zarobić na rejestracji domen internetowych?

Jednym ze sposobów osiągnięcia zarobku w sieci jest rejestracja domeny internetowej, którą w niedalekiej przyszłości będziemy mogli sprzedać z dużym zyskiem. Aby to zrobić należy wyczuć rynek, czyli przewidzieć zapotrzebowanie na daną domenę. Nazwa witryny powinna na przykład nawiązywać do wydarzeń, które mogą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości czy odnosić się do konkretnego rynku usług.

Płaca minimalna 2015 uderzy w początkujących przedsiębiorców

Składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców oraz koszt zatrudnienia jednego pracownika z pensją minimalną wzrosną w 2015 r. o ponad 4% - z takimi podwyżkami muszą się liczyć prowadzący działalność przy wzroście minimalnego wynagrodzenia z obecnych 1680 zł do 1750 zł. Taką kwotę najniższych zarobków brutto zaakceptował rząd.

Kary za zmowy cenowe

Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Musi ją jeszcze podpisać prezydent. W jaki sposób zmienią się kary za zmowy cenowe?

Dzień Wolności Podatkowej w drugiej połowie czerwca

W najbliższych dniach podatnicy w Polsce przestaną pracować na państwo, a zaczną zarabiać na siebie. Co roku dzień wolności podatkowej przypada w okolicach 20 czerwca. Oznacza to, że blisko połowę dochodów Polaków pochłaniają daniny publiczne.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Spółka z o.o. bez kapitału to pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości z projektu nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych, który szczególnie dla spółek z o.o. będzie małą rewolucją. Zakładane jest przede wszystkim obniżenie minimalnego progu kapitału zakładowego dla nowych spółek do 1 zł, a nawet możliwości tworzenia spółek bez takiego kapitału, w oparciu o udziały beznominałowe. Jednocześnie rząd zamierza stworzyć odpowiednie zabezpieczenia dla wierzycieli spółek.

Zatrudnianie pracowników - obowiązki firmy

Zatrudnianie pracowników wiąże się z nowymi obowiązkami dla małej firmy. Kiedy przedsiębiorstwo staje się pracodawcą obowiązuje je szereg przepisów, których musi przestrzegać oraz terminów, o których musi pamiętać. Co należy zrobić, kiedy firma staje się pracodawcą? Jakie ma obowiązki? Co z ZUS i podatkami?

Małopolski Festiwal Innowacji – jedyny taki tydzień w roku

118 wydarzeń, 34 partnerów, 30 firm i 20 instytucji prezentujących się na Targach Innowacji, niezliczona ilość spotkań i całe województwo zaangażowane w wyjątkowy projekt – to najkrótsze z możliwych podsumowań zakończonego 31 maja Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Festiwalu, który od czterech edycji pokazuje jak ważne miejsce w naszym życiu zaczynają zajmować innowacyjne rozwiązania.

Warsztat praktyczny "Trudne przypadki w rozliczaniu wynagrodzeń w 2014 roku" - 17 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na warsztat praktyczny "Trudne przypadki w rozliczaniu wynagrodzeń w 2014 roku", który odbędzie się 17 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Dożywotnie emerytury kapitałowe

Już w czerwcu ZUS wypłaci pierwsze emerytury kapitałowe mężczyznom, którzy dopiero teraz osiągnęli odpowiedni wiek. Dotychczas wskazane świadczenia pobierały jedynie okresowo kobiety.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 r. - 1750 zł

Minister Pracy i Polityki Społecznej przedłożył propozycję podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę do 1750 zł. Rząd przyjął propozycję. Wskazana wysokość będzie obowiązywać w 2015 r.

Będą ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania mają pomóc w funkcjonowaniu małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?

Zakładając własną firmę związaną z branżą odzieżową warto zastanowić się nad formą jej prowadzenia. Klienci coraz chętniej dokonują zakupów przez Internet, dlatego popularne staje się prowadzenie internetowych sklepów odzieżowych. W jaki sposób założyć sklep? Jakie koszty są związane z założeniem?

Szkolenie "Skuteczna telewindykacja" - 13 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Skuteczna telewindykacja", które odbędzie się 13 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Pomysł na biznes – pizza na telefon

Podczas zakładania własnej działalności, największy problem stanowi wybór lokalu. W przypadku pizzerii musi on być odpowiednio dostosowany pod względem gastronomicznym, aby ulokować niezbędny sprzęt oraz pod względem restauracyjnym z miejscem dla gości. Coraz popularniejsze stają się zatem pizze na telefon. W jaki sposób założyć taką działalność?

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikom w ramach stosunku pracy corocznie jako płatny, nieprzerwany okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu. Nie może również przekazać tego prawa innej osobie.

Usługi kosmetyczne a karta podatkowa

Gabinet kosmetyczny, w którym wykonywane są usługi z zakresu manicure i paznokci żelowych, może rozliczać się ze swojej działalności w formie karty podatkowej. W jaki sposób kosmetyczka może rozliczać dochody w formie karty?

REKLAMA