Małopolski Festiwal Innowacji – jedyny taki tydzień w roku
REKLAMA
REKLAMA
Ostatni tydzień maja obfitował w targi, wystawy, szkolenia, warsztaty, konferencje, seminaria, spotkania z przedsiębiorcami i przedstawicielami świata nauki, panele dyskusyjne i rozmowy, które nie tylko czerpią z dotychczasowych osiągnięć, ale przede wszystkim stają się motywacją do rozwoju i kreowania nowych rozwiązań. Ich cel
był jeden – pokazać szerokiemu gronu odbiorców jak znacznym przemianom podlegała w ostatnich latach małopolska gospodarka, i jakie dalsze wyzwania przed nią stoją.
REKLAMA
- Celem naszych spotkań jest nie tylko prezentowanie dorobku małopolskich firm, ale także podnoszenie świadomości, co do tego czym jest innowacyjność w biznesie – mówił Marek Zuber, wysoko ceniony ekonomista i analityk rynków finansowych – Innowacyjność ma przecież różne wymiary, to nie tylko nowoczesne komputery i statki kosmiczne, ale też np. nowe systemy zarządzania w firmach. Wielu przedsiębiorców w Małopolsce stosuje takie innowacyjne rozwiązania – podkreślał Zuber. Jego wystąpienie było częścią spotkania, w którym udział wzięli m.in. Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Systems Polska czy Wojciech Burkot, Dyrektor Google Poland Panowie spotkali się podczas panelu dyskusyjnego pt. Innowacyjne podejście do edukacji i nauki wymiarem globalnego sukcesu firmy, który był zwieńczeniem całodniowej Konferencji Dzisiejsze inspiracje innowacją przyszłości – Małopolska Case Study. Było to jedno z trzech wydarzeń, które już na stałe wpisały się w kalendarz imprez gospodarczych regionu: oprócz Konferencji są to także Małopolskie Targi Innowacji oraz warsztaty Przy kawie o innowacjach.
Wirtualna podróż po krainie innowacji
REKLAMA
Tegoroczna edycja Festiwalu mogła zaskoczyć nie tylko liczbą zaangażowanych firm i partnerów, ale także prezentowanymi rozwiązaniami i realizacjami – odwiedzający Małopolskie Targi Innowacji mogli zobaczyć takie projekty jak kadłub nowatorskiej łodzi wielofunkcyjnej, bezzałogowy samolot obserwacyjny FT03, zaawansowane i zróżnicowane systemy i rozwiązania z zakresu IT, niemający konkurencji na rynku „Turborozpalacz”, opatentowaną Myjkę Dynamiczną S-30 Evolution, bolid wyścigowy zbudowany przez studentów AGH czy będące prawdziwą gratką dla miłośników wirtualnej rzeczywistości okulary Oculus Rift. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko wyposażone w drukarkę 3D, która umożliwiała wykonanie własnej lampki USB, a także interaktywne stoisko oferujące możliwość stworzenia wyjątkowego robota, wykonującego wgrane wcześniej polecenia. Mały Rynek na jeden dzień stał się świątynią innowatorów i osób zainteresowanych tą gałęzią nauki i gospodarki. A kim są Ci dzisiejsi innowatorzy? Próbował to wyjaśnić Roman Ciepiela, wicemarszałek Województwa Małopolskiego:
- Słowo to ma kilkadziesiąt różnych synonimów – stwierdził wicemarszałek – Innowator to z pewnością lider życia społecznego i gospodarczego. Takich ludzi jest w społeczeństwie zazwyczaj tylko ok 2%. Chodzi o to, by nie tylko te osoby znaleźć i pomóc im realizować ich projekty, ale także tworzyć z nich przywódców opinii. Jednym z zadań innowatorów jest przecież uświadamianie społeczeństwu potrzeby zmiany - dodał.
Zmiany te zachodzą bardzo szybko – rzeczy dziś pozornie nierealne, już jutro mogą stać się elementem rzeczywistości. Dlatego z ciekawością i uwagą będziemy je śledzić przez cały rok – aż do kolejnego spotkania na Małopolskim Festiwalu Innowacji.
Koordynatorem Małopolskiego Festiwalu Innowacji oraz organizatorem Małopolskich Targów Innowacji, konferencji, warsztatów Przy kawie o innowacjach jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Działania te zostały zrealizowane w ramach projektu systemowego Regionalny System Innowacji Województwa Małopolskiego. Projekt Pilotażowy, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.