REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola jakości paliw na stacjach 2016/2017

Inspekcja Handlowa skontrolowała jakość paliw na stacjach benzynowych w 2016 r. Łącznie przebadano 933 próbek pobranych na 933 stacjach. Kontrole prowadzone są także w tym roku w takim samym zakresie.

Konfiskata rozszerzona podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza konfiskatę rozszerzoną, czyli m.in. przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego.

Dobre prognozy dla firm eksportowych

W obecnym roku sprzedaż polskich towarów do krajów Unii Europejskiej powinna wzrosnąć nawet o 8 proc. Pozytywnie na handel zagraniczny wpłynie utrzymujące się ożywienie gospodarcze tak w Europie, jak i na całym świecie. Polskie firmy eksportowe mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość, sięgać po dotacje unijne, ale z ostrożnością powinny podejmować decyzje o wchodzeniu na nowe rynki.

Sytuacja prawna Polaków w Wielkiej Brytanii w 2017 r.

Brytyjczycy zadecydowali się na wystąpienie z Unii Europejskiej. Czy sytuacja prawna Polaków przebywających na stałe w Wielkiej Brytanii ulegnie zmianie?

REKLAMA

Czy HR radzi sobie z wyzwaniami cyfrowej transformacji?

20 kwietnia 2017 r. w Restauracji Concept 13 w Domu Towarowym VITKAC przy ul. Brackiej 9 w Warszawie, odbędzie się konferencja „Human Resources w dobie cyfrowej transformacji”. Zgodnie z tym co mówią niemal wszystkie firmy badawcze - tematyka wydarzenia podejmuje jedno z najgorętszych zagadnień biznesowych obecnych czasów. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Intensywny rozwój transportu elektronicznego zaplanowany na lata 2019-2025

Transport elektroniczny to przyszłość. Tego samego zdania jest polski rząd, który zaplanował intensywny rozwój sektora elektromobilności oraz stabilizację sieci elektroenergetycznej.

Polacy w Wielkiej Brytanii - statystyki

W Wielkiej Brytanii mieszka niemal milion Polaków, a 650 tysięcy z nich jest aktywnych zawodowo. Zgodnie z badaniami ośrodka badawczego IBRIS, 80% Polaków chce pozostać na Wyspach i nie myślą o powrocie do kraju.

Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi?

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości dobiegł końca. Z tej okazji w blisko 160 krajach na świecie,w tym także w Polsce, odbywały się darmowe warsztaty i prezentacje dedykowane młodym przedsiębiorcom oraz tym, którzy dopiero myślą o założeniu własnego biznesu. W ramach podsumowania poprosiliśmy dwóch właścicieli dużych spółek technologicznych o stworzenie dekalogu startupowicza.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy górniczej podpisana przez Prezydenta

Prezydent podpisał nowelizację tzw. ustawy górniczej, wyłączającą nieruchomości rolne zbywane przez firmy górnicze spod reżimu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz umożliwiającą związkowcom korzystanie z urlopów górniczych.

Firmy wciąż źle oceniają warunki prowadzenia biznesu w Polsce

Polska ma najbardziej niestabilne prawo w Unii Europejskiej, mimo to rząd uparcie zachęca przedsiębiorców do inwestycji przekonując ich jednocześnie, że pierwszeństwo w biznesie ma państwo, a własność i wolny rynek to zagadnienia drugoplanowe. Firmy widzą jednak te priorytety z zupełnie innej perspektywy - państwo to podatki, nadprodukcja skomplikowanego prawa i brak zaufania do rządowych instytucji. Większość z nich uważa także, że w tym roku będzie jeszcze gorzej.

Siedliska do prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Obecnie podjęcie działalności gospodarczej przez rolników wiąże się z czasochłonnym i kosztownym procesem odrolnienia gruntów. Projekt ma za zadanie pominąć wspomniany proces i wykorzystać potencjał znajdujących się w gospodarstwach rolnych siedlisk.

Zniesienie stawki minimalnej u rzeczników patentowych

Rządowa nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych całkowicie znosi stawki minimalne pobierane przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami.

TIP – Technologia i Prawo radzą jak przygotować się do zmian i chronić dane

Rödl & Partner i Cybercom Poland zapraszają na pierwsze z cyklu śniadań, podczas którego, przy porannej kawie, opowiadać będą o RODO. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Crossing the Baltic Sea – seminarium dla polsko-szwedzkiego biznesu

23 marca w Sztokholmie i 6 kwietnia w Gdyni odbędą się organizowane przez Rödl & Partner seminaria o nazwie „Crossing the Baltic Sea”. Dedykowane są one szwedzkim przedsiębiorcom zainteresowanym inwestowaniem w Polsce i polskim, których interesuje lokowanie kapitału w Szwecji. Rödl & Partner, wraz z partnerami wydarzenia, doradzi uczestnikom jak najsprawniej taki proces przeprowadzić. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Stopy procentowe NBP bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 8 marca 2017 r. pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

Nie będzie obniżenia PIT dla firm do 15 procent

Klub PiS złożył 24 lutego 2017 r. wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu przygotowanego przez Nowoczesną projektu przewidującego m.in. obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z 19 proc. do 15 proc

Interpretacje indywidualne od 1 marca 2017 r.

Interpretacje indywidualne będzie wydawać dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. KIS będzie działać w ramach Krajowej Administracji Skarbowej i zapewni jednolitą informację podatkową i celną.

Innowacje i dobre prawo wśród rekomendacji kongresu małych i średnich przedsiębiorców

Poprawa mechanizmów służących wdrażaniu innowacji, stabilne instytucje i regulacje prawne, czy ułatwienia na rynku zamówień publicznych znalazły się wśród rekomendacji wypracowanych dla władz przez ekspertów oraz przedstawicieli małych i średnich firm.

Surowe kary za wyłudzenia VAT

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy Kodeks karny i niektórych innych ustaw, która przewiduje karę 25 lat pozbawienia wolności za wyłudzenia VAT na podstawie fałszywych faktur.

Stopy procentowe nadal bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na tym samym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

Limit transakcji gotówkowych dla firm w 2017 r.

Nowelizacja ustawy o podatku PIT, CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. obniża do 15 tys. zł limit transakcji gotówkowych dokonywanych przez firmy.

Firmy mogą zgłaszać praktyki społecznie odpowiedzialne

Ruszył nabór działań CSR do dorocznego Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.

Unijne instrumenty finansowe dla małych firm

W ciągu ostatniego roku w Polsce uruchomiono preferencyjne finansowanie dla przedsiębiorców z trzech programów UE na lata 2014-2020. Łączna wartość dostępnych środków to ponad 2,3 mld zł, a skorzystało z nich już ponad 3 tys. polskich mikroprzedsiębiorców.

Polski transport otrzyma wsparcie ponad 700 mln

Usprawnienie ratownictwa w transporcie kolejowym i działania edukacyjne na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego to tylko dwa z pięciu projektów, które zostaną dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Podatek handlowy zawieszony do 2018 r.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zawieszeniu podatku od sprzedaży detalicznej do stycznia 2018 r. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że konstrukcja tego podatku może faworyzować mniejsze sklepy.

Prezydent podpisał ustawę o dopłatach bezpośrednich dla rolników

Nowelizacja ustawy o dopłatach bezpośrednich wdraża nowy system wsparcia dla rolników.

Kongres Business Without Limits w CWK w Jasionce

Dnia 4 grudnia CWK będzie gospodarzem i organizatorem Kongresu Business Without Limits, podczas którego przedstawiciele administracji publicznej (samorządowcy i parlamentarzyści) spotkają się ze środowiskiem innowacyjnego biznesu. Celem spotkania będzie wypracowanie najlepszych form współpracy strony publicznej ze środowiskiem start upów oraz firm związanych z nowoczesnymi technologiami. W trakcie Kongresu odbędą się wystąpienia prelegentów z największych polskich i zagranicznych firm m.in. Bartosza Skwarczka z G2A i Matta Komorowskiego z CEE Paypal, a także ciekawe panele dyskusyjne np. Biznes i Rozwój w Praktyce czy Innowacyjny Biznes XXI wieku vs E-leadership. Kongres Business Without Limits to kolejne po Kongresie 590 wydarzenie gospodarcze o dużej randze odbywające się w CWK w Jasionce.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym weszła w życie

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym została 22 listopada 2016 r. podpisana przez prezydenta. Zakłada między innymi utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego, który ma poprawić bezpieczeństwo w transporcie drogowym.

Podatek CIT na Węgrzech w 2017 r.

Premier Węgier ogłosił, że rząd dąży do obniżenia podatku CIT do 9 procent. Celem jest zwiększenie konkurencyjności Węgier na tle Unii Europejskiej.

Zmiany dla przedsiębiorców w 2017 r.

Ułatwienia dla przedsiębiorców w pakiecie 100 zmian dla firm obejmują m.in. istotne zmiany w prawie pracy, ochronę przed zmianami interpretacji prawa oraz bardziej korzystne zasady rozliczeń podatkowych. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2017 r.

Zarządzanie spółkami Skarbu Państwa - zmiany od stycznia 2017 r.

Nowelizacja ustawy o zarządzaniu mieniem państwowym ma regulować sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa poprzez sprawowanie nadzoru nad finansami i polityką kadrową. Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie w styczniu 2017 r.

Nowa ustawa refundacyjna od 2017 r.

Trwają prace nad zmianami w ustawie refundacyjnej, której celem jest poprawienie sytuacji osób cierpiących na bardzo rzadkie choroby a także rozwój badań klinicznych. Nowa ustawa refundacyjna ma wejść w życie pod koniec 2017 r.

Spotkanie Liderów Bankowości i Ubezpieczeń

Rok 2016 jest bez wątpienia rokiem pełnym zmian na rynku finansowym i ubezpieczeniowym. Nowe uwarunkowania prawno-regulacyjne, zmiany w udzielaniu kredytów przez banki, zmiany w akceptacji kart płatniczych, czy też rekomendacje dotyczące rachunków na przelew to bardzo ważne przemiany, które dotyczą zarówno instytucji finansowych oraz ubezpieczeniowych, jak i ich klientów. To sprawia, że podczas kolejnej edycji Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń, która odbędzie się 5 – 6 października 2016 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie, nie zabraknie kluczowych tematów. Infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Będą zmiany w prawie patentowym

Uproszczenie i przyspieszenie procedur uzyskiwania ochrony praw własności przemysłowej oraz zmniejszenie opłat za tę ochronę, a także zmiany w egzaminach na rzecznika patentowego - zawiera m.in. pakiet projektów rozporządzeń, nad którymi pracuje resort rozwoju.

Ulgi podatkowe dla firm na badania i rozwój od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązywać będą nowe ulgi podatkowe dla firm, w tym również start-upów prowadzących działalność badawczo-rozwojową - wynika z tzw. małej ustawy o innowacyjności. Ponadto przewidziano inne ułatwienia dla przedsiębiorstw i start-upów.

Wzór faktury elektronicznej w zamówieniach publicznych w 2017 r.

Wystawianie elektronicznych faktur w zamówieniach publicznych będzie obowiązkowe dla przedsiębiorcy od 2020 roku. Natomiast wzór e-faktury zostanie przedstawiony w maju 2017 r. Kogo jeszcze obejmie obowiązek elektronicznego fakturowania?

Obniżony CIT dla małych firm od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. podatek CIT dla małych przedsiębiorców zostanie obniżony z 19 do 15 procent. Preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe. Przewiduje się, że z obniżonej stawki CIT będzie mogło skorzystać ok. 90 proc. podatników CIT.

Dlaczego „wiarygodni w rzemiośle”?

Tylko do końca września czekamy na zgłoszenia do konkursu „Wiarygodni w rzemiośle”. Warto przypomnieć, że konkurs skierowany jest przede wszystkim do firm zarejestrowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności będących członkami Związku Rzemiosła Polskiego, który objął patronat honorowy nad przedsięwzięciem. Portal Infor.pl jest patronem medialnym konkursu.

Podatek handlowy od 1 września 2016 r.

Dnia 1 września 2016 r. weszła w życie ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek handlowy. W głównej mierze obejmie zagraniczne sieci handlowe. W założeniach, podatek ma przynieść budżetowi 1,6 mld zł wpływów.

Lepsza ochrona przedsiębiorcy po wprowadzeniu „ugruntowanej praktyki” - od 1 stycznia 2017 r.

W ramach pakietu „100 zmian dla firm” Ministerstwo Rozwoju proponuje wprowadzenie od 1 stycznia 2017 r. zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Mają one na celu zwiększenie ochrony prawnej przedsiębiorców w zakresie przeprowadzanych kontroli, jak i w zakresie zmian wykładni przepisów prawa dokonywanych przez organy kontroli (poprzez zastosowanie „ugruntowanej praktyki”).

Zmiany w CEIDG w 2017 r.

Ministerstwo Rozwoju proponuje wprowadzenie od 1 stycznia 2017 r. zmian w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), m.in. w zakresie wpisu danych adresowych, podawania kodu PKD, zgłaszania informacji o ogłoszeniu upadłości, jak i zgłaszania informacji o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Konkurs "Wiarygodni w Rzemiośle"

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w organizowanym przez Związek Rzemiosła Polskiego i firmę Creditreform unikalnym konkursie "Wiarygodni w Rzemiośle". Patronat medialny nad konkursem objął portal Infor.pl.

Zmiany w zakresie kontroli przedsiębiorców od 1 stycznia 2017 r.

Na początku 2017 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju w ramach projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Modyfikacje dotyczyć będą m.in. kontroli działalności gospodarczej, trybu pobierania próbek i dokonywania oględzin, wniesienia sprzeciwu wobec przedłużenia czasu kontroli, czy też możliwości prowadzenia wspólnych kontroli.

Nowe zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) - od 1 stycznia 2017 r.

W ramach projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców Ministerstwo Rozwoju przygotowało modyfikację ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zmiany dotyczyć będą złagodzenia wymogów prawa pracy wobec małych przedsiębiorców poprzez podniesienie progu zobowiązującego do utworzenia ZFŚS z 20 do 50 pracowników. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Wysokość opłaty za wodę dla przedsiębiorców w 2017 r.

Ustawa Prawo wodne, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r., wprowadza opłatę dla przedsiębiorców korzystających z wody.

Prawo celne zostanie dostosowane do unijnego kodeksu celnego

Prawo celne zostanie dostosowane do unijnego kodeksu celnego - przewiduje nowelizacja prawa celnego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pakiet blisko 100 ułatwień dla firm trafił do konsultacji

Pakiet ok. 100 ułatwień dla biznesu, przedstawiony na początku czerwca przez szefa MR Mateusza Morawieckiego, trafił do konsultacji publicznych - podało MR. Zakłada on m.in. złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, przejęcie przez ZUS części obowiązków dokumentacyjnych i łatwiejsze odzyskiwanie długów.

Pakiet paliwowy podpisany przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kilku ustaw, stanowiącą tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pakiet zakłada m.in., że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

Rząd przyjął projekt ustawy o identyfikacji elektronicznej (eIDAS)

Usprawnienie komunikacji elektronicznej pomiędzy obywatelami, przedsiębiorstwami i administracją publiczną zakłada projekt ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.

REKLAMA