Zniesienie górnego limitu składek ZUS od 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy są niekorzystne zarówno dla pracowników i pracodawców. Firmy w 2018 r. poniosą znaczne, dodatkowe koszty.
REKLAMA
Obecnie składka na ubezpieczenie emerytalno - rentowe opłacana jest do kwoty 127 tys. zł rocznie brutto, tj. 30 krotności prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Zniesienie limitu oznacza, iż pracownicy najlepiej zarabiający będą otrzymywać niższe wynagrodzenie netto, a jednocześnie pracodawcy będą zmuszeni ponieść dodatkowe koszty składek. Niektóre firmy szacują, iż dodatkowe koszty w 2018 r. z tytułu opłacenia podwyższonych składek na ZUS mogą wynieść od kilku do kilkunastu milionów złotych.
Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
- Pytanie, na które firmy muszą teraz szybko odpowiedzieć, to w jaki sposób pokryć pojawienie się znacznie podwyższonych kosztów działalności w 2018 r. Zniesienie limitu składek na ZUS odbije się na wszystkich zatrudnionych, o czym rząd nie wspomina, ze względu na konieczność modyfikacji planów wynagrodzeniowych w firmach. Pracodawcy mogą rozważać również zastosowanie innych form współpracy z pracownikami, tam gdzie charakter pracy na to z pozwala, np. poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, zawarcie umów o współpracy. Pamiętajmy również, iż na projekt należy patrzeć w kontekście kolejnych inicjatyw, jak np. Pracownicze Plany Kapitałowe, które będą wiązać się z dodatkowymi kosztami - mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.
Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.
Ze względu na sposób prowadzenia prac nad ustawą ucierpi wizerunek Polski wśród inwestorów. Teraz trafi ona do Senatu. Lewiatan planuje dalsze działania w celu wstrzymania tych negatywnych zmian dla rynku pracy.
Zobacz: Pracownik i ZUS
REKLAMA
REKLAMA