Obowiązek stosowania kas fiskalnych w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowanych powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ustawy o VAT). Jeśli podatnik narusza ten obowiązek nakładane jest dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług za okres do momentu rozpoczęcia stosowania kas fiskalnych. Takiego dodatkowego zobowiązania nie ustala się w stosunku do osób fizycznych. Odpowiadają one bowiem za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.
REKLAMA
Sprawdź: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia
Zgodnie z ust. 3a art. 111 ustawy o VAT, podatnicy, którzy korzystają z takich kas mają obowiązek drukować paragony fiskalne lub faktury przy każdej sprzedaży i wydawać je nabywcy; niezwłocznie zgłaszać każdą nieprawidłowość w pracy kasy właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących; zgłaszać kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego oraz udostępniać je do kontroli na każde żądanie właściwych organów; przechowywać kopie dokumentów kasowych. Należy także pamiętać o zgłoszeniu kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2018 r.
Niektórzy sprzedawcy mogą być zwolnieni ze stosowania kas fiskalnych na warunkach określonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów. Nowy projekt rozporządzenia określający warunki zwolnień na rok 2018 r. przewiduje zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych co do zasady tych samych rodzajów działalności gospodarczej co obecnie z wyjątkiem m.in. kantorów wymiany walut, a także wesołych miasteczek oraz cyrków.
REKLAMA
Kas fiskalnych nie będą musieli stosować podatnicy, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł;
Wyłączenia konkretnych towarów lub usług, które nie polegają ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących jest wymieniony w załączniku o rozporządzenia i obejmuje m.in. dostawę energii elektrycznej czy też wody w naturalnej postaci.
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.