Rejestr Należności Publicznoprawnych jednak od 1 lipca 2018
REKLAMA
REKLAMA
Za przedłożoną przez klub PiS nowelizacją ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności głosowało 400 posłów, nikt nie był przeciw, 26 posłów się wstrzymało.
REKLAMA
Nowela uchwalona została w rekordowym tempie - pierwsze czytanie odbyło się jeszcze w czwartek po południu, posłowie zgodzili się też na przejście od razu do drugiego czytania, w którym nikt nie zabrał głosu. W czwartek wieczorem odbyło się zatem trzecie czytanie i głosowanie.
Jak mówił podczas debaty przedstawiciel wnioskodawców Sylwester Tułajew (PiS), nowelizacja "sprowadza się do odroczenia o sześć miesięcy terminu wejścia w życie przepisów zmienianej ustawy, z 1 stycznia 2018 roku na 1 lipca 2018 roku, w zakresie dotyczącym prowadzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych".
Zmiana jest potrzebna, bo, jak mówił przedstawiciel wnioskodawców, resort finansów potrzebuje więcej czasu m.in. na dostosowanie systemów informatycznych do utworzenia Rejestru.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Kluby opozycyjne poparły nowelę, choć krytykowały fakt, że termin utworzenia Rejestru jest zmieniany w ostatniej chwili.
REKLAMA
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności została uchwalona przez Sejm 7 kwietnia br. Stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu "100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców".
Ustawa ma służyć usprawnieniu i ułatwieniu dochodzenia należności przez przedsiębiorców oraz zwiększeniu możliwości oceny przez nich wiarygodności płatniczej kontrahenta. Ma także poprawić skuteczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej oraz umożliwiać przeciwdziałanie zatorom płatniczym. Ma zatem służyć poprawie płynności finansowej, a tym samym umocnieniu przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich.
Część artykułów ustawy obowiązuje już od 1 czerwca br.
Jednym z istotnych elementów ustawy miało być utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, zawierającego informacje dotyczące zaległości publicznoprawnych, takich jak zobowiązania podatkowe, kary administracyjne, należności celne i grzywny. Powstanie Rejestru miało zapewnić m.in. szersze możliwości uzyskiwania informacji o zobowiązaniach potencjalnego kontrahenta.
Rejestr miał działać od 1 stycznia 2018 roku, ale na mocy przyjętej przez Sejm noweli termin ten zmieni się na 1 lipca 2018 roku.
Teraz nowela trafi do Senatu.
Zobacz: Prawo dla firm
REKLAMA
REKLAMA