REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy od 2020 r.

Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy od 2020 r. /fot. Fotolia
Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy od 2020 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił projekt zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadzający ułatwienia dla przedsiębiorców. Zmiany zakładają, że przedsiębiorca niemal wszystkie sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym załatwi przez Internet.

"Zastaliśmy Krajowy Rejestr Sądowy, który działa od 17 lat, papierowy, a chcemy go zostawić w pełni informatyczny i cyfrowy" - zapowiedział Ziobro.

REKLAMA

Od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą musiały mieć postać elektroniczną. Projekt zakłada też kontakt z sądem przez internet, dzięki któremu przedsiębiorca m.in będzie mógł uzyskać informację, na jakim etapie jest postępowanie prowadzone przez sąd.

REKLAMA

"Chcemy, aby wnioski, które do tej pory trafiały drogą papierową i były związane z wypełnianiem licznych rubryk, były zastąpione wysłaniem jednego dokumentu drogą internetową. Chcemy, by one były załatwiane w jeden dzień, w 24 godziny. Chcemy, żeby to działo się automatycznie, żeby ten system, będąc nowoczesny, pomagał przedsiębiorcy już w fazie wypełniania wniosków" - zadeklarował Ziobro.

Jak mówił, przedsiębiorca wpisując informacje w poszczególne rubryki, będzie otrzymywał informacje, wskazujące na możliwość popełnienia błędu, a także wskazówki, co do prawidłowego wypełnienia każdej rubryki. "Jest to rewolucja w obszarze informatycznym działania Krajowego Rejestru Sądowego i wielki krok pomocy dla przedsiębiorców" - ocenił minister.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Krajowy Rejestr Sądowy to jest to miejsce, do którego musi trafiać każdy przedsiębiorca i to jest to miejsce, które ogromnej większości polskich przedsiębiorców kojarzy się z biurokratyczną mitręgą i traceniem ogromnej ilości czasu" - stwierdził Ziobro. "System, który chcemy wprowadzić z całą pewnością zlikwiduje słabości aktualnego systemu" - podkreślił.

REKLAMA

Dodał, że przewlekłość w załatwianiu spraw w Krajowym Rejestrze Sądowym "sprawia, że biznesy, inwestycje, przedsiębiorstwa, które mogłyby tworzyć miejsca pracy, rozwijać nasz kraj, czynić nasze firmy bardziej konkurencyjnymi, stoją miesiącami w miejscu, bo czekają na załatwienie formalności w biurokratycznej, zwalonej, źle działającej strukturze".

Zdaniem Ziobry, nowy system wypełni zobowiązanie, by państwo było przyjazne dla biznesu, ułatwi też przedsiębiorcom załatwianie spraw formalnych, związanych z Krajowym Rejestrem Sądowym. Dodał, że może on też stanowić zachętę dla zagranicznych firm do zainwestowania w Polsce "ponieważ zyskają oni wiarygodnego sojusznika w postaci dostępu do wielu informacji, która będzie +od ręki+”.

Jak poinformował, nad projektem pracowali wiceministrowie sprawiedliwości: Łukasz Piebiak oraz Michał Woś.

W ocenie Wosia, nowy system to "rewolucja informatyczna" w polskim sądownictwie. Przekazał też, że projekt ustawy, która wprowadzi nowe rozwiązania został przyjęty przez rząd i trafił już do Sejmu.

Zobacz: Prawo dla firm

Woś tłumaczył, że informatyzacja Krajowego Systemu Sądowego, oprócz składania wniosków, umożliwi też odbieranie decyzji wydawanych przez sądowe wydziały gospodarcze w formie elektronicznej. "Nie będzie potrzebny papier, pieczątki" - dodał.

Podkreślił, że projekt zakłada też wprowadzenie jawności Krajowego Systemu Sądowego. "Każdy będzie mógł przejrzeć akta KRS dotyczące danego podmiotu" - wyjaśnił. Przewiduje on ponadto, że przedsiębiorcy będą zobligowani do składania sprawozdań finansowych tylko do KRS a nie, jak jest obecnie, również do Urzędu Skarbowego. "My to integrujemy. Każdy przedsiębiorca składając to sprawozdanie finansowe złoży je tylko raz" - zaznaczył.

Przekazał, że ważną zmianą jest też połączenie Krajowego Rejestru Sądowego "z rejestrem europejskim dotyczącym wszystkim państw Unii Europejskiej". Dzięki temu - jak mówił - polscy przedsiębiorcy będą mieli wgląd do informacji o wszystkich podmiotach wpisanych w innych krajach członkowskich UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA