REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać informacje z KRS?

Marta Zdanowska
Jak uzyskać informacje z KRS? /Fot. shutterstock
Jak uzyskać informacje z KRS? /Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Krajowym Rejestrze Sądowym znajduje się wiele istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców informacji. Jeśli potrzebujemy aktualnego odpisu, zaświadczenia lub wyciągu możemy go uzyskać w urzędzie, w sądzie lub przez Internet.

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) składa się z trzech odrębnych, niezależnych od siebie rejestrów:

REKLAMA

1) rejestru przedsiębiorców;
2) rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
3) rejestru dłużników niewypłacalnych.

Rejestr ten jest prowadzony w systemie teleinformatycznym przez sądy rejonowe (sądy gospodarcze) obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część. Sądy te nazywa się sądami rejestrowymi.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Każdy może uzyskać dostęp do danych zawartych w Rejestrze a także otrzymać poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z Rejestru. Można to zrobić także drogą elektroniczną. Usługa jest bezpłatna. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacje dotyczące jednoosobowej działalności gospodarczej i spółek cywilnych zawarte są w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) a nie KRS

Informacje, które można uzyskać w KRS 

W KRS można sprawdzić status prawny, sposób reprezentacji a także sytuację finansową firmy lub organizacji. Dzięki temu można dowiedzieć się np. o długach lub zaległościach podatkowych partnera biznesowego. 

Zobacz: Prawo dla firm

Uzyskanie informacji w sądzie lub w urzędzie

Wniosek można złożyć listownie lub osobiście w:

  • Centralnej Informacji KRS. Adres: ul. Czerniakowska 100, Warszawa,
  • oddziale Centralnej Informacji KRS przy sądzie rejonowym.

Niewątpliwą zaletą złożenia wniosku osobiście jest otrzymanie dokumentów od ręki. Jeśli wniosek zostanie wysłany listownie może to potrwać do 30 dni. 

Warto pamiętać, że za wydanie dokumentów uiszcza odpowiednią opłatę. Są to kwoty rzędu 5-60 zł w zależności od wnioskowanego dokumentu - odpisu, zaświadczenia, wyciągu lub informacji. 

Reasumując, proces uzyskania dokumentów w urzędzie nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek dostępny na miejscu oraz złożyć go wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty za dokumenty. 

Uzyskanie informacji przez Internet

Jest to rozwiązanie z pewnością nie tylko wygodne, ale też szybkie. Dokument pobierzemy od razu. 

REKLAMA

Dokumenty przez Internet można pobrać poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, wybierając zakładkę Krajowy Rejestr Sądowy i korzystając z wyszukiwarki, w którą należy wpisać co najmniej jedną daną podmiotu, którego szukamy: numer KRS, NIP, REGON lub nazwę.

Nie wszystkie dokumenty można pobrać przez Internet. Możemy w ten sposób otrzymać odpis aktualny z rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Pozostałe informacje z KRS takie jak odpis pełny, wyciąg czy zaświadczenie można uzyskać jedynie w sądzie lub urzędzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA