reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Opłaty za wpis do KRS w 2018 r.

Opłaty za wpis do KRS w 2018 r.

Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym to obowiązek wielu przedsiębiorców. Ile wynosi opłata za wpis w 2018 r.?

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje, że opłacie podlega wniosek o wpis do KRS, a także o zmianę i wykreślenie wpisu.

Co do zasady opłata stała za wpis w rejestrze przedsiębiorców w KRS wynosi 500 zł. W przypadku spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatycznym opłata ta wynosi 250 zł.

250 zł pobiera się także od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jeśli jednak wniosek ten dotyczy jednocześnie wpisu do rejestru przedsiębiorców opłata wynosi 500 zł.

300 zł kosztuje:

1) wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym;

2) wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Opłaty za dokonanie zmian w KRS

- 250 zł - tyle wynosi opłata od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców;

- 200 zł - pobiera się od wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiany dotyczącej spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dokonanej przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym;

- 150 złotych pobiera się od wniosku o: 

1) dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców;

2) wykreślenie z rejestru przedsiębiorców – bez wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego;

3) wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych.

W wypadku jednoczesnego wniesienia przez tego samego wnioskodawcę, na kilku formularzach, kilku wniosków o wpis lub o dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym – pobiera się tylko jedną opłatę. Jeśli dotyczy to spraw za które pobierane są różne opłaty - pobiera się opłatę wyższą.

Zobacz: Prawo dla firm

Jedną opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, chociażby dotyczyło kilku wpisów w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Od wniosków innych niż wskazane wyżej pobiera się opłatę stałą w wysokości 300 zł. 

Warto dodać także, że za przyjęcie dokumentów o których sąd czyni wzmiankę w rejestrze, oraz dokumentów zawierających dane niepodlegające według przepisów ustawy wpisowi do określonego działu Krajowego Rejestru Sądowego uiszcza się opłatę w wysokości 40 zł. Tyle samo kosztuje uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama