| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązek przyjęcia płatności kartą od połowy 2018 r.

Obowiązek przyjęcia płatności kartą od połowy 2018 r.

W ostatnich latach obrót bezgotówkowy w naszym kraju zyskuje uznanie coraz szerszej grupy konsumentów. W szczególności coraz popularniejsze są płatności mobilne. Wzrasta także liczba transakcji w których wykorzystywane są karty zbliżeniowe.

Mając na uwadze powyższe, na łamach witryny Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych, której jednym z elementów jest nowelizacja przepisów ustawy o usługach płatniczych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1572 i 1997 oraz z 2017 r. poz.1089).

Planowane jest wprowadzanie nowego art. 59ga ustawy, zgodnie z którym przedsiębiorca przyjmujący zapłatę w lokalu przedsiębiorstwa lub pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, prowadzący działalność gospodarczą zawartą w wydanym na podstawie przedmiotowego przepisu rozporządzeniu zobowiązany jest zapewnić możliwość dokonywania zapłaty klientowi w tym lokalu lub pojeździe przy użyciu, co najmniej jednego powszechnie akceptowanego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej.

Z powyższego obowiązku zwolnieni mają zostać zwolnieni zgodnie z art. 111 ust, 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

W przypadku wejścia ustawy w życie, kluczowe dla zakresu obowiązku przyjmowania płatności dokonywanych przy pomocą instrumentu płatniczego w formie elektronicznej będą postanowienia rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki, jednakże uwzględniając brzmienie ust. 1 oraz 3 zaproponowanego art. 59ga ustawy, a także uzasadnienia projektu należy oczekiwać szerokiego katalogu przedsiębiorców którzy zobowiązani będą umożliwić kontrahentom dokonanie płatności przy pomocy instrumentu elektronicznego.

Jak wynika z ust. 3 projektowanego artykułu wykaz rodzajów działalności gospodarczych podlegających omawianemu obowiązkowi ma powstać z uwzględnieniem interesu publicznego, sytuacji budżetu państwa oraz kosztów akceptacji instrumentów płatniczych.

Ministerstwo Rozwoju liczy, że przepisy zaczną obowiązywać od połowy przyszłego roku.

Zobacz: Prawo dla firm

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Autor:

aplikantka radcowska, specjalizuje się w prawie sportowym, prawie cywilnym, gospodarczym, prawie zamówień publicznych.

Zdjęcia

Obowiązek przyjęcia płatności kartą od połowy 2018 r. /Fot. Fotolia
Obowiązek przyjęcia płatności kartą od połowy 2018 r. /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK