REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja w 2018 roku

Daniela Kaczorowska
Reklamacja w 2018 roku /fot. Shutterstock
Reklamacja w 2018 roku /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie uprawnienia uzyska konsument od 1 stycznia 2018 roku? Jak zmieni się odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi?

15 września 2017 roku został wniesiony do Sejmu projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie do Kodeksu cywilnego nowego przepisu, tj. art. 5682W myśl tego projektu, odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi będzie biegła na nowo od dnia wymiany rzeczy na nową (wolną od wad).

REKLAMA

Zmiany, które zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2018 roku w Kodeksie cywilnym dotyczą jedynie konsumenta.

REKLAMA

9 stycznia 2018 roku prezes firmy kupił 10 nowych biurek dla pracowników. Po 7 miesiącach okazało się, że w biurkach są uszkodzone szufladki. Wcześniej nikt tego nie zauważył, bo nie zostały one rozpakowane. Prezes zareklamował produkty. Ze względu na brak szufladek w sklepie, właściciel wymienił biurka w całości. Po półtora roku prezes zauważył, że nogi w tych biurkach się chwieją. Zgłosił ponownie reklamację. Czy reklamacja prezesa zostanie rozpatrzona pozytywnie i przedłużona na kolejne 2 lata?

Nie. Od pierwotnego wydania rzeczy minęło już 25 miesięcy, co oznacza, że 2-letni termin z Kodeksu cywilnego upłynął. Przedłużenie rękojmi na kolejne 2 lata od chwili wydania wymienionej rzeczy biegnie tylko w stosunku do konsumenta, zatem termin nie zostanie wydłużony.

Przepis zawarty w projekcie ustawy będzie właściwy tylko dla umów zwartych od dnia wejścia w życie tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzone zmiany zwiększają ochronę konsumenta. Do 1 stycznia 2018 roku bieg terminu rękojmi nie wydłuża się od chwili wydania nowej niewadliwej rzeczy. Od ww. dnia będzie przedłużany na kolejne 2 lata.

Planowana ustawa ma na celu zmobilizowanie sprzedawców do przykładania większej wagi do jakości towarów i kooperowania z tymi producentami, którzy są w stanie ją zapewnić. Producenci będą mogli także na bieżąco reagować na wady produkowanych towarów, gdy konsumenci często będą stwierdzać uchybienia produkcyjne. Wydłużany termin będzie powodował dla nich straty, jeśli jakość ich produktów nie będzie zadowalająca. W perspektywie, w związku z tymi czynnikami, jakość towarów na runku powinna się podnieść.

Opinie na temat projektu Komisji

Sąd Najwyższy nie wniósł żadnych uwag co do projektu ustawy.

Konfederacja Lewiatan wskazała, że problemem jest brak kompleksowej zmiany przepisów dotyczących rękojmi. Przedsiębiorca nie będzie miał np. możliwości zakończenia cyklu ciągłej wymiany towaru na nowy. Zgodnie z opinią Pani Prezydent Konfederacji Lewiatan można by było wprowadzić dla przedsiębiorcy prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu wpłaconej należności, by powstrzymać spiralę wymiany towaru. Jako przykład podano rzecz, która wykazuje pewną wadliwość po 5 miesiącach i ze względu na przysługujące konsumentowi prawo będzie on wymieniał ją w nieskończoność. Ponadto zostało podniesione, że w praktyce sytuacja konsumenta pogorszy się, gdyż przedsiębiorcy będą starali się unikać wymiany rzeczy na wolną od wad, proponując w pierwszej kolejności naprawy. Mimo że konsument ma prawo do żądania innej formy usunięcia wady, przedsiębiorca będzie stanowczo podkreślał, że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową, w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo spowodowałoby nadmierne koszty w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę.

Opracowano na podstawie:

- Druk nr 1912, Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny

- Do Druku nr 1912 – opinia SN

- Do Druku nr 1912 – opinia Lewiatana

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. 1964 nr 16 poz.93

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA