REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja w 2018 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daniela Kaczorowska
Reklamacja w 2018 roku /fot. Shutterstock
Reklamacja w 2018 roku /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie uprawnienia uzyska konsument od 1 stycznia 2018 roku? Jak zmieni się odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi?

15 września 2017 roku został wniesiony do Sejmu projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie do Kodeksu cywilnego nowego przepisu, tj. art. 5682W myśl tego projektu, odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi będzie biegła na nowo od dnia wymiany rzeczy na nową (wolną od wad).

REKLAMA

Zmiany, które zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2018 roku w Kodeksie cywilnym dotyczą jedynie konsumenta.

REKLAMA

9 stycznia 2018 roku prezes firmy kupił 10 nowych biurek dla pracowników. Po 7 miesiącach okazało się, że w biurkach są uszkodzone szufladki. Wcześniej nikt tego nie zauważył, bo nie zostały one rozpakowane. Prezes zareklamował produkty. Ze względu na brak szufladek w sklepie, właściciel wymienił biurka w całości. Po półtora roku prezes zauważył, że nogi w tych biurkach się chwieją. Zgłosił ponownie reklamację. Czy reklamacja prezesa zostanie rozpatrzona pozytywnie i przedłużona na kolejne 2 lata?

Nie. Od pierwotnego wydania rzeczy minęło już 25 miesięcy, co oznacza, że 2-letni termin z Kodeksu cywilnego upłynął. Przedłużenie rękojmi na kolejne 2 lata od chwili wydania wymienionej rzeczy biegnie tylko w stosunku do konsumenta, zatem termin nie zostanie wydłużony.

Przepis zawarty w projekcie ustawy będzie właściwy tylko dla umów zwartych od dnia wejścia w życie tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzone zmiany zwiększają ochronę konsumenta. Do 1 stycznia 2018 roku bieg terminu rękojmi nie wydłuża się od chwili wydania nowej niewadliwej rzeczy. Od ww. dnia będzie przedłużany na kolejne 2 lata.

Planowana ustawa ma na celu zmobilizowanie sprzedawców do przykładania większej wagi do jakości towarów i kooperowania z tymi producentami, którzy są w stanie ją zapewnić. Producenci będą mogli także na bieżąco reagować na wady produkowanych towarów, gdy konsumenci często będą stwierdzać uchybienia produkcyjne. Wydłużany termin będzie powodował dla nich straty, jeśli jakość ich produktów nie będzie zadowalająca. W perspektywie, w związku z tymi czynnikami, jakość towarów na runku powinna się podnieść.

Opinie na temat projektu Komisji

Sąd Najwyższy nie wniósł żadnych uwag co do projektu ustawy.

Konfederacja Lewiatan wskazała, że problemem jest brak kompleksowej zmiany przepisów dotyczących rękojmi. Przedsiębiorca nie będzie miał np. możliwości zakończenia cyklu ciągłej wymiany towaru na nowy. Zgodnie z opinią Pani Prezydent Konfederacji Lewiatan można by było wprowadzić dla przedsiębiorcy prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu wpłaconej należności, by powstrzymać spiralę wymiany towaru. Jako przykład podano rzecz, która wykazuje pewną wadliwość po 5 miesiącach i ze względu na przysługujące konsumentowi prawo będzie on wymieniał ją w nieskończoność. Ponadto zostało podniesione, że w praktyce sytuacja konsumenta pogorszy się, gdyż przedsiębiorcy będą starali się unikać wymiany rzeczy na wolną od wad, proponując w pierwszej kolejności naprawy. Mimo że konsument ma prawo do żądania innej formy usunięcia wady, przedsiębiorca będzie stanowczo podkreślał, że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową, w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo spowodowałoby nadmierne koszty w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę.

Opracowano na podstawie:

- Druk nr 1912, Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny

- Do Druku nr 1912 – opinia SN

- Do Druku nr 1912 – opinia Lewiatana

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. 1964 nr 16 poz.93

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

REKLAMA

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA