REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Śląskie: wzrosła liczba bezrobotnych, zakładających własne firmy

O blisko 20 proc. wzrosła w ubiegłym roku w woj. śląskim liczba bezrobotnych, którzy korzystając z budżetowego wsparcia założyli własne firmy. Na dotację dla nich wydano w regionie rekordową kwotę 146,7 mln zł - podał Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Przedsiębiorcy potrzebują przejrzystego prawa i ograniczenia biurokracji

Przedsiębiorcy wciąż narzekają na bariery administracyjne przy podejmowaniu działalności gospodarczej oraz w trakcie prowadzenia firmy.

Mejl i esemes zastąpią papierowy dokument

Mejle, esemesy będą miały moc dokumentów papierowych, byle można było odczytać ich treść oraz adresata. Takie zmiany w przepisach zawiera projekt Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego - ustaliła "Rzeczpospolita".

Zmiany w ustawie o cenach i ustawie o kontroli skarbowej

Od 26 stycznia 2011 r. obowiązują ważne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o cenach.

REKLAMA

NSA: część wydatków związanych z wejściem na giełdę to koszty

Część wydatków, jakie spółka ponosi wchodząc na giełdę jest kosztami uzyskania przychodu - uznał w wydanej w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

PKPP Lewiatan o projekcie zmian w systemie emerytalnym

PKPP Lewiatan o przedstawionym przez szefa doradców premiera Michała Boniego rządowym projekcie zmian w systemie emerytalnym:

Do końca stycznia firma musi poinformować o rezygnacji z tworzenia ZFŚS

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników, który podejmuje decyzję o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, musi o tym poinformować swoich pracowników do 31 stycznia 2011 r.

Jest możliwość umorzenia kobietom składek na Fundusz Pracy

Kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą czy współpracowały przy jej prowadzeniu, a jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym mogą starać się o umorzenie składek na Fundusz Pracy - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Eksperci o propozycji zmian w kodeksie spółek handlowych

Ekspert prawa handlowego i gospodarczego prof. Andrzej Kidyba uważa, że propozycje Naczelnej Rady Adwokackiej dot. przepisów o odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki idą w dobrym kierunku. Zmiany popierają także pracodawcy.

Producenci fałszują 5 proc. produktów spożywczych

Deser czekoladowy bez czekolady, czy parówki cielęce z drobiu - to niektóre przykłady fałszowania żywności. Inspekcja Handlowa stwierdziła, że 5 proc. kontrolowanych produktów nie odpowiada deklaracjom producentów - poinformował UOKiK.

Nowe zasady odpowiedzialności za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Projekt nowej ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich przebywających na terytorium RP wbrew przepisom przewiduje m.in. obowiązek sprawdzania statusu pobytowego zatrudnianych cudzoziemców.

MG chce redukcji uciążliwych obowiązków dla firm i obywateli

Dalszą likwidację bądź ograniczanie uciążliwych obowiązków informacyjnych, które muszą spełniać firmy i obywatele, zapowiedział na konferencji prasowej wicepremier Waldemar Pawlak. Ma to dać miliardy złotych oszczędności.

Szkolenia bhp zwolnione z VAT

Od 1 stycznia 2011 r. szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Burza w sejmowej komisji wokół projektu zmian w VAT

Kontrowersje wśród posłów budzi rządowy projekt zmian w VAT - szczególnie propozycja o pakietach medycznych dla pracowników oraz usługach zlecanych przez szpitale. W efekcie po kilku godzinach prac projekt przekazano do podkomisji.

Wyższe stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna wynosić będzie od 20 stycznia 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Święto Trzech Króli do Trybunału Konstytucyjnego

PKPP Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej Kodeks Pracy, która wprowadza dzień wolny w święto Trzech Króli. Wcześniej ustawę do TK zaskarżyła "Solidarność".

Rejestracja firmy w urzędzie skarbowym?

Ministerstwo Finansów planuje przeniesienie rejestracji działalności gospodarczej z gmin do urzędów skarbowych. Przyszły przedsiębiorca odwiedzałby wówczas tylko urząd skarbowy, który przekazywałby dalej wszelkie dokumenty.

Adwokaci proponują zmianę w przepisach o działaniu na szkodę spółki

Zmianę Kodeksu spółek handlowych, dotyczącą odpowiedzialności karnej za działanie na szkodę spółki, proponuje Naczelna Rada Adwokacka. Dzisiejsze przepisy są nieprecyzyjne, nie przystają do swobody i ryzyka gospodarczego - powiedział prezes NRA Andrzej Zwara.

Pakiety medyczne dla pracowników zwolnione z VAT

Pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom nadal będą zwolnione z VAT - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Do 31 stycznia firma ma czas na złożenie ZUS IWA

Przedsiębiorcy, którzy w 2010 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych muszą do 31 stycznia złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA.

Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki do ZUS

W 2011 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie wyższej o prawie 50 zł niż w roku 2010 r.

Pracodawcy chcą pracy na emeryturze bez rozwiązywania umowy

Organizacje pracodawców są za przeliczaniem emerytury osobom, które zdecydowały się na jej zawieszenie, by kontynuować pracę. Chcą także umożliwić emerytom łączenie pracy z emeryturą bez konieczności rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę.

Niedozwolone zmowy między przedsiębiorcami

Niedozwolone porozumienia przedsiębiorców dotyczące cen towarów należą do najpoważniejszych naruszeń konkurencji. Ze względu na swój niejawny charakter są również niezwykle trudne do wykrycia i udowodnienia. Za udział w niedozwolonym porozumieniu grożą kary finansowe - do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Firmy potrzebują nowoczesnych narzędzi informatycznych

Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość jakie korzyści wynikają ze stosowania nowoczesnych metod zarządzania i wykorzystania dostępnych narzędzi informatycznych.

Zmiany w postępowaniu o ogłoszenie upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości, nieodpowiadający wymaganiom określonym w ustawie lub nienależycie opłacony, sąd zwraca bez wezwania o uzupełnienie lub opłacenie, jeżeli został zgłoszony przez podmiot reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego.

Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy

Po przyjęciu przez Sejm ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. ustawy żłobkowej, poniesione przez pracodawcę koszty utworzenia i funkcjonowania żłobka - w części nie finansowanej przez pracowników - zaliczane będą do kosztów uzyskania przychodu.

Osoba niepełnosprawna a stan zatrudnienia

 Od 1 stycznia br. osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Nowe deklaracje VAT

W związku ze zmianą stawek VAT zmienione zostało także rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.

Firmy w Polsce polują na menedżerów

Prawie 6800 ogłoszeń skierowanych do dyrektorów i prezesów opublikowano w zeszłym roku na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. To aż 60-procentowy wzrost w porównaniu z 2009 r. - zauważa "Rzeczpospolita".

Składka emerytalna będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji

Minister Michał Boni powiedział, że część składki z OFE, która zostanie przeniesiona do ZUS będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji skarbowych.

Fedak o płaceniu składki zdrowotnej: żadnych zmian w podatkach

Minister pracy Jolanta Fedak oświadczyła, że nie ma żadnych planów zmian w systemie podatkowym w związku z ewentualną propozycją zmiany sposobu księgowania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W 2010 roku zbankrutowało 655 polskich firm

W 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 655 polskich firm. W kolejnych miesiącach drugiego półrocza obserwowano wyhamowanie wzrostu liczby upadłości, dzięki czemu rok zamknął się liczbą niższą o 5,2 proc. w stosunku do roku 2009.

Większa elastyczność w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących

Zmienione zostało rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Faktury elektroniczne można wysyłać bez e-podpisu

Od 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy mogą wysyłać faktury drogą elektroniczną bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym i w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem uprzedniej akceptacji przez kontrahenta.

W tym roku rozliczenia PIT można składać do 2 maja

W tym roku deklaracje podatkowe za 2010 r. będzie można składać do 2 maja 2011 r., bowiem 30 kwietnia wypada w sobotę - informuje Ministerstwo Finansów. Pracownicy, którzy chcą być rozliczeni przez pracodawcę, muszą go o tym poinformować do 10 stycznia.

PKPP Lewiatan czeka na prawdziwe reformy w systemie emerytalnym

Składki do OFE zostaną obniżone z dotychczasowych 7,3 proc. do 2,3 proc., natomiast 5 proc. trafi do ZUS - zdecydował rząd. Pójdą one na wypłatę bieżących emerytur. Zamiast ciąć wydatki rząd sięga po pieniądze, które powinniśmy inwestować w OFE. W ten sposób politycy uwalniają się od obowiązku przeprowadzenia reform finansów publicznych.

Ponowne zatrudnienie pracownika bez badań lekarskich

Sejm znowelizował Kodeks pracy, likwidując wymóg wykonywania przez pracownika badań lekarskich, jeśli zatrudniany jest u tego samego pracodawcy w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej umowy.

Ostatni dzień na złożenie wniosku o rozliczenie PIT przez pracodawcę

Piątek jest w praktyce ostatnim dniem na złożenie oświadczenia, które pozwoli pracownikom skorzystać z możliwości rozliczenia dochodów przez zakład pracy - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż.

Działalność gospodarcza przez internet

Od ponad miesiąca przedsiębiorcy w stolicy mogą zakładać działalność gospodarczą przez internet - informuje "Życie Warszawy".

Przedsiębiorcy nie są zadowoleni z prac rządu

Co czwarta firma twierdzi, że w polskiej gospodarce dzieje się źle - ujawnia "Puls Biznesu".

2011 rok pod znakiem podwyżek VAT

Najistotniejszą zmianą, którą już 1 stycznia 2011 r. odczuł każdy Polak, jest podwyżka VAT o jeden punkt procentowy, wprowadzona tzw. ustawą okołobudżetową. Podwyżka ma obowiązywać dwa lata, do końca grudnia 2013 r.

UOKiK: pytania przedsiębiorców o koncentracje

Jak liczyć obroty uczestników transakcji, kto powinien zgłosić zamiar koncentracji i kiedy powinna ona zostać notyfikowana Komisji Europejskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza lektura wyjaśnień dotyczących przepisów w sprawie kontroli koncentracji, przygotowanych przez UOKiK.

Odliczenia za internet - z faktur wystawionych przed końcem roku

Osoby korzystające w domu z internetu, mogą odliczyć wydatki na ten cel od podatku dochodowego za 2010 r. Jednak wydatek za grudzień będą mogli odliczyć tylko wtedy, gdy faktura została im wystawiona przez dostawcę usług internetowych do końca roku.

PKPP Lewiatan chce zaskarżyć do TK wolne od pracy 6 stycznia

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada, że złoży w styczniu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z ustanowieniem Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

Pracodawcy przeciwni propozycji podwyższenia składki rentowej

Pracodawcy negatywnie odnoszą się do rządowego pomysłu ewentualnego podniesienia składki rentowej. Takie rozwiązanie zaproponował minister Michał Boni w liście otwartym o reformie OFE. Pracodawcy boją się, że wywoła to wzrost bezrobocia i szarej strefy.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która 1 stycznia weszła w życie.

Pracodawcy na koniec III kwartału dysponowali 67,8 tys. wolnych miejsc pracy

Liczba wolnych miejsc pracy w podmiotach zatrudniających jedną lub więcej osób na koniec III kwartału 2010 r. wynosiła 67,8 tys. - wynika z komunikatu GUS.

Prostsze zasady rejestrowania firm winiarskich

Uproszczenie wymagań przy wpisie do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność, polegającą na produkcji lub rozlewie wyrobów winiarskich - to jedna ze zmian w przyjętym przez rząd projekcie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich.

Nie powinno być problemu z przestawieniem kas na nowe stawki VAT

Podatnicy nie powinni mieć problemu z przestawieniem kas na nowe stawki VAT. Mogą to zrobić sami, bez potrzeby korzystania z pomocy profesjonalistów - uważa wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Polscy pracodawcy: firmy w dobrej kondycji, są szanse na rozwój

Kondycja finansowa polskich firm jest dobra; jeśli kłopoty finansów publicznych i warunki zewnętrzne nie wstrzymają inwestycji, 2011 r. będzie czasem rozwoju - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

REKLAMA