REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymizm przedsiębiorców z branży przemysłowej

REKLAMA

Z największym optymizmem w przyszłość patrzą lubuscy przedsiębiorcy z branży przemysłowej. Znacznie gorsze nastroje są w transporcie i rolnictwie - wynika z badań prowadzonych w ramach projektu "Lubuski Barometr Koniunktur Gospodarczych - badania i analizy".

"Może to wynikać z faktu, że sporo firm przemysłowych, to fabryki dużych koncernów z siedzibami w innych krajach, dzięki czemu mają zagwarantowaną płynność zleceń. W ostatnim czasie kilka z nich, głównie w branży motoryzacyjnej, deklarowało zawarcie wieloletnich i korzystnych kontraktów" - przekazał PAP Michał Iwanowski ze Stowarzyszenia Dialog-Współpraca-Rozwój.

REKLAMA

Efekty badań stanu lubuskiej gospodarki, które trwały od marca ubiegłego roku, podsumowano we wtorek w Zielonej Górze. Kolejne badania stanu gospodarki w regionie potrwają do czerwca.

"Przedsiębiorcy są ankietowani przez nas co miesiąc, by wykazać rodzaj zmian w gospodarce" - dodał Iwanowski.

REKLAMA

Dotąd wśród 100 przedsiębiorców, reprezentujących wszystkie dziedziny gospodarki, przeprowadzono 1.200 ankiet. Zawarte w nich pytania dotyczyły: spodziewanego wzrostu sprzedaży lub produkcji, stanu finansów firmy, relacji z konkurencją oraz wpływu polityki i prawa na działalność firmy.

Za najbardziej szkodliwe dla gospodarki przedsiębiorcy uznawali biurokrację, brak elastyczności instytucji państwowych (głównie kontrolnych i skarbowych), ale także samorządowych, brak aktywności polityków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z badań, przedsiębiorcy wysoko oceniali swoją pozycję w relacji z konkurencją, co może oznaczać, że potrafią się dostosować do panującej na rynku sytuacji.

Wyjątek stanowiły firmy, które muszą konkurować z dużo tańszą produkcją chińską i dalekowschodnią.

Stan finansów firmy i spodziewany wzrost sprzedaży są w wielu branżach, zwłaszcza w rolniczej, turystycznej, hotelowej, reklamowej i szkoleniowej, uzależnione od sezonu.

Przedsiębiorcy podkreślali, że budżety szkoleniowe firm są w tym roku wyższe niż w ubiegłym, a co się z tym wiąże, spodziewają się większej liczby zleceń dla branży szkoleniowej.

Badania prowadzone są z funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przez Stowarzyszenie Dialog-Współpraca-Rozwój z Zielonej Góry, we współpracy z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Powiatowym Urzędem Pracy i Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze oraz Miesięcznikiem Puls.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA